קנית אפריקנית - Acrocephalus stentoreus

תיאור המין

הקנית האפריקנית היא ציפור שיר ממשפחת הסבכיים ומוצאה כלל אינו אפריקני.

יש צפרים שהמציאו לה שם חדש - "קנית קולנית" על שום מקום חיותה ושירתה האופיינית.

 

הקנית האפריקנית היא ציפור שיר בגודל בינוני והיא מזכירה בגודלה את הבולבול. לקנית האפריקנית יש שני מופעים- בהיר וכהה, המקור ארוך וצר ורגליים כהות. כמו כול בני הסוג "קנית" - גם היא הקנית האפריקנית מעדיפה להסתתר בסבך הקנים, אבל ביחס אל שאר בני הסוג, היא מהפחות ביישנים ולעתים אפשר לצפות בה בקלות, יחסית, כשהיא מקפצת בחלקים הגבוהים והחשופים של הקנים, או שהיא ניצבת במקום בולט ונותנת קולה בשיר - "טררראק טררראק טררראק, קארררה-קרו-קיי קארררה-קרו-קיי, צ'יבי טרו צ'יבי צ'יי" צפרדעי משהו...

 

עבור הצופה הבלתי מנוסה, הקנית האפריקנית היא עוד "ציפור קטנה וחומה" - כמו רבים אחרים ממשפחת הסבכיים.

הקנית האירופית דומה מאוד לקנית האפריקנית אבל לקנית האירופית יש מקור קצר ורחב יותר, פס גבה בהיר ובולט שנמשך מאחורי העין וחישוף אברות כנף ארוך יותר. ההבדלים בחישוף, דרך אגב, הן עדות לכך שלקנית האירופית יש כנף ארוכה יותר - כיאה למין נודד, בהשוואה לכנף הקצרה של הקנית האפריקנית - שהרי היא מין יציב.

ציפור דומה נוספת לקנית האפריקנית היא קנית בצרה - מין נדיר מאוד, שנצפה לרוב בעמק החולה.

 

מינים רבים ממשפחת הסבכיים (במיוחד קניות ושיחניות) עלולים לגרום למבוכה קלה בזיהוי אבל שירתה של הקנית האפריקנית, למשל, אופיינית מאוד ובזכותה - מבינים שמדובר באפריקנית, גם אם עדיין לא רואים אותה ומתלבטים מי היא בכלל?

הקנית האפריקנית מצויה בבתי גידול לחים, בעיקר באזורי עמק נמוכים עם חישות קנים או גומא הפפירוס.


 

 

מידות

אורך: 16-20 ס"מ. מוטת כנף" 21-24 ס"מ. משקלה: 21 - 27 גר'.

 

שם בערבית - האזיג'את אלקצב א(ל)צייאחה.

פירוש השם המדעי - "קולנית מחודדת ראש".

Akros - שיא הגובה (שפיץ) Kephale - ראש. Stentoreus - קולנית.

על פי המיתולוגיה היוונית Stentor היה לוחם ידוע, ורעשן במיוחד, השתתף במלחמת טרויה. יש להניח שאותו סטנטור לא שותף בכוח החלוץ, שנדרש לשמור על דממה בבטן הסוס הטרויאני.

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתה של הקנית האפריקנית היא אסייתית בעיקרה. באזור המזרח התיכון היא מצויה ממצרים בדרום, דרך ישראל, ירדן סוריה, לבנון ועד עיראק. במזרח מצויות אוכלוסיות מקזחסטן, עד לסין והודו ואף לפיליפינים, אוסטרליה וטזמניה.

קיימים כ-13 תתי-מינים ובהם תת-מין אנדמי בסרי-לנקה, תת מין מזרחי ותת מין מערבי (שמצוי גם בישראל). במזרח התיכון ישנו מופע ייחודי - מופע כהה מאוד שאינו מצוי בשאר אזורי תפוצת המין, ואינו מוגדר תת מין נפרד.

תפוצת המין רחבה ויציבה, לא נשקף כל איום למין והוא מוגדר תחת קטגוריית "ללא חשש"- Least concern.

 

בישראל

יציבה מצויה במקומות חיות מתאימים שבהם היא גם מקננת מצויה.  

 

מידע כללי

הקנית האפריקנית היא מין מאריך חיים יחסית לגודלו - כנראה בגלל שמדובר בציפור יציבה, שאינה צריכה לנדוד, ובעלת אופי ביישני. קניות אפריקניות רבות תועדו באמצעות טיבוע במשך שנים רבות בעמק בית שאן. חלקן אף הגיעו לגיל מופלג של 10 ו-12 שנים! בעל חיים בעל משקל שדומה  לזה של עכבר, אינו נוטה לשרוד מעל לשלוש שנים בטבע - גם אם זכה למזל רב.

 

ערך זה נכתב על ידי יעל לנרד 

 


 

 

מקורות

 

1. Lars Svensson, Collins Birds Guide, Second edition, 2009, Harper Collins Publisher, London.

2. Snow D. and Perrins C.M., 1998. The birds of the western palearctic. Oxford University Press, USA ("Birds of western palearctic interactive",

Oxford University Press, 2006).

3. Wikipedia the free encyclopedia, Clamorous Reed Warbler, 13.12.2013.

 


תצפית מעניינת ב... קנית אפריקנית   תצפית מעניינת ב... קנית אפריקנית   תצפית


 

ב- 8.10.17 נלכדה קנית אפריקנית בפארק הצפרות באילת. קניות אפריקניות אינן נדירות בישראל כלל והן דוגרון מצויות למדי מעמק החולה בצפון ועד לאזור ים המלח בדרום. אבל באילת... הן לא נראו שנים רבות!

 

למעשה, הקנית האפריקנית קיננה במלחות של אילת בשנות ה- 70 אבל מאז שנעלמו המלחות, נעלמה משם גם הקנית. צוות פארק הצפרות באילת התרגש מאוד מהאורחת הבלתי צפוייה. מי יודע... אולי היא חוזרת!

צוות המטבעים בפארק התרשם מממדיה הצנועים של הקנית בהשוואה לפרטים המצויים בצפון הארץ, וגם ללבוש הכללי האפרפר. האם יתכן כי מדובר בתת-מין (סך הכל ישנם תשעה) אחר מהמוכר לנו (Nominate - תת המין הראשי)? כנראה שאם נוצות בלויות שכאלה... לא ניתן לקבוע.

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקנית אפריקנית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
07/12/2019 Hula Valley Nature Reserve שמורת החולה 4 Klil Zaitlin [eBird]
07/12/2019 Agamon Hahula (general) אגמון החולה (כללי) 2 Klil Zaitlin [eBird]
06/12/2019 מאגר רעים IL (31.38, 34.487) 1 David Raved

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks