עפרוני מצויץ - Galerida cristata

תיאור המין

העפרוני הטיפוסי והמוכר ביותר.

שכיח בשולי דרכים ובאזורים חקלאיים בכל רחבי הארץ. גדול למדי (גדול מדרור וקטן מזרזיר), קצר-זנב וגוצי.

מבלה את מרבית זמנו על הקרקע, בשטחים פתוחים ולעיתים על סלעים. ניכר בהליכתו - ריצתו הזריזה.

 

צבעו הכללי אפור-חום בהיר והחלקים העליונים מפוספסים בחום כהה ושחור. בטנו לבנה וחזהו לבן

ומקושט בפספוס אורך. ציצית ראשו ארוכה והיא ניכרת מעבר לכיפה גם כאשר היא אסופה. הזכרים מצטיינים בציצית ארוכה יותר ובשדה, זהו "סימן" הזיהוי היחידי בין בני הזוג. הציצית ודפוסי ההתנהגות. המקור ארוך יחסית וישר.

 

קולני וחקיין. הקריאה השכיחה מורכבת ממספר שריקות בנוסח "ווטיוו" (wu-tee-wu) יורד ומלנכולי. השירה היא רצף בלתי פוסק של שריקות וקטעי חקיינות המושמעים ממעוף, מנקודה גבוהה בשמיים, או מעמדה נייחת דוגמת סלע בולט.

במעוף חושף כנפיים רחבות עם תחתית-כנף חלודית, וזנב רחב וקצר. חסר שולי זנב לבנים או שפת זרימה לבנה בכנף, האופייניים לעפרונים רבים. התעופה ישרה,איטית יחסית ומגושמת.

 

העפרוני מצויץ דומה למספר מיני עפרונים כמו זרעית שדה, חוגת עצים ועפרונן קצר-אצבעות.

הוא נבדל מהם בשריקותיו הרכות והמוזיקליות, בציצית ראשו הארוכה ובלבושו האחיד. לעפרוני המצויץ אין דגם פנים ניגודי או פסי כנף בולטים, שפת הזרימה שלו אינה בהירה ונוצות הזנב הקיצוניות שלו חלודיות ולא לבנות. זה נשמע שמראהו של העפרוני המצויץ, "משעמם בקצת". מה לעשות, לא כל העופות נבראו בדמותו של הזהבן המחלל.

 

 

עפרונים מצויצים - 17.5.19 - מסתור הצלמים בעזוז. בתמונה העליונה "פרחון" ובתמונה התחתונה, פרט בוגר. ניתן להתרשם ממערך הנוצות המדולל של הצעיר (שימו לב לאברי הכנף החשופים מנוצות) שאתו הוא פורח מהקן. ככה זה אצל הציפורים - העיקר לפרוח, כמה שיותר מהר - כדי להימנע מטורפים ושאר "אסונות". את יתר הנוצות העפרוני הצעיר יצמיח בשלב מאוחר יותר.   צילום: אפי פירסט

 

 

בארץ מספר תתי-מין:

G. c. cinamomina מקנן בצפון-מערב ישראל וצפונה, לאורך מישור החוף הצפוני ועד למרכז לבנון – יציב שכיח בכרמל ובמערב הגליל.

 

G. c. zion מקנן בצפון-מזרח ישראל וצפונה במזרח לבנון, סוריה ודרום תורכיה – יציב שכיח במרבית החבל הים-תיכוני, כולל מזרח הגליל, הגולן, העמקים הצפוניים, שפלת יהודה והרי שומרון.

 

G. c. brachyura מקנן במצרים, לוב, חצי האי סיני, ירדן, סעודיה ועיראק - יציב שכיח במרבית החלקים המדבריים והערבתיים של ישראל כולל דרום עמק הירדן, רמת מדבר יהודה, הנגב והערבה.

 

בין שני תתי המין האחרונים יש תחומי חפיפה ומופעי ביניים באזורי המפגש שלהם לאורך בקעת הירדן ומזרח יהודה ושומרון (Shirihai 1996). מקנן בשדות חקלאיים ובאזורים חשופים ופתוחים עם מצאי של זרעי דגניים - שולי דרכים, מסילות רכבת, מחשופי כורכר ומחצבות. בנגב ובאזורים צחיחים מתרכז לשולי הצמחייה בערוצי ואדיות.

 

מידות

אורך גוף: 17 - 19 ס"מ. משקל: 25 - 46.5 גר'.

 

שם בערבית - קונברה מותווג'ה

פירוש השם המדעי - Galerida בלטינית מקורה במילה Galerum - "כיפה". המשך השם - cristata - "מצויץ".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

נפוץ במרבית תחומי הממלכה הפליארקטית - באירופה ובמרכז אסיה וכן בצפון-אפריקה, דרומה עד לרצועת הסאהל. מרבית האוכלוסיות יציבות או נודדות נדידהקצרת-טווח.

האוכלוסייה האירופית ירדה באופן מובהק בשלושת העשורים האחרונים, בעוד שבאזורים אחרים המגמה אינה ידועה (Birdlife International 2012). נפגע משינוי והרס בתי הגידול הערבתיים עקב הסבה לחקלאות, בינוי ופיתוח.

 

בישראל

יציב שכיח מאוד בכל חלקי הארץ למעט אזורים צחיחים בדרום מדבר יהודה ובדרום הנגב. מחוץ לעונת הקינון מתלהק ללהקות קטנות ומשוטט. "אוכלוסיה נודדת", חולפת דרך הארץ בשתי עונות הנדידה.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר המומחה - אסף מירוז

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעפרוני מצויץ


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/10/2019 23 באוק׳ 2019 17:12 31.83, 35.318 5 אורי סעדיה [eBird]
23/10/2019 Agamon Hahula (general) אגמון החולה (כללי) 3 Yechiel Scheinfeld [eBird]
23/10/2019 צפת 33 Moshe Zinger [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks