קנית אירופית - Acrocephalus arundinaceus

תיאור המין

הציפור הגדולה במשפחת הסבכיים.

הלבוש הכללי, בדומה למינים אחרים בסוג "קנית", צנוע חום-חם. יש האומרים כי הקנית האירופית היא הגרסה המוגדלת של אחותה הקטנה - הקנית הקטנה. אולם ממדיה המרשימים של הקנית האירופית פשוט הופכים אותה לציפור אטרקטיבית שתמיד כיף לפגוש בשדה.

 

הראש גדול ביחס לגוף, המקור עבה ומרשים ופס הגבה הרחב גוון בז'.

לעתים קרובות נשמעת מתוך הסבך עם רפרטואר אופייני שמזכיר קנית קטנה, אבל חזק יותר. מגוון חזרות של צלילים צרודים, קרקורים, קרקושים וכחכוחים..

 

בממדיה, בשירתה ובמקום חיותה היא מזכירה את הקנית האפריקנית אבל האחרונה מצטיינת במקור צר וארוך, זנב קצר וחישוף אברות קצרצר - בהשוואה לזה של הקנית האירופית. גם החלקים התחתונים של הקנית האפריקנית, כהים יותר.

מצויה לצד מקווי מים בחבל הים-תיכוני והערבתי, עם צומח גדות סבוך וחישות קנה.

בעונת הנדידה נראית גם בשדות חקלאיים ובסבך צומח הרחק ממים.

 

מידות

אורך גוף: 16.5 - 18.3 ס"מ. מוטת כנפיים: 29 ס"מ בממוצע. משקל: 23 - 30 גר'.

 

השם בערבית - האזג'ת אלקצב אלכבירה.

פירוש השם המדעי - "ראשפיץ הקנים". akros - שיא הגובה, kephale - ראש. arundo = קנים.

השם באנגלית Great Reed Warbler מתייחס לממדיה הנפלאים ורק בעברית ניתן לה השם קנית אירופית - כאילו שאינה מקננת באסיה, חורפת באפריקה, חולפת בישראל ואף מקננת נדירה…

אתם יכולים להיות בטוחים שאירופה… "קטנה" על הקנית הזאת!

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתה של הקנית האירופית משתרעת על פני שטחים נרחבים באירואסיה, למעט אזורים צפוניים. כל האוכלוסייה נודדת ומבלה את חודשי החורף באפריקה שמדרום לקו המשווה.

 

בישראל

חולפת מצויה, בעיקר בעמקים וחורפת נדירה ביותר בעמק בית שאן ובצפון ים המלח.

מקייצת ומקננת נדירה ביותר בעמק החולה, ואולי גם בצפון הכינרת ובעמק בית שאן. ישראל היא אחד האזורים היחידים בתחום התפוצה שמתקיימת בה חפיפה בין הקנית האירופית ובין הקנית אפריקאית.

 

בעבר, הקנית האירופית הייתה מקננת מצויה בעמק החולה, לפני יבוש האגם, וכן בצפון מישור החוף ובעמק בית שאן.

בעקבות שינוי מקומות החיּות (בעיקר ייבוש ביצת החולה) הצטמצמה מאוד האוכלוסייה המקננת, ויתכן שנכחדה. בשנות השמונים קיננו זוגות ספורים בחולה, בצפון הכינרת ויתכן שגם בעמק בית-שאן (Shirihai 1996).

 

 

תיעוד נדיר של קנית אירופית "בוזזת" קן צרעות מהמין "פלכית שכיחה". תלמי יפה 12.8.18.      צילום: עודד לוי

 


 

כוכב נולד

 

ככתוב בתחילת הערך, התקשורת הקולית חשובה מאוד לקניות האירופיות - בטח כשמקום החיות החביב עליהן סבוך כל כך.

חוקרי טבע רבים האזינו לשירתן של הקניות האירופיות. הם גילו שהזכרים משמיעים שני טיפוסי שירה שונים: שירה קצרצרה וענייה בהברות או בשירה ארוכה, שבנוסף להיותה מורכבת יותר - היא גם קולנית יותר.

 

נמצא כי השירה הארוכה משמשת את הזכרים למשוך את תשומת לבן של הנקבות. שירה זו מושמעת, בדרך כלל, בצורה ספונטנית, על ידי רווקים והיא נפסקת עם הגעת הנקבה למקום.

השירה הקצרה, לעומת זאת, משמשת את הזכר (בעל הבית) בשעת מפגש עם זכר זר בטריטוריה.

כאשר השמיעו לזכרים הקלטות, ראו כיצד הם נרתעים עם השמע השירה הקצרה. לאחר שהתפתו להתקרב לקול שירה ארוכה ומורכבת, הם נסוגו בזריזות כאשר ההקלטה הוחלפה שוב - לשירה קצרה…

 

באופן מסורתי, מינים מונוגמיים בסוג "קנית" משמיעים שירה ארוכה, מגוונת ומורכבת כדי למשוך בת זוג ואילו מינים פוליגנים (זכר אשר בנחלתו "הרמון" נקבות) מסתפקים בשירה קצרה ושטחית להגנה על הטריטוריה.

ישנן הוכחות כי השירה הארוכה התפתחה כדי למשוך את בנות המין השני בעוד שהשירה הקצרה התפתחה כדי להרחיק את בני אותו המין…

בתור מין פוליגני, הקנית האירופית יודעת להשמיע את שני השירים.

 

בנוסף להיבט התקשורתי, אורך השירה של הזכר מעיד על חיוניותו ויכולות הרבייה שלו. אמנם לא נמצא קשר ישיר בין אורך השיר וגודל הנחלה ו/או נתונים פיזיים כמו אורך כנף,משקל וגיל, אבל כן נמצא קשר חזק בין מורכבות ואורך השירה ואיכות הטריטוריה.

טריטוריה איכותית, כזו המציעה שפע מזון ומקומות קינון - מושכת אליה נקבות רבות יותר. לכן, שירה ארוכה ומורכבת מובילה בהכרח למספר פרחונים גדול יותר.

 

מחקר אחר הראה קשר ישיר בין זמן ההגעה לטריטוריה ובין ההצלחה ברבייה. זכרים המקדימים להגיע אל אזורי הקינון זוכים בטריטוריה איכותית יותר וזה גם מה שמעניין את הנקבות.

 


תצפית מעניינת בקנית אירופית     תצפית מעניית בקנית אירופית       תצפית מעניינת ב...

 

5.6.19: "בוקר בצפון הגולן באיזור בין הבנטל לחרמונית, יחד עם אלון רייכמן.

שוב המקום היפה הזה מוכיח שהוא אתר הקינון החשוב ביותר בישראל לציפורי שיר ,כמות ציפורים עצומה עם עשרות אלפי ציפורים, בעיקר גבתון עפרוני ודרור ספרדי שנמצאים בכל מקום .

ושוב לחשוב שהמקום והאיזור יוחרבו בקרוב לטובת טורבינות הרוח של חברת אנלייט וקיבוצי הסביבה, עושה לי מאוד רע...

 

נצפו כל הרגילים לאיזור כמו גיבתון שחור-ראש,עפרוני ענק ,תפוחיות ואחרים אך היו 2 מינים שזו לא העונה עבורם במקום זה והם שרים.

הראשון קנית אירופית בשירה רמה בחישת קנים. אל הקנית ששרה הגיע פרט נוסף, שבתי לאותו המקום כמה שעות לאחר התצפית הראשונה והקנית עדיין שם שרה, לדעתי זה הדבר האמיתי והיא מקננת בקנים האלו ומעלה את מספר המינים המקננים באיזור זה ל- 59 מינים.

מין שני שלא מתאים לעונה היה חנקן שחור מצח זכר בוגר ויפה ששר מראש עץ ולאחר שעף ממנו שב אל אותו העץ. לא ראיתי נקבה ויתכן שהוא פרט מאחר ונודד".

 

12.6.19: "הבוקר בצפון הגולן,

הקנית האירופית שנמצאה שרה בשבוע שעבר ליד מאגר בנטל עדיין שם,שרה במרץ. מתחזק החשד לקינון שלה באתר. החנקן שחור-מצח לא נמצא.

 

עוד בשטח המוני ציפורים שכוללים זהבנים,שיחניות קטנות וגדולות,קניות קטנות ,תפרים ,עפרוני ענק ,גיבתון שחור-ראש ,אלפי גיבתון עפרוני ואלפי דרורים ספרדים, סלעיות קיץ וערבות ,סבכיי קוצים וחורש חנקנים אדומי-ראש, אדומי-גב ונובים, אנפות לילה, אנפית גמדית, לבניות קטנות ואנפות בקר, רחם,עקב עיטי ,עקב מזרחי חיוויאי, זרון סוף, בז מצוי ואחרון חביב תוכי קוקטייל...

 

השטח מלא בציפורים ומומלץ מאוד לביקור".

 
הצפר ומדריך הצפרות ליאור כסלו - יוני 2019
מוזמנים לבקר באתר "תצפית" של כסלו.
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקנית אירופית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/10/2019 צפת 1 Moshe Zinger [eBird]
23/10/2019 Agamon Hula ringing station תחנת הטיבוע אגמון החולה 1 Moshe Zinger [eBird]
22/10/2019 Neve Ur Fishponds בריכות נווה אור 1 nitay haiun

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks