קנית ביצות - Acrocephalus palustris

תיאור המין

קנית הביצות והקנית הקטנה דומות זו לזו כמו שתי טיפות מים… בערך.

למעשה לא ניתן להבחין בין השתיים בשדה, אלא אם כן הצפר מכיר היטב את המין הזה. בישראל, אין הרבה צפרים כאלה כיוון שקנית הביצות היא חולפת לא שכיחה ובנוסף, כצפוי, היא מעדיפה להסתתר בסבך ואינה קלה לצפייה. כמו רוב הקניות.

מין זה קשור פחות לחישות קנים ויותר לסביבה עשבונית ועצי ערבה צעירים המצויים במקומות חיות לחים.

כפי שציינו קודם לכן, היא דומה מאוד לקנית הקטנה אבל במקרה שלה, הראש פחות שטוח והגזרה הכללית יותר עגלגלה. פס הגבה חלש אבל טבעת העין ניכרת היטב. באביב, לכיפה ולחלקים העליונים שמץ ירקרק והחלקים התחתונים צהבהבים. חישוף האברות מעט ארוך יותר בהשוואה לקנית הקטנה אבל בשדה, כאשר "הציפור" "מהבהבת" בסבך, קשה מאוד להבחין בכך.

 

גם הקריאות מזכירות את אלה של הקנית הקטנה, עד מרגע שהיא מתחילה לשיר…

באזורי הקינון, קנית הביצות שרה מרדת החשכה ועד לשעת הזריחה. מסתבר שמין זה הוא חקיין כשרוני במיוחד כשהשירה עצמה היא אוסף של חיקויים מושלמים של מגוון רחב, ומפתיע, של בעלי כנף. ירגזי כחול, שחרור, פרוש מצוי, סנונית רפתות, תפוחית מצויה, קאק ואף נציגים שאינם משתייכים לסדרת ציפורי השיר: שחף אפרורי, שרקרק מצוי, שליו נודד ואחרים.

 

כל זכר מאמץ לעצמו רפרטואר של 75 ציפורים, בממוצע ואת שירתם הוא משבץ בשירתו - כרצונו. לא מעט מהפסוקים הם של ציפורים מאפריקה, כיוון שרוב הלמידה מתרחשת בקיץ הראשון - לאחר הבקיעה ובהמשך, במעונות החורף באפריקה. הזכרים לא מצטיינים רק ברפרטואר אלא גם במשך הזמרה, שיכולה להתארך כדי שעה - ברציפות!

 

מידות

אורך גוף: 13 - 15 ס"מ. מוטת כנפיים: 20 ס"מ. משקל: 13 ג'.

 

פירוש השם המדעי: "ראשפיץ ביצות". Akros = שיא הגובה (שפיץ) Kephale = ראש. המשך השם - palustris = הקשור אל נופי ביצה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגרת במרכז אירופה ומערב אסיה, מהאיים הבריטיים וטעד לקו אורך 70 מזרח. באופן עקרוני זהו מין של עמקים לחים המציעים תעלות ומעזבות ספוגים מים, אבל ניתן לפגוש בה גם במקומות גבוהים יותר, למשל בגיאורגיה - שם תועדו קינונים בגובה 3,000 מטרים.

בעשורים האחרונים מרחיבה את תפוצתה לסקנדינביה וצפון מערב רוסיה ומצד שני, נראה כי פסקה מלדגור באיים הבריטים וצפון צרפת.

 

בסתיו כל האוכלוסייה נודדת דרומה דרך המזרח התיכון וחצי האי ערב - הן חוצות את הים האדום ו"נוחתות" בחופי סודן. הבוגרים יוצאים לדרך בסמוך להפרחת הפרחונים ואלה מצטרפים אל הבוגרים כשבועיים לאחר מכן. את המשך הסתיו הקניות מבלות במזרח וצפון מזרח אפריקה ורק בהמשך הן מדרימות ליעדן הסופי - זמביה, מלאווי ודרום אפריקה.

 

בישראל

חולפת לא שכיחה, בין היתר בשל אופיה הדיסקרטי והקושי להבחין בינה ובין הקנית הקטנה. יתכן מאוד, אם כן, שהמספרים גדולים מהמשוער.

 

 

תודה רבה ל - Steve Gantlett על התמונה של הקנית. 

התמונה צולמה ביוני 2015 - בנורפלוק - אנגליה.

מוזמנים לבקר באתר של סטיב - www.cleybirds.com - לחצו כאן

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקנית ביצות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
09/11/2019 נחל טרשים מישר, IL (30.457, 34.962) 1 David Raved
02/11/2019 נחל בית עריף כביש 2 (32.013, 34.992) 1 David Raved
26/10/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 Yoav Perlman
land marks