קנית פינית - Acrocephalus dumetorum

תיאור המין

כפי שמרמז שמה, הקנית הפינית דוגרת גם בפינלנד - הנמצאת בקצה אזור התפוצה של מין זה.

דומה מאוד לאחיותיה - קטנה וביצות אבל נבדלת מהן בשירתה ובמקומות החיות החביבים עליה. הקנית הפינית נוטה להימצא בנופי יער - יותר מכל מין קנית אחרת. היא דוגרת בשיחים גבוהים, יערות צעירים ולאו דווקה במקומות חיות לחים. זה לא אומר שהיא נמנעת מאלה אבל חישות קנים, למשל, ממש לא עושות לה את זה...

 

למרות השוני במקומות החיות, זאת קנית טיפוסית lbb (ציפור קטנה וחומה) קלסית, שלא עושה חיים קלים לאף צפר.

לחלקים העליונים גוון חום אפרפר - קר יותר בהשוואה לקנית הקטנה, החלקים התחתונים בהירים אבל צידי הבטן אפרפרים-זיתיים (ולא בצבע בז׳).

״ניכרת״ בפס גבה הנמתח אל מאחורי העין, חישוף אברות קצר ורגליים כהות. בהשוואה לקנית קטנה המקור עדין יותר והמצח שטוח פחות.

 

מידות

אורך גוף: 12.5 - 14 ס״מ. מוטת כנפיים: 17 - 19 ס״מ. משקל ממוצע: 10 גרם.

 

פירוש השם המדעי - ״ראשפיץ הסבך״. Akros = שיא הגובה (שפיץ) Kephale = ראש. המשך השם dumetorum מקורו במילה dumetrum - סבך.

השם באנגלית Blyth's Reed Warbler על שם האורניתולוג הבריטי אדוארד בליית׳ - שבילה את רוב חייו כאוצר האוסף הזואולוגי במוזיאון החברה האסיאתית בכלכותה - הודו.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגרת, כאמור בפינלנד ומדינות שכנות כמו אסטוניה, בלרוס ואוקראינה. משם, מזרחה, לאורך רוסיה (עד ימת באיקל) ובדרום מרכז היבשת - באוזבקיסטן, קירגיסטן וטג'יקיסטן.

ההערכה היא כי אירופה משמשת 2.1 - 4.7 מיליון זוגות, שהם כ- 20% מתוך כלל האוכלוסייה העולמית. בסתיו כל האוכלוסייה נודדת להודו, סרי לנקה, בנגלדש ומיאנמר - שם הקנית הפינית היא אחת מציפורי השיר המצויות ביותר בעונת החורף.

 

בישראל

מזדמנת נדירה מאוד, רוב המפגשים תועדו במסגרת פעילות טיבוע - שאז ניתן לבחון את הפרטים בתשומת לב רבה יותר ולבדוק את מידותיה. זה התחיל בשנות ה- 80 כאשר הדורם שיריחי קבע את מושבו באילת והמשיך במדען הפרופ' ראובן יוסף שניהל את מרכז הצפרות באילת במשך 17 שנים.

כמעט כל התיעודים מאילת ובנוסף לפעילות הטיבוע - נרשמו גם תצפיות שדה במין זה.

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקנית פינית


גרף עמודות שבועי

land marks