זמירון - Acrocephalus melanopogon

תיאור המין

מהסתכלות במגדיר הוא עשוי להיראות כציפור קטנה, חומה וחסרת ייחוד. בנוסף, קצת קשה להבין איך ניתן בכלל לזהות אותו, ובמיוחד להבחין בינו לבין הקנית-פסים שנראית בתמונות דומה לו מאוד. כשנתקלים בו לבסוף בשדה, הדילמה הזו נפתרת בדרך-כלל במהירות, כשלמרבה ההפתעה מתגלה הזמירון כציפור עדינה ונאה, עם דגם ראש קונטראסטי, שירה ייחודית ומנהג לזקור את הזנב מעלה, המבדיל אותו ממרבית הקניות.

 

מידות

אורך גוף: 13 - 14 ס"מ. משקל: 8 - 14 גרם.

 

שם בערבית: האזיג'ת אום אל שארב ("קנית משופמת")

פירוש השם המדעי - "ראש מחודד שחור שפם" (למרות ש-Pogon = זקן)

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתו מקוטעת וכוללת חלקים של דרום אירופה ומרכזה, מספר אזורים בצפון אפריקה סביב הים התיכון, ומזרחה עד הרמות הגבוהות של מרכז אסיה. בתחום זה תוארו שלושה תתי מין.

 

בישראל

בעבר היה מקנן מצוי למדי בנופי ביצה בעמקים הצפוניים ולאורך מישור החוף. עשרות עד מאות זוגות קיננו בעמק החולה, צפון הכינרת ועמק בית שאן. ייבוש הביצות ושאיבת הנחלים דרדרו את אוכלוסייתו עד לסף הכחדה, ובעשורים האחרונים הוא נמצא מקנן באתרים בודדים (לדוגמה בעמק החולה ובאגם הסופרלנד שליד ראשון לציון). מלבד היותו יציב או מקייץ נדיר, הוא גם חולף שכיח למדי וכן חורף במספרים קטנים במרבית חלקי הארץ.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי – בסכנת הכחדה חמורה (CR).

 

 

מידע כללי

הזמירון הוא ציפור שיר קטנה ועדינה, החיה בצמחיית הגדה של מקווי מים. הוא חובב במיוחד סבכי צומח מגוונים הנמצאים ממש בצמוד למים או מעליהם, ונע בדרך-כלל בחלקים התחתונים של הצמחייה, כשהוא מנתר בזנב זקור. בעוד שהקניות קשורות יותר למשוחות קנה גדולות ורצופות, הזמירון חובב צמחייה מגוונת ונמוכה יותר, דוגמת מיני סמר, סוף, שנית ואחרים.

 

בלבושו בולט במיוחד פס גבה לבן בוהק, מנוגד לפס-עין שחור ולכיפה חומה כהה, לחי אפורה ופס שפם שחור ודק. פס השפם הזה הוא שהקנה לו את שמו הערבי, המדעי ("שחור זקן") והאנגלי "סבכי משופם" (Moustached Warbler). צבע החלקים העליונים חום-ערמוני והזנב חום כהה ומעוגל. הבטן והחזה לבנים עם שוליים חלודיים.

שירתו של הזמירון חזקה ומפכפכת, מזכירה את שירת הזמיר. היא מתחילה בכמה שריקות נמוכות, מלודיות "טו-טו-טו", וממשיכה ברצף קרקורים וחריקות צורמניות החוזרות ונשנות בדומה לשירת הקניות.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בזמירון


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/01/2020 רמת דוד 2 Amit Goldstein
18/01/2020 Yokneam Reservoirs מאגרי יוקנעם 2 nitay haiun
17/01/2020 בריכות דגים - עין הנצי"ב Ein Hanatziv fishponds 1 Avner Rinot

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks