זרעית השדה - Alauda arvensis

תיאור המין

לא כל-כך נעים לומר, אבל הזרעית היא סיר בשר.

להקות הזרעיות החורפות אצלנו מהוות מזון עיקרי עבור רבים מהדורסים החורפים בארץ, והן גם אחת הסיבות העיקריות שבגללן עוזבים הם את ארצות הקור ונודדים אלינו.

למעשה זוהי מערכת אקולוגית שלמה, המורכבת מציפורי-שיר אוכלות-זרעים (דוגמת הזרעית, הגיבתון העפרוני והזרזיר), ציפורים אוכלות-חרקים (דוגמת פיפיון השדות, אדום החזה והנחליאלי) וחבר הטורפים שלהן (דוגמת בז גמד, בז נודד, זרון תכול, נץ מצוי ועוד), הנודדת על פני הגלובוס.

 

כשיחסי הטורף-נטרף קושרים את כל חבריה בכבלים שאין לנתקם ומאלצים אותם לצאת למסע המסוכן והמפרך הזה ביחד, ציפור בעקבות הארוחה שלה, המהווה ארוחה עבור עוף אחר המהווה...

 

מידות

אורך גוף: 15 - 18 ס"מ; משקל: 27 - 46 גרם.

 

שם בערבית: קונברת אל חקול (עפרוני השדה)

פירוש השם המדעי - "העפרוני מהשדה..." arvensis - של השדה, arvum בלטינית - "שדה".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

לזרעית תחום תפוצה נרחב ביותר, הכולל את מרבית שטחן של אירופה ואסיה, למעט הטונדרה והטייגה בצפון, וכן רצועה צרה של צפון אפריקה הים-תיכונית. כמו כן היא מהווה מין פולש באוסטרליה ובניו-זילנד. בתחום זה תוארו 8 תתי-מין.

האוכלוסיות של צפון-אירופה נודדות וחורפות בדרום אירופה וסביב אגן הים-התיכון. אוכלוסיות הזרעית נמצאות במגמת ירידה בגלל שינוי שיטות העיבוד החקלאי לאינטנסיביות יותר, כשהעיבוד החקלאי מבוצע כיום באמצעות מיכון מתקדם ועל פני שטחים גדולים ורצופים.

החקלאות המסורתית, שהתבצעה בשדות קטנים ובהם מגוון של גידולים, אפשרו לזרעיות לחיות ולהתרבות בתוך השדות ובשוליהן.

 

700,000 זרעיות השדה מתות מדי שנה כתוצאה מציד בלתי חוקי.

בקיץ 2015 פרסם ארגון Birdlife International דו"ח מפורט אודות ציד ציפורים בלתי חוקי באירופה ובמזרח התיכון.

 

 

 

 

בישראל

חורפת במספרים גדולים, בדרך-כלל בלהקות של עשרות ומאות פרטים, בכל החבל הים-תיכוני והערבתי, כולל הר הנגב ושקע הערבה. שכיחה במיוחד בעמקים הצפוניים, בשפלה הפנימית ובצפון הנגב.

נדידת הסתיו מגיעה לשיאה בסוף אוקטובר ובתחילת נובמבר ואז ניתן לראות להקות של זרעיות בנדידה פעילה סמוך לקו החוף בצפון הארץ ובמרכזה. נדידת האביב מגיעה לשיאה במרץ והיא מורגשת יותר במזרח הארץ.

 

מידע כללי

הזרעית היא עפרוני גדול יחסית וארך-כנפיים המאכלס נופים פתוחים דוגמת שדות מעובדים, כרי מרעה ובתות. צבעיה חומים – אפורים בעלי פספוס אורך כהה, בטנה לבנה, זנבה חום עם שוליים לבנים ומקורה ישר ועדין. ניכרת בקריאותיה הרמות והצרודות, מעין "צ'ירררופ" זמזמני.

במעונות החורף היא ניזונה בזרעים שונים ובנבטים. היא מרבה לאכול צומח ירוק יותר מעפרונים אחרים, ולכן היא גורמת לא פעם נזקים ניכרים לחקלאות, מסיבה זו היא הוכרזה כ"מזיק" לפי החוק להגנת חיית הבר.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בזרעית השדה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 מחוז הצפון, IL (32.68, 35.211) 1 Yuval Dax
14/11/2019 עמק זבולון 5 Yaron Baser
14/11/2019 Nahal Ekron, Mazkeret Batya נחל עקרון, מזכרת בתיה 1 Yoav Perlman

מאמרים

תגובות והערות

land marks