קנית בצרה - Acrocephalus griseldis

תיאור המין

קנית בינונית בגודלה, בין קנית קטנה לקנית אירופית. כנפיה ארוכות, במיוחד חישוף האברות, כיאה לנודדת למרחקים ארוכים. הזנב קצר יחסית.

הגוון הכללי שלה אפרפר וקר למדי. המקור ארוך ודק כשל קנית אפריקנית. פס הגבה שלה מודגש למדי עד לעין.

 

מידות: אורך גוף: 15.5 - 17.5 ס"מ.

 

פירוש השם המדעי - "ראשפיץ לא ברור…"

הקידומת מורכבת מ-akros - שיא הגובה ו - kephale - ראש. המשך השם, ממשל לא ברור. יתכן כי griseldis מקורו מ - griseus - אפור, המתאים לגוון הכללי של המין.

אחרים חושבים שקנית בצרה נקראת על שם "גריזלדה" מסיפורי הפולקלור - בהן היא מוצגת כדמות סבלנית וצייתנית אשר עומדת בהצלחה בכל המבחנים שמעמיד בפניה בעלה - המרקיז של סאלוטצו (צפון מערב ארץ המגף).

סיפור של גריזלדה יש סוף טוב. עכשיו רק צריך לקוות שגם לסיפור של הקנית מבצרה יהיה טוב, בינתיים היא בסכנת הכחדה גדולה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגרת בחישות קנים, ושם היא גם עוצרת בנדידה.

תחום תפוצה מצומצם, דוגרת בעיקר בביצות הפרת והחידקל בדרום עיראק ובכוויית, דגרה גם בישראל. נודדת בחורף למזרח ולדרום מזרח אפריקה - קניה, טנזניה, מוזמביק ועד דרום אפריקה.

 

מאז שנות ה-50 חלקים ניכרים משטחי ביצות מסופוטמיה - מקום חיותה של קנית בצרה, נוקזו בפרויקטים הנדסיים באגני הפרת והחידקל.

בניית סכרים בשנות השמונים של המאה שעברה צמצמה, כמעט לחלוטין, את נפח המים שמזין את הביצות - מים המגיעים מהרי הזגרוס הנישאים בדרום מערב אסיה.

בשנת 1993, בעקבות עבודות ניקוז נוספות, רק כשליש משטח הביצה המפוארת נותר. בנוסף, שיפור דרכי הגישה לאזור והתיישבות באזור הביצה, גרמו לזיהום המים.

עד לשנת 1997 רק כשליש משטחי הביצה המשיך להתקיים, כשהוא "נהנה" ממים (שעדיין לא "הולאמו") מאזור איראן. לא לאורך זמן, כמובן.

 

 

 

צילום מאתר ויקיפדיה - Mesopotamian Marshes

 

בשנת 2000 שטח הביצה המסופוטמית קטן לכדי 1,294 קמ"ר ועד לשנת 2003 שליש נוסף נוקז ושטח הביצה התכווץ לכ-759 קמ"ר, לכל היותר.

לאחר מלחמת עיראק והפלת שלטונו של עריץ סאדאם חוסיין, הוחלט לנסות ולשקם את הביצות. בסוף שנת 2006 כ-58% משטחי הביצות חזרו לחיים. אבל בצורת חמורה, והמשך בניית סכרים מצפון לביצות בטורקיה, סוריה ואיראן הובילו לכך שבשנת 2009 שטח הביצות "התייצב" על כ-30% משטח הביצה ההיסטורית. במציאות האזורית - צריך להודות על מה שיש ולקוות לטוב.

בנוסף, שטחים נרחבים בדלתת נהר טאנה שבקניה מוסבים בשנים האחרונות לשטחי חקלאו - בעיקר למטר גידול קנה סוכר. אזורים אלה הם אתרי חריפה חשובים מאוד עבור קנית בצרה.

 

בישראל

נודדת נדירה ביותר, בעיקר לאורך הבקע, כמעט תמיד אלו פרטים שנלכדים בטיבוע.

בין השנים 2006 ל- 2008 דגרו זוגות בודדים בברכות להבות הבשן בעמק החולה. מאז כנראה שאין דגירה אך מדי קיץ מטובעים פרטים בודדים בעמק החולה.

 

 

קנית בצרה - פארק הצפרות אילת 8.5.18      צילום: נועם וייס

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקנית בצרה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
12/05/2018 מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 אוהד שרר
08/05/2018 מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 רע שיש
02/06/2012 אגמון החולה 1 Francis Argyle

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks