עלווית קווקזית - Phylloscopus sindianus lorenzii

תיאור המין

בנות הסוג (Phylloscopus) לא בדיוק עושות חיים קלים לצפרים.

מעבר לאתגרי הזיהוי המתלווים למפגשים רבים בשדה, קיימים גם קשיים רבים הנוגעים לשיוך טקסונומי: עם התפתחות שיטות מחקר וההבנה שלנו מתפתח לעתים הצורך בהפרדה ואיחוד של תתי מינים מסוימים או במקרים אחרים - להכרזתם כמין בפני עצמו.  

כמובן שלעתים שינויים כאלה יכולים להיות שנויים במחלוקת ולא תמיד מתקבלים פה אחד בקרב חברי הקהילה האורניתולוגית.

 

דוגמא טובה לכך היא העלווית הקווקזית (P. Lorenzii) שנחשבה, בעבר, לתת מין של עלווית ההרים

"הסינדית" (P. Sindianus) או "עלווית הרים מזרחית" (תת המין הראשי מצוי ברכס ההימליה) שבעצמה נחשבה בעבר לתת מין של עלווית החורף המוכרת לנו (P. Collybita). כל אחת מהעלוויות נחשבת היום למין בפני עצמו על סמך הבדלים במורפולוגיה, אזורי מחיה וקולות. במקורות מסוימים עדיין מתייחסים אל העלווית הקווקזית כתת מין של הסינדית.

העלווית הקווקזית מקננת בגבהים בין 1,500 - 2,500 מטר  על מדרונות הרים שופעים צמחייה (גבוהה ונמוכה) או בחורש פתוח.

על מנת לפשט את עניין הזיהוי נעסוק בטקסט זה רק בהבדלים בין העלווית הקווזית המאוד נדירה לעלווית החורף המאוד נפוצה בתקופות מסוימות בארץ. מינים דומים אחרים נדירים הרבה יותר בארץ וטקסטים אחרים במגדיר עוסקים בהם. חוץ מזה עלווית החורף מאוד דומה לקווקזית ומהווה נקודת ייחוס טובה לסקירת מאפייני הקווקזית.

 

באופן כללי הגוונים של העלווית הקווקזית חומים ולא ירקרקים כמו אצל החורף. חוץ מהגוון הכללי העלווית הקווקזית מצטיינת בשני מאפיינים יחסית ברורים לעין: גרון לבן ופס דק לבן בין העין לבסיס המקור. כמו כן צידי החזה של העלווית מעט כהים וורדרדים יותר מהחזה וצידי הגוף. הכיפה חומה ומעט קונטרסטית לגב הבהיר יותר. היא בעלת רגליים כהות וזנב מרובע.

 

תת מין\מין מבלבל במיוחד של עלווית החורף הוא העלווית הסיבירית (P.c.tristis). הגוון הכללי שלה נוטה להיות חום כמעט כמו אצל הקווקזית, אבל היא נבדלת ממנה בגוון ירקרק בכנף, בעל-שת ובזנב.

מרכיב חשוב נוסף בזיהוי העלווית הקווקזית הוא הקולות. הקריאות  של הסיבירית והקווקזית דומות מאוד, אבל קצרות יותר וחד הברתיות יותר משל החורף ( הקריאות של עלוויות חורף צעירות מאוד דומות לאלה של שני המינים האחרים).

השירה של הקווקזית מהירה יותר מהשירה של עלווית החורף, היא בעלת הברות קצרות יותר ומעט שונות בהטעמה ובהחלט מעלה נורה אדומה לאוזן המיומנת.

 

מידות

אורך: 10 - 11.5 ס"מ.

 

תפוצה

כמו ששמה מרמז, מין זה מקנן באזור הקווקז, אזרבייג'אן, צפון מערב איראן, ארמניה וטורקיה. בחורף מבצעת חלק מהאוכלוסייה נדידה אנכית לגבהים נמוכים יותר בעוד החלק האחר חורף כנראה בדרום איראן.

 

בישראל

נחשבת מזדמנת נדירה ביותר עם תצפית אחת בשדות אילות (שיריחי ונהרי 1983).

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר דרור נואה

 

 

 

 

תודה רבה ל - Steve Gantlett על התמונה של העלווית. 

התמונה צולמה במאי 2007 - בגאורגיה.

מוזמנים לבקר באתר של סטיב - www.cleybirds.com - לחצו כאן


 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעלווית קווקזית


גרף עמודות שבועי

land marks