קטיפנית שחומה - Melanitta fusca

תיאור המין

"ברווז ימי" גדול למדי המקנן ביערות צפון אירופה ואסיה - בטאייגה ובטונדרה.

הקטיפנית השחומה מבלה בעיקר בים, שם היא מחפשת אחר מזונה החביב - צדפות.

המבנה הכללי הוא של שחקן כדורגל קשוח - גוצי, רחב עם צוואר "חזק". הזכר שחור כולו למעט אברות אמה לבנות וקישוט לבן קטנטן מתחת לעין.

בתעופה כתמי הכנף הלבנים נחשפים ואז קל מאוד לזהות אותה. המקור חזק ומותאם היטב לפיצוח צדפות -צהוב עם בסיס שחור.

לנקבה לבוש מעט פחות "גותי". הגוון הכללי חום, כתמים בהירים בצידי הראש וגם היא ניכרת בקלות בזכות אברות האמה הלבנות.

 

מידות

אורך גוף: 55 ס"מ. מוטת כנפיים: 95 ס"מ. משקל: 1.6 ק"ג.

 

פירוש השם המדעי - "ברווז שחור שחור". הקידומת Melanitta מורכבת משתי מילים melas - שחור ו - netta - ברווז. המשך השם - fusca - שחרחורת.

 

באנגלית Velvet Scoter - קטיפנית. המשך השם פחות ברור. יתכן כי מקורו מהמילה Scoot - לרוץ. בזכות מנהגן של הקטיפניות לרו יחדיו אל תוך גלים נשברים. או לרוץ על פני המים לקראת המראה. אפשרויות אחרות הן Coot - אגמית או Scot - שם מקומי לאוריה ואלקה, שיכולות להזכיר בלבושן הכהה את הקטיפנית.

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

דוגרת בצפון אירופה ואסיה, מזרחה עד לאגן היניסיי שנשפך לאוקיינוס הקרח הצפוני. אוכלוסיות מקומיות מצויות גם במזרח טורקיה, למשל בימת ואן.

אתרי החריפה מתרכזים בעיקר לחופי ימים ואוקיינוסים. ריכוזים קטנים לחופי הים השחור והים הכספי, חופי הים האדריאטי בצפון איטליה וחופי האוקיינוס האטלנטי במערב אירופה. אתר החריפה החשוב ביותר הוא הים הבלטי, שם חורפים מעל 90% מכלל האוכלוסייה העולמית.

בסקרים שהתקיימו בשנים 2007 - 2009 נספרו 373,000 קטיפניות שחומות בים הבלטי, עוד כמה אלפים בחופים נוספים באירופה, כ-1,500 פרטים בים השחור והקווקז ומעריכים כי כלל האוכלוסייה העולמית מונה כיום כ-450,000 פרטים.

הנתונים האלה מצביעים על ירידה גדולה באוכלוסיית הקטיפניות. מחקר עדכני מהשנה (2015) מצביע על ירידה של 30 - 50 אחוזים בגודל האוכלוסייה במהלך שלושת הדורות האחרונים (23 שנים).

 

בישראל

מזדמנת נדירה ביותר עם תצפיות ספורות בלבד.

פרט בודד ניצוד בנובמבר 1936 בביצות החולה. תצפיות בודדות נרשמו גם בינואר 1942 (אשקלון), ספטמבר 1973 (עמק חפר), נובמבר 1983 (מעגן מיכאל) ודצמבר 92 (עמק בית שאן). תצפיות "מהעת האחרונה" - שלושה פרטים מעל הים מול יפו ינואר 2009 ושתי תצפיות בשלושה פרטים בפברואר 2015, אחת בחוף הצפוני של אשקלון ואחת בחוף ניצנים - מן הסתם באותם שלושה פרטים.

 

ריכוזים גדולים של פרטים חורפים, או אשר מצויים בתהליך חילוף נוצות (ועל כן "מקורקעים"), עלולים להיפגע מזיהום שמנים, דלקים ושאר זיהומים ימיים.

תחרות על מקורות מזון עם האדם, בעיקר צדפות המהוות את עיקר תפריטן של הקטיפניות.

הרס אתרי קינון בצפון, הפרעה מצד תיירים, התנגשות בטורבינות רוח, טריפה על ידי החורפן האמריקאי וציד. כל אלה מאיימים על הקטיפנית השחומה.

 

תודה ל - A&W Bilinscy על התמונה של הקטיפנית.

A&W Bilińscy - Photovoyage.pl ביקשו לציין כי הם מארגנים מסעות צילום בפינלנד ובשוודיה. יהיו שם אדריות, אוריות, קטיפניות ועוד רבים אחרים...

 

חברי המשלחת ישנים ונעים ביאכטה בעוד שהצילומים נעשים מהיבשה. בנוסף הם מציעים גם מסתור לעיטים זהובים בפולין.

לפרטים, בפולנית אמנם, (אבל עדיין אפשר להתרשם), לחצו כאן וכאן.

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקטיפנית שחומה


גרף עמודות שבועי

מאמרים

תגובות והערות

land marks