חרגולן סיבירי - Locustella certhiola

תיאור המין

כמו יתר בני הסוג Locustella, גם ידידנו הסיבירי מעדיף להסתתר בסבך הצפוף.

הלבוש הכללי מפוספס ובכך הוא נבדל משני החרגולנים המצויים יותר בישראל, זמירי ונחלים, שלבושם אחיד יחסית (זמירי - חום חם ונחלים - אפור/זיתי קר).

 

יש כמה מאפיינים ״חותכים״ למי שמבקש לזהות חרגולן סיבירי: דגם הראש בולט עם כיפה אפורה וגבה ברורה, החלקים התחתונים, כולל סוככות תת הזנב, חלקים ובעלי גוון קרם/בז׳, נקודות לבנות בקצה החלק הפנימי של השלישוניות, על שת בגוון חלודי חם ושפת זרימה לבנה בזנב.

למעשה, החרגולן הסיבירי דומה יותר לקנית פסים מאשר לאחיו החרגולנים. אבל להתנהג… הוא מתנהג כמו חרגולן! ביישן שכמותו.

 

מידות

אורך גוף: 13 - 14 ס״מ

 

פירוש השם המדעי - "מזמזם כמו חגב ונראה כמו… טפס עצים".  שם הסוג Locustella = "הקטנה" של Locusta - חגב. שם המין certhiola - שוב "הקטנה" (הסיומת - ella או ola…) של השם certhia - טפס עצים (ציפור חביבה שאינה מצויה בישראל אבל כן נמצאת לא הרחק מאתנו - טורקיה וקפריסין, למשל.

 

השם באנגלית Pallas's Grasshopper Warbler על שם הזואולוג הגרמני פטר סימון פאלאס שהשלים את תואר הדוקטורט שלו כבר בגיל… 19!

בשנת 1767 הוזמן פאלאס על ידי יקטרינה השנייה - קיסרית רוסיה, כדי שישמש פרופסור בפקולטה למדעים של אוניברסיטת סנט פטרסבורג. מאז פאלאס "חרש" את רוסיה הגדולה וסביבתה, אפיין את עולם הצומח באזור אבל גם זואולוגיה וגאולוגיה עניינו אותו מאוד, ואפילו אנתרופולוגיה.

בשנת 1772 הובא בפניו גוש מתכת במשקל של 680 ק"ג - אשר נמצא סמוך לעיר קרסנויארסק שבדרום סיביר. פאלאס שלח את המתכת המעניינת לסנט פטרסבורג ולאחר בדיקה יסודית התברר כי מדובר במטאוריט. בהמשך, סוג המטאוריטים האלה קיבלו את השם Pallasite.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

אתרי הקינון נרחבים ונפרשים על פני מרכז אסיה ומזרחה - ברוסיה, מונגוליה וצפון סין.

שטחי הקינון נרחבים אמנים, אבל אינם נמתחים צפונה ו"נעצרים" בקו הרוחב 65 צפון.

בסתיו כל האוכלוסייה נודדת דרומה, לדרום אסיה ומזרחה. מזדמן נדיר ביותר, אך קבוע, למערב אירופה בסתיו - איי שטלנד הם מקום טוב לחפש אותו.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר. תצפית אחת מסוף פב' 1983 - באילת כמובן.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחרגולן סיבירי


גרף עמודות שבועי

land marks