חרגולן זמירי - Locustella luscinioides

תיאור המין

האם הכחדתו כמקנן בישראל קשורה להתחממות הגלובלית? עד לפני כשלושה עשורים היה החרגולן הזמירי מקנן שכיח למדי בשטחי ביצה וסבך גדה בעמקים הצפוניים ובמישור החוף הצפוני, אך במהלך שנות השמונים הוא נעלם ממרבית אזורי הקינון ובעשור האחרון כלל לא נצפו חרגולנים מקננים בארץ.

במקביל, באותן שנים הוא הרחיב את תפוצתו צפונה באירופה והחל לקנן במדינות כמו שבדיה ונורבגיה. דגם שינוי זה מתאים לתחזיות של שינויי תפוצת ציפורים בעקבות ההתחממות הגלובלית, אף כי אין בטחון שזוהי הסיבה להיעלמותו מישראל, שבתי הגידול הלחים שלה נפגעו והשתנו לבלי היכר, גם בלי קשר להתחממות הגלובלית.

 

מידות

אורך גוף: 13 - 16 ס"מ. משקל: 11 - 26 גרם.

 

שם בערבית: ח'נשע זע'יר

שם הסוג Locustella מהמילה - Locusta - חגב/חרגול. שם המין - luscinioides הוא הרכבה של luscinia - "זמיר" והסיומת oides - דומה ל…

השם באנגלית - Savi's Warbler על שם האורניתולוג האיטלקי פאולו סאבי.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

לחרגולן הזמירי תפוצה אירופית ואירנו-טוראנית, הוא מקנן מספרד, פורטוגל, מרוקו ותוניס במערב, דרך מרכז אירופה ודרומה, ועד לטורקמניסטאן ואפגניסטן במרכז אסיה. תפוצתו על פני תחום נרחב זה מקוטעת, בגלל התלות שלו בבתי-גידול ביצתיים נרחבים, שהולכים ומתמעטים בגלל ניצול מקורות המים ופיתוח החקלאות. כל האוכלוסיות חורפות במזרח התיכון ובאפריקה מצפון לקו המשווה. תוארו 3 תתי-מין.

 

 

 

בישראל

חולף שכיח למדי במרבית חלקי הארץ, בסתיו מאוגוסט ועד לסוף נובמבר ובאביב מאמצע פברואר ועד לסוף מאי. בדרך כלל נצפה בחישות קנים צפופות, או בסבך גדה של מקווי מים שונים. הפרטים הנודדים באביב נוהגים לשיר גם בחניות הביניים אגב נדידה. בעבר קינן בעמק החולה, בקעת כנרות, עמק בית שאן, עמק יזרעאל, עמק זבולון, חוף הכרמל ועמק חפר.  

 

מידע כללי

השם "חרגולן" ניתן לו בכל השפות כמעט, ולא בכדי. יותר מכל ציפור אחרת, עשויה שירתו לבלבל עם שירה חזקה של חרק דוגמת חרגול או ציקדה, והיא מזמזמת ו"מנסרת" ללא התחלה וללא סוף.

קריאותיו מחוץ לעונת הקינון ("צ'אק" קצר, או סידרת "טה-טה-טה-טררר") מזכירות את קריאות הצטיה אך הן רכות ומוזיקליות יותר. קריאותיו ושירתו נשמעות בדרך-כלל הרבה לפני שמבחינים בו, והוא ללא ספק אחת הציפורים החששניות והסמויות ביותר.

 

בפעמים הנדירות שבהן ה"מיץ-פטל" הזה חושף את עצמו, מתגלה ציפור חומה, אחידה למדי. גבו חום-אפור (לעיתים חלודי), גחונו חום או חום בהיר, סנטרו לבנבן ומעל לעינו פס עין בהיר מטושטש. ראשו צר ומחודד וכנפיו קצרות. סימן ההיכר הבולט ביותר שלו הוא זנבו המעוגל, כמעט מדורג, שסוככות התת-זנב שלו ארוכות מאוד, כמעט כאורך אברות הזנב החיצוניות. החרגולן מרבה לבלות בחלק התחתון של סבך הגדה, הוא מהלך בזריזות על הקרקע בינות לקנים, כשזנבו המעוגל מזדקר אל על.

רק בזמן החיזור עשוי הזכר "לאבד את הראש" ולשיר גם מראשי הקנים והגומא.

 

הקן נבנה בסמוך לבסיס צמחיית הביצה או על פני הקרקע ממש. צורתו כסלסלה הבנויה מזרדים ומרופדת בגבעולי עשב עדינים. עונת הקינון מתחילה באמצע מרץ ומסתיימת בספטמבר. בתטולה 2 - 5 ביצים. הנקבה דוגרת לבדה 12 - 13 יום והזכר מאכיל אותה בקן. היא גם המטפלת העיקרית בגוזלים שפורחים בגיל 12 - 13 יום.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר, האקולוג ומי שעומד מאחורי פרויקט הספר האדום - אסף מירוז

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחרגולן זמירי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
17/10/2019 Ein Afek NR שמורת טבע עין אפק 1 Yaron Baser
17/10/2019 Poleg Floods פשט הצפה נחל פולג 2 Yoav Perlman
16/10/2019 Ma'agan Michael fishponds & beach (general) מעגן מיכאל בריכות וחוף (כללי) 4 Yoav Perlman

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks