עלווית צהובת-גבות - Phylloscopus inornatus

תיאור המין

 

עלווית קטנטנה, בעלת זנב קצר יחסית. דומה מאד לעלווית לבנת-גבות. בולטת בשני פסי כנף לבנבנים בקצות סוככות הכנף. הגבה שלה ארוכה ומודגשת, צהבהבה, ונמשכת הרחק מאחורי העין. ירוקה למדי מלמעלה, ושולי אברות האמה צהבהבים. שולי השלישוניות לבנים ומובחנים. בסיס המקור הבהיר בולט.

 

מידות

אורך גוף: 9 - 10.5 ס"מ. משקל: 6 גר'.

 

פירוש השם המדעי - "הצופה מן העלים שאינה מקושטת…" שם קצת מוזר כי בהשוואה למיני עלוויות אחרים (חורף, אפורה, הרים ושות') לבושה של צהובת-הגבות רחוק מלהיות inornatus - "חלק" או "אחיד".

Scopus - צופה ו - phyllos - עלווה. כאמור - "הצופה מבין העלים".

 

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגרת לרוחב סיביר, ממערב רוסיה עד לצפון מזרח אסיה. רוב האוכלוסייה נודדת דרומה בחורף לדרום מזרח אסיה. עם זאת, כנראה שבעשורים האחרונים האוכלוסייה המערבית שלה מתבססת היטב.

דבר זה מתבטא בכמויות גדולות והולכות של נודדים המגיעים לצפון מערב אירופה (בעיקר סקנדינביה ובריטניה). לא ברור מה עולה גורלן של אלפי העלוויות שנודדות מערבה בסתיו.

בישראל

היא חולפת וחורפת נדירה, ולמרות העלייה הניכרת בכמויות שנצפות במערב אירופה, אצלנו היא נותרה נדירה. כעשר תצפיות בשנה, במיוחד בסתיו (אוקטובר - נובמבר).

הצפר איתי שני מתגורר בבאר אורה אשר בדרום הערבה והפתעות נדירות בחצר האחורית של ביתו הן עניין שבשגרה. סלעית הבזלות, עלווית לבנת-גבות וכמובן שגם צהובת-גבות... הנה הקלטה של אחד מהפרטים שביקרו אותו לאחרונה - 20.11.2016.

 

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעלווית צהובת-גבות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
28/03/2019 Eilat--Park Shachamon אילת--פארק שחמון 1 obsr131204 [eBird]
28/03/2019 Eilat--Park Shachamon אילת--פארק שחמון 1 obsr810226 [eBird]
28/03/2019 Eilat--Park Shachamon אילת--פארק שחמון 1 obsr623058 [eBird]

מאמרים

תגובות והערות

land marks