סבכי שחור-כיפה - Sylvia atricapilla

תיאור המין

אני זוכר את הסבכי שחור-הכיפה הראשון שלי. זה היה בחצר ביתי בשיא נדידת האביב - כשהסבכיים שוטפים את ישראל ומצ'קצ'קים בכל עבר. ואז לפתע ראיתי מין סבכי נוסף - סבכי חום-כיפה! "נהדר", חשבתי לעצמי. "שני מינים חדשים בתצפית אחת!"

 

סבכי בעל גוף מוצק, גודלו "ממוצע פלוס", פעיל, קופצני ורעשני - בניגוד לאופיים החששני של רוב בני הסוג "סילביה".

"שומר מצוות" זה אינו משאיר מקום רב להתלבטות - לזכר כיפה שחורה ואילו הנקבה מקושטת בכיפה חומה. חלקי הגוף העליונים בגוון אפור-זיתי ואילו החלקים התחתונים אפרפרים בהירים יותר. הזנב ארוך וללא שוליים לבנים.

 

הסבכי האפור דומה לסבכי שחור-הכיפה אבל גוצי יותר וללא כיפה. לסבכי שיטים חלקים תחתונים בהירים יותר, הצבע השחור בראש מגיע מתחת לעין וכולל גם את הלחי. סבכי החורש, גם הוא דומה מעט לשחור-הכיפה אבל שולי זנבו לבנים, הגרון לבן והעין בהירה.

חובבי ציפורים שברשותם ציוד אופטי איכותי יוכלו להבחין שלסבכי שחור-הכיפה יש חצי טבעת עין בהירה ונאה - המקשטת את חלקה התחתון של העין.

מקום חיותו יערות מוצלים עם תת-יער מפותח, בפארקים וגנים עם צומח נמוך.

 

מידות

אורך גוף: 13 - 15 ס"מ. משקל: 18 - 25 גר'.

 

שם בערבית - אבו קלנסווה

פירוש השם המדעי - "יערי" שחור-כיפה. Sylvia - יער. שם המין - atricapilla הוא הרכבה של ater - שחור ו- capillus - כיפה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

במקומות מסוימים באירופה זוהי הציפור הנפוצה ביותר!

לפני כ-12 שנים הדורם שיריחי העריך שהאוכלוסיה מונה כ-10 מיליון פרטים. מצד שני מעריכים שבאירופה מקייצים בין 25 ל - 49 מיליון זוגות דוגרים. אירופה מארחת בין 75 ל - 94 אחוזים מכלל האוכלוסייה העולמית ולכן ההערכה (הגסה) היא כי האוכלוסיה העולמית הכוללת מונה בין 80 ל - 196 מיליון סבכיים שחורי-כיפה. (Birdlife International).

האוכלוסייה של מערב אירופה יציבה, שאר האוכלוסיה נודדת וחורפת באגן הים התיכון, צפון מערב אפריקה ובמזרח ומערב אפריקה - ברצועה שמדרום לסהרה.

ישנם חמישה תתי-מינים.

 

בישראל

חולף המוני בעונות הנדידה כשבימי השיא אפשר לצפות בעצי קליסטמון ואיקליפטוס "הומים" מסבכיים שחורי-כיפה וסבכיים אחרים כמו סבכי טוחנים. בעונת הסתיו פרטים רבים צדים חרקים בין ענפי עצי תות, אז הם גם נהנים מפירות התות ואיתם גם סבכיי טוחנים, סבכיים אפורים וסבכיים ניציים.

 

פרטים לא מעטים נשארים לחרוף בישראל - רפי פז, שחוקר את הציפורים החורפות בגבעות מודיעין מעריך שבחורף 2013/2014 חרפו בגבעות כ- 50 פרטים לכול קילומטר רבוע - ריכוז גבוה לכל הדעות.

בנוסף הוא גם דוגר נדיר ביותר ולא קבוע בצפון הארץ.

 

מיליון ושמונה מאות אלף סבכים שחורי-כיפה מתים מדי שנה כתוצאה מציד בלתי חוקי.

בקיץ 2015 פרסם ארגון Birdlife International דו"ח מפורט אודות ציד ציפורים בלתי חוקי באירופה ובמזרח התיכון.

 

 

 

 

 

מידע כללי

סבכיים שחורי-כיפה זכרים מקדימים את הנקבות בנדידה, במיוחד באביב - אז הם תופסים את הטריטוריות הטובות ומושכים אליהם את הנקבות בשירתם היפה, זוקרים את נוצות הכיפה ומרעידים את כנפיהם. במקרים רבים הזכר מספיק לבנות כמה "סקיצות" של קן אופציונאלי, אבל את ההחלטה הסופית תיקח הנקבה והיא גם זאת שתשלים את מלאכת הבניה והגימור הסופי.

 

באזורי הקינון העיקריים אפשר למצוא בין 100 ל - 200 זוגות מקננים בכל קילומטר רבוע. באיטליה המספרים גדולים יותר: בין 500 ל - 900!

סבכיים שחורי-כיפה מעדיפים עצים גבוהים יותר, עם חופה מפותחת. רוב הקינים נבנים בגובה של כמטר אחד מעל פני הקרקע ובמקרים נדירים עד לגובה של 4 מטרים. הנקבה מטילה 5 ביצים בממוצע, היא דוגרת 11 ימים ולאחר 11 ימים נוספים הפרחונים עוזבים את הקן לראשונה.

 

הפרחונים יתלוו אל הוריהם למשך שבועיים נוספים.

סבכיים שחורי-כיפה מקיימים, בדרך כלל, מחזור קינון אחד בלבד. במקרים נדירים שני מחזורים ופעם אחת נרשמה תצפית של שלושה מחזורי קינון שבהם הנקבה הטילה מספר כולל של 23 ביצים!

 

בין 65 ל - 93 אחוזים מהביצים בוקעות בהצלחה. בין 72 ל - 92 אחוזים מהצאצאים פורחים מהקן.

בכל שנה רק 43% מהבוגרים שורדים. בקרב הצעירים רק 36% שורדים את השנה הראשונה.

תוחלת החיים הממצועת היא שנתיים. הפרט הקשיש ביותר שתועד (האיים הבריטיים) הגיע לגיל מופלג של 13 שנים ו-10 חודשים!

 

סכנות

באזורי הקינון סבכיים שחורי-כיפה רבים ניצודים על ידי ניצים מצויים. בנתיבי הנדידה בזי חופים מחליפים את הניצים. עורבים ועקעקים נוהגים לחמוס קיני סבכיים שחורי-כיפה לעיתים תכופות אבל הסכנה הגדולה ביותר היא חתולי בית - שנהנים מכ- 10% מהשלל השנתי.

במקרה של טפילות, מסתבר שסבכיים שחורי-כיפה הם ממש לא "פראיירים" והם יודעים לזהות בקלות ביצים זרות - למרות כושר החיקוי המוצלח של הקוקיה האירופית.

 

סבכי שחור-כיפה - ציפור קטנה - עולם ומלואו.

 

 


 

סיכוי של אחד ל...

דיוויד קליפטון, צפר ומטבע ציפורים אנגלי טיבע באנגליה סבכי שחור-כיפה.

לאחר שבועיים בעודו בחופשה בפורטוגל, מר קליפטון לקח חלק בעת טיבוע ציפורים מקומי. במהלך הטיבוע הוא התרגש מאוד להוציא מהרשת סבכי שחור-כיפה עם טבעת מאנגליה. אבל אז תדהמתו הייתה גדולה בהרבה כשקרא את מספר הטבעת שעל רגלה של הציפור..

דיוויד, יצר קשר עם אשתו באנגליה וביקש ממנה לבדוק את מחברת הטיבוע שלו וכך גילה שמדובר באותו פרט שטיבע הוא בעצמו.

 

הסיכוי שמטבע יפגוש באותו הסבכי שואף לאפס, אבל העובדה שהציפור נלכדה על ידי אותו מטבע במרחק של 2,500 ק"מ ממקום הטיבוע המקורי היא מדהימה עוד יותר.

לידיעה שהתפרסמה ב- Mail Online של ה - Dailymail הבריטי לחצו כאן.

 

יהונתן מירב - מרכז הצפרות הישראלי.

 

 
 
 
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסבכי שחור-כיפה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/11/2019 44 אורן, חיפה, מחוז חיפה, IL (32.784, 34.996) 2 Amit Goldstein
15/11/2019 הכרמל צפון 1 Itai Bloch
15/11/2019 ⁨IL-מחוז צפון-גן לאומי ציפורי⁩ (32.7508,35.2843) 2 שגיא שועל

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks