אלימון - Alaemon alaudipes

תיאור המין

היי היי... כל העניין הוא לראות משהו נהדר בלב מדבר

 

 

התקדמנו לאטנו במורד הנחל רחב הידיים. שעת בוקר מוקדמת ומסביבנו הכל חי.

סיימנו לצלם את הכח האפור, ישבנו עם הצחיחניות ורווינו את שירתם המלבבת של העפרונים החכלילים. פה ושם חוברה מדברית או רץ מדבר מתרומם וקטות סנגליות עפות מעל. ספגנו מדבר חי בכל נים אפשרי.

 

לפתע שמענו את הקול המיוחל - שריקה גבוהה וחדה אשר מתרוממת באוקטובות עד שמגיעה לגבהים בלתי נתפסים. הסתכלנו אחד על השני וחייכנו. הוא כאן והוא בעניין!

התקדמנו לכיוון השירה וכעבור דקותיים איתרנו אותו עומד על שיח נמוך. המלך של השכונה, נסיך המדבר. האלימון.

 

התקרבנו אך הקפדנו לשמור מרחק. האלימון הוא אחת מהציפורים הנדירות ביותר בארץ.

במשך כמה דקות ישבנו בשקט וחזינו במעופי הראווה המרהיבים של האלימון. נשימתנו נעתקה כל פעם מחדש כאשר הזכר המריא ופרש את כנפיו הרחבות המקושטות בדגם מרהיב של שחור ולבן, ובתנועות רכות אך החלטיות נסק אל על ואז עצר.

 

 

רגע עמד במקום כמו חושב: "מה עכשיו?" ואז, תוך סלסול מזוגזג סגר כנפיו וצלל לכיוון הקרקע.

כמטר לפני מה שנראה כמפגש סופני עם הקרקע המדברית פרש כנפיים ובתנועה גלית ומלכותית נחת על שיח נמוך.

למרות שזו כבר סוף עונת הקנון, החלטנו לא לשהות במקום יותר מדי זמן. עזבנו את האלימון לנפשו. ובשעה שאנחנו מתרחקים, עדיין עולה באוזנינו שירת האלימון, שהופכות את הפרידה ממנו למעט פחות עצובה.

 

שחר אלתרמן ומידד גורן

 

 

 

נא להכיר - אלימון

עפרוני גדול האופייני למישורים מדבריים. חום בעיקרו, מוסווה היטב על הקרקע, אך בתעופה מראה דגם כנף שחור-לבן יפהפה. בעל מקור ארוך וכפוף ושירה מלודית ייחודית אותה הזכר משמיע מראש שיח מדברי או תוך תעופת הכלולות. מין דגל למישורי חולות ולס מדבריים בישראל.

מקום חיותו - נופים פתוחים חוליים או מישורי צרירים, עם צמחיה מועטה ופזורה.

 

מידות

אורך גוף: 21 - 24 ס"מ. משקל ממוצע: 40 ג'.

השם העברי לקוח מהשם המדעי Alaemon.

פירוש השם המדעי: Alaemon - "נווד" ו- alaudipes - "עפרוני (ארך) רגל". Alauda - עפרוני ו- Pes - רגל.

שם בערבית - אח'רג'. אחד משמותיו הערביים הוא אום סאלאם. ציפור השלום.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תחום תפוצתו רחב ומשתרע מצפון מערב אפריקה (אוכלוסייה מבודדת מתת מין boavistae באיי כף ורדה), דרך דרום הסהרה, המזרח התיכון, חצי האי ערב ועד פקיסטן וצפון מערב הודו.

 

 

בישראל

מקנן נדיר ביותר בערבה הדרומית ובמישורי הנגב הדרומי.

חוקר הציפורים הנודע הדורם שיריחי העריך כי בשנות ה- 80 קיננו בנגב (אזור שיבטה וניצנה) לא פחות מ- 150 זוגות - מספר נהדר לכל הדעות.

אבל היום, בעקבות הפרעות, כריית חולות ואיבוד בתי הגידול לפיתוח ושימוש צבאי, נותרו, כפי הנראה, לא יותר מ- חמישה עשרה זוגות אשר מקננים באזורים הנידחים של הנגב והערבה. לכן האלימון מוגדר כמין בסכנת הכחדה חמורה.

המספר הזה עלוב ועצוב, אמנם, אבל יתכן שהמספרים גבוהים קצת יותר ושיש, אולי, גם מקום לאופטימיות זהירה - המשיכו לקרוא.

 

 

אופטימיות זהירה...

אחרי שבמשך שני עשורים הוא נעלם מפתחת ניצנה - באביב 2017 שמעו חברי קבוצת ה"כתליים" - ברק גרניט, ניר ספיר, אייל שוחט וג'יימס סמית' - את שירתו הערבה של האלמון. זה היה ביום המירוץ - אלופי הנדידה, והכתליים, זכו במקום הראשון! כעבור תשעה ימים, מידד גורן - מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב חזר לנקודה ומצא את הזוג המקנן.

כמה שמחה בלב, לראות חזרה של מין שנעלם לפני כל כך הרבה שנים וכבר כמעט שוויתרנו עליו. נקווה שההתבססות במרחב ניצנה תימשך, למרות כל איומי שמירת הטבע שם וביתר אזורי הנגב - חקלאות, תשתיות, שיוניי אקלים ולחץ הולך וגדל על המערכות הטבעיות הרגישות שם.

 

 

 

אילמון בניצנה! 20.4.17   צילום: ברק גרניט

 

מידע כללי

האלימון ניזון מחרקים, פרוקי רגליים, זוחלים קטנים וזרעים אותם הוא מלקט תוך תנועה בדרך האופיינית לעפרונים רבים אחרים. הוא מעדיף חיפושיות ומקורו המעוקל מאפשר לו לחפור בקרקע ולשלות את מזונו.

 

רגליו הארוכות מרחיקות את גופו מהקרקע הלוהטת ומאפשרות לו תנועה מהירה על פני הקרקע החולית.

האלימון הוא ציפור טריטוריאלית וגודל נחלה יכול להגיע עד כדי מאות דונמים.

בעונת הקינון הנמשכת מפברואר ועד יוני מוטלות כ- 2 - 3 ביצים.

 

הקן בנוי מענפים דקים, נבנה לרוב בשיחים נמוכים ולעתים בבסיסי השיחים. הפרחונים יכולים לרוץ בזריזות עוד לפני שהם יודעים לעוף.

 

מעוף הכלולות של הזכר הוא אולי המרשים מבין מעופי הכלולות של עפרוני ארצנו וכולל שירה ייחודית בעלת קריאות גבוהות תוך נסיקה אנכית אל על והבלטת אברות היד השחורות לבנות ומסתיימת בצלילה חדה לכיוון הקרקע ונחיתה על שיח בולט.

 

פיתוח מואץ, כריית חולות והפרעות אדם הן כנראה שלושת הסיבות העיקריות להתדרדרות באוכלוסיית האלימון בישראל אשר כיום ניתן למצאו באזורים הנידחים ביותר של הנגב והערבה.

 

ערך זה נכתב על ידי מידד גורן - מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב

 

 

ציפור השנה 2017

והרי התוצאות, כפי שהצבעתם והצבעתן בפורטל הצפרות הישראלי.

המספרים ליד כל מין מציינים את הציון המשוקלל שלו.

 

שמישהו יסביר לי איך זה שהאלימון, אחד העפרונים אם לא ה... סיים את תחרות ציפור השנה 2017 במקום לפני האחרון??? האלימון שלנו! יקיר המדבר! מקנן נדיר, בסכנת הכחדה, ציפור של שלום...

אין מה לעשות, זהו קול הבוחר.

 

 
 
 
 
 
 
הצפר דודי קוטר צופה באלימון. אי שם בנחלים הגדולים.   צילום: רעי סגלי
 

תצפית מעניית ב... אלימון   תצפית מעניינת ב... אלימון   תצפית מעניינת ב... אלימון


 

יוני 2018

קצת על מצב האלימון בנגב.

לפי הספר האדום(2002), האלימון נעלם כדוגר ממערב הנגב, ומעט האוכלוסייה שעוד נותרה (25-30 זוגות) דוגרת בערבה. בגרסה המעודכנת ל 2012 ההערכה נמוכה עוד יותר, 15 זוגות סה"כ בנגב ובערבה. בשבת 2.6.18 הקדשתי כמה שעות לחיפוש אלמונים בדרום מערב הנגב. יצא ואלו היו השעות החמות (עשר עד שתיים בערך) אבל היה יום פחות חם מהרגיל, אז זה היה סביר.

במהלך 4 השעות הנ"ל מצאתי בלי קושי גדול 7-8 טריטוריות (זכרים שרים) של אלימון. סרקתי רק חלק קטן מאוד מהשטח, כך שלהערכתי מקננים שם עשרות זוגות וזו אם אפשר לקרוא לזה כך "עתודת האלמונים" האמתית שיש לנו בארץ. בשטח מקננות כמובן גם צחיחניות רבות ועפרונים חכליליים. השטחים האלה הם שטחי אש פעילים מאוד (טנקים, תותחנים, חיל אוויר) ומלאים בנפלים. אולי באופן פרדוקסלי, זה מה ששומר על האוכלוסייה הזו.

 

ד"ר עדי גנץ
 

 

אלימון - דרום מערב הנגב 2.6.18       צילום: עדי גנץ

 


יוני 2016

"אמצע יוני זה זמן מאוד שקט באילת וגם חם מאוד. אבל אני חי את האזור שלי כל השנה. אני חייב לדעת מה יש בשטח גם אם זה מספר קטן של מקומיים.

לרוב אני מגיע לק"מ 20 פעמיים בשבוע ועדיין הופתעתי למצוא אלימון צעיר רץ ליד הבריכה ואחר כך עולה על גדר הטיל לתפוס עכבישים. האלימון בנוי לרוץ על דיונות ולא על גדרות - הוא התקשה מאד לשמור על שווי משקל, נראה ממש ליצן.

 

 

 

 

למחרת פגשתי אותו שוב כשעוד אלימון צעיר ואלימון בוגרת ניסו לשכנע אותו לעזוב את המקום. אבל הוא בשלו, המשיך לעלות על הגדר ולרוץ ליד הבריכות ואפילו ליד המכונית כשהוא מביט בנו בסקרנות רבה. אנחנו הכרנו קבוצה קטנה של אלימונים שמסתובבים בעברונה ומדי פעם מתקרבים לבריכות.... אבל להסתובב ליד בריכות מלח כל היום, בין המכוניות??!!! זה משהו שאלימונים פשוט לא עושים.

 

מה שכן, זה הזדמנות נהדרת לצפרים רבים לצפות באלימונים והרבה כבר עשו זאת. 2 הצעירים עדיין מסתובבים בצד המזרחי של הבריכות - אל תפספס אותם!"

 

שחר שלו

 


 

25.9.16

"היום הופתעתי לגלות ציפור מדברית - אלימון Hoopoe Lark' בשדות שמערבית לקיבוץ בית ניר. זוהי תצפית ראשונה לאזור זה. המין הוא עפרוני גדול בצבע חולי, בתעופה בולט דגם כנף בשחור ולבן, בעל מקור ארוך ומכופף.

 

את המין הזה הכרתי לראשונה בתחילת שנות השמונים באזור ניצנה בתקופת שירותי הצבאי, ראיתי אותו כמעט יום יום באזור זה, גם במהלך האימונים הצבאים בשטח. כיום מין זה נדיר ומקנן נדיר מאוד בערבה הדרומית ובאזורים בנגב הדרומי, הוא נעלם מאזור ניצנה - שבטה ודרום מזרח הנגב, אוכלוסייתו ירדה מאוד גם במקומות שבהם הוא נמצא כיום".

 

 

 

עזרא חדד

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות באלימון


גרף עמודות שבועי

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks