חוגת עצים - Lullula arborea

תיאור המין

 

מין עפרוני קטן ועדין, בעל שירה מסתלסלת המושמעת על ידי הזכרים - תוך כדי מעוף ראווה בגובה רב.

בתעופה ניכרת בכנפיים רחבות מאוד וזנב קצרצר. גם דגם הראש מסייע מאוד בזיהוי החוגה: הגבות עבות, צבען קרם והם מתחברות בעורף, הכיפה מפוספסת והלחי חומה ו"תחומה" היטב.

 

חוגת העצים מצויה בעיקר בשולי היער, המציעים שטחים פתוחים שבהם מצוי מזונה: בעיקר זרעים. בקיץ, בתקופת הקינון, גדל מרכיב החרקים והעכבישים בתפריט - לטובת התפתחות מהירה של הגוזלים.

 

 

 

 

 

מידות

אורך גוף: 15 ס"מ. מוטת כנפיים: 28 ס"מ. משקל: 30 גרם.

 

פירוש השם המדעי: "זה נשמע כמו לולו - של העצים" - Lullula  - שם אונומטופאי שניתן לחוגה על ידי בופון הצרפתי ו - arborea - הקשור בעצים. למרות זאת, גם החוגה, כשאר העפרונים, היא דוגרת קרקע.

גם השם באנגלית - Wood Lark, רומז על חיבתה לאזורים עם עצים.

מקור השם העברי בתלמוד - "חוגא", כפי הנראה בזכות מעופה המעגלי כשהיא חגה באוויר. אהרוני כינה אותה "עפרוני עצים".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

נפוצה ברחבי אירופה ומערב אסיה. יציבה במערב ודרום אירופה, ובצפון אפריקה. חוגות עצים שמקננות באזורים צפוניים יותר ובאסיה הקטנה מבלים את חודשי החורף בארצות אגן הים התיכון.

 

בישראל

חורפת מצויה למדי.

דוגרת בוודאות בחרמון בלבד. ייתכן שזוגות בודדים דוגרים גם בפסגות ההרים הגבוהים בגליל, בשומרון וביהודה. דוגרת קרקע.

בשל התמעטות האוכלוסייה מחוץ לחרמון, חוגת העצים מוגדת כ"מין מאוים".

בסקר הקינון שהתקיים בחרמון בקיץ 2013 היא נמצאה דוגרת בשמונה משבצות, מגובה 1700 מ' ומעלה, על גבי מדרונות חשופים. צוות הסוקרים מעריך כי בשטח ישראל דוגרים כ- 100 עד 150 זוגות.

 

 

 

 

 

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 
 
 

תצפית מעניינת ב...   חוגת עצים   תצפית מעניינת ב...   חוגת עצים   תצפית מעניינת ב...


 

קינון חוגות בהרי ירושלים

"בחג שבועות פגשתי את שי כהני והוא סיפר לי על שירה לא מוכרת ששמע לפני שלושה שבועות ברכס צפון מערבית למבשרת ציון. למחרת (חמישי - 1.6.17) הלכתי לאזור ומיד שמעתי שירה שאיני מכיר. לאחר לא מעט חיפוש אחר הזמר, הבחנתי לשבריר שניה בעפרוני ומיד הבנתי שהשירה היא של חוגת עצים.

ואכן התייעצות עם הקלטות באינטרנט איששו את חשדי. בהמשך גם מצאתי את הזמר בגובה לא יאומן עף במעגלים ושר.

 

היום - 3.6.17 חזרתי לאזור לנסות להבין את גודל האוכלוסייה. בסך הכל ראיתי 5 - 7 פרטים פזורים בשטח וכמובן שירה רמה שנשמעת למרחקים. ייתכן וכל השירה הייתה של פרט אחד, אולי שניים. מדובר על קינון באזור לא מוכר וייתכן מאוד שהן מקננות בהרים גבוהים נוספים בסביבה. לפני כשבועיים נצפה פרט צעיר בתחנה בירושלים וייתכן שהגיע מאוכלוסייה זו.

מעוף החיזור הוא מדהים - הם עולים לגובה בו ממש קשה לראות אותם ושרים בעצמה שלא הייתה מביישת את זמרי האופרה הטובים ביותר. המעוף עצמו נמשך דקות ארוכות (מעל 10 דקות). בכתובים נרשם שהם מקננים מוקדם ומקימים 2 - 3 מחזורים. נמשיך לעקוב.

 

קן לא נמצא, אבל השירה הייתה בכרם גפנים - הזכר תמיד ירד מהשירה לתוך הכרם. מסביב יש יער עצי אורן בחלקו דליל - אזור קלאסי עבורם בחורף".

מיכה מנדל

 

 

 

 

יואב פרלמן מגיב:

"חוגות עצים דוגרות בצפיפות נמוכה בפסגות בגליל, בשומרון ובהרי יהודה דרומה עד למורדות הדרומיים בנגב הצפוני (גבעות גורל למשל)".

 

אבנר רינות מוסיף:

"הר בעל חצור, למשל, אתר קלאסי עבור המין הזה. אתרים נוספים בהם נמצאו עדויות לקינון חוגות בשנים האחרונות באזור כוללים את: אזור כוכב השחר ופסגות, הר אדר, פסגות גוש עציון (בייחוד המרחב בין נווה דניאל לשדה בועז), החלקים הגבוהים בשמורת סנסן, אזור איבי הנחל, והר חברון הדרומי - בין סוסיה למורדות הר עמשא, יתיר, גבעות להב ויתיר.

כמו שיואב כתב, מדובר בצפיפויות נמוכות ובאוכלוסיות פזורות מאוד ולא קבועות בחלקן.

ניתן לומר שנוכחות המין כמקנן במרחבי יהודה ושומרון ובכלל בעוד אתרים מלבד האתרים המוכרים יותר בחרמון ובמירון, הולכת וגוברת בשנים האחרונות".

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחוגת עצים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/10/2019 Mt. Avital Reserve שמורת הר אביטל 1 Yoav Perlman
19/10/2019 מבשרת ציון 4 נעם גבעון
12/07/2019 Mt. Hermon--drinking pools and lower cable station רכבל תחתון ובריכות השלגה 1

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks