עפרונן קצר-אצבעות - Calandrella brachydactyla

תיאור המין

עפרוני קטן למדי, קטן באופן ברור מעפרוני מצויץ, בהיר ובעל פספוס עדין. מתלהק לעתים קרובות.

בעל שונות בגוונים, בין פרטים אפרפרים - חוליים, לפרטים בעלי גוון חלודי עשיר יותר. המקור עבה למדי אך מחודד. דגם הפנים עדין. פספוס עדין בצידי החזה, לעתים מופיע כתם צדי-חזה כהה בולט למדי.

הגב מפוספס בעדינות. חישוף האברות קצר מאד. קריאת התעופה אופיינית, 'ברררט'.

 

מידות

אורך גוף: 14 - 16 ס"מ. מוטת כנפיים: 28 ס"מ. משקל: 19 - 25 גר'.

 

שם בערבית - עולייעילה

פירוש השם המדעי - "עפרונן קצר-אצבעות". תחילת השם Calandrella מקורה מ - Calandra - שם ספציפי לעפרוני הענק. אבל הסיומת ella ממזערת את גודל העפרוני והנה קיבלנו "עפרונן".

המשך השם - brachydactyla מורכב מ - brakhus - קצר ו - daktulos - אצבע.

 

גם השם באנגלית - Short-toed Lark מתייחס לאצבעותיו הקצרות של מין עפרוני זה.

 

 

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגר בשדות יבשים פתוחים ובמישורים מדבריים בעלי צמחייה נמוכה. מצוי על פני שטח נרחב מדרום מערב אירופה וצפון אפריקה דרך המזרח התיכון מזרחה דרך מרכז אסיה לסין ולמונגוליה.

 

בישראל

חולף מצוי. דוגר בצפיפויות נמוכות ובצורה מקומית ברמת הגולן, בגליל המזרחי, בגלבוע ובשולי עמק בית שאן, ובנגב המרכזי והמערבי.

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 

 

 

 


 

תצפית מעניינת ב... עפרונן קצר-אצבעות   תצפית מעניית ב... עפרונן קצר-אצבעות


 

10.7.16

"לפני חודש וחצי לערך שוטטתי בשדה אבטיחים לייד מחפורת קדמה. שטח המחפורת נראה לי תמיד מעניין בגלל הנוף החשוף בו, שקשה למצוא במקומות אחרים - קיוויתי למצוא בו ציפורי ערבה שונות.

להפתעתי קפץ לי פרחון של עפרוני כלשהו, שלא הסתדר לי עם מה שאני מכיר מסיורים סדירים שאני עושה בשפלה. ניסיתי לצלם את הפרחון אך הוא שיחק איתי מחבואים בין החלקות.

 

לפני יומיים פגשתי את טוביה במאגר חולדה. השיחה נסובה על ידיו על מיני עפרונים שמקננים בשדות יבשים כמו שדה החומוס שלידו שהינו. ביניהם עפרוני ענק ועפרונן קצר-אצבעות.

נפרדנו והמשכתי לשדה משה (לפי התכנית) בתקווה לפגוש זרון פס, אבל משהוא גרם לי לפנות לקדמה ואחר כך לשדה האבטיחים שבו ביקרתי לפני כן.

 

מיד שנכנסתי לשדה הבחנתי בקבוצה צפופה מאוד של ציפורים קטנות שהתחמקה ונחתה מספר מטרים ממני. הייתה לי תצפית טובה על פרט אחד ותצפית סבירה על עוד מספר פרטים. לאחר התייעצות והתלבטויות רבות החלטנו לבסוף שמדובר בעפרונן קצר-אצבעות, ציפור בהחלט נדירה באזור הזה בעונת הקיץ. בסך הכל ספרתי 20-25 פרטים.

יתכן והפרטים קיננו באותו שדה, יתכן שמדובר בלהקה שהגיעה מאתר קינון אחר והתארגנות לקראת נדידה… מה שנשאר זה רק להמשיך לחפש אותם בקיץ הזה ובאביב הבא".

דן שרון

 

"לא נראה לי כל כך הזוי שעפרוננים יקננו בשפלה הדרומית. בשנים טובות הם מקננים לא רחוק משם, במרחבי הנגב המערבי והר הנגב. יש שנים בהם היו לא מעט קינונים של המין באזור ניצנה, אזור הר הנגב - בין שדה בוקר למצפה רמון, המישר ועוד אתרים בדרום...

העפרונים הללו כדומיהם הדרומיים, נומדיים למדי בחלק מהשנים, ויש שנים בהן האוכלוסייה עלולה להתפרץ באזורים מסוימים, בהתאמה לשפע המזון אולי.

אזור השפלה הדרומית קיבל השנה מנה נכבדה של משקעים, ואולי יש לכך קשר…"

אבנר רינות

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעפרונן קצר-אצבעות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
21/09/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 2 Shachar Shalev
21/09/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 2 International Birding and Research Eilat
21/09/2019 Sde Boker fields שדה צין 13 Itamar Donitza [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks