צחראש לבן - Oxyura leucocephala

תיאור המין

 


זנב קשיח, כמו לאופני-הרים שאין להם משכך מרכזי...


 

הצחראש הלבן הוא אחד הברווזים היותר-מגניבים באזורנו. קודם כל, חיוך תמידי מרוח לו על המקור וזנבו זקור בעליצות גבוה מעל פני המים.

שנית, יש לו דגם צבעים אנרכיסטי, של  גוף חום-אדמוני, צוואר שחור, מקור כחול וראש לבן עם כתמים שחורים סביב העיניים, המזכירים את האיפור של מייקל ג'קסון באחד משירי האימה, או את אביב גפן בתחילת הדרך.

 

 

 

הצחראש הוא ברווז קטן יחסית ומגושם, שגופו קצר ורחב, וכאלה הם גם כנפיו וצווארו. הזנב, לעומת זאת, נוקשה, ארוך ומדורג, ומשמש מתחת למים כמשוט וכהגה-כיוון. הוא מרבה לשחות ולצלול ובדרך-כלל נמנע מלעוף. כשהוא נאלץ לבסוף לעוף, הוא ממריא בקושי מפני המים, וזקוק לריצה קצרה על פניהם בטרם יצליח לנסוק מעלה.

זנבם המחודד והקשיח של הצחראשים (סוג המונה שישה מינים) הוא שהקנה להם את שמם המדעי Oxyura שפירושו "חד-זנב".

 

הצחראש הוא אוכל-כל, אך מזון צמחי מהווה את עיקר תפריטו, ואותו הוא אוסף מפני המים או בצלילה לעומק הקרקעית.

הצחראש הלבן מוגדר כיום כמין בסכנת הכחדה עולמית. למרות זאת, מספר הפרטים החורפים בישראל עלה באופן תלול בשני העשורים האחרונים, ככל הנראה בגלל ייבוש אגמים וביצות בתורכיה ובמזרח הים התיכון, לצד הקמת מאגרי מי-קולחין בישראל, המתאימים לשהייתם ולהזנתם.

 

מידות

אורך גוף: 43 - 48 ס"מ (מזה הזנב כ- 8 עד 10 ס"מ)). משקל: 600 - 800 גרם.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תחום התפוצה של הצחראש הלבן מצומצם ומקוטע, מספרד וצפון-מערב אפריקה במערב, דרך יוון, תורכיה ואיראן, ועד לקזחסטן ומונגוליה במזרח. חלק מאוכלוסיותיו, דוגמת אלה של ספרד ותורכיה, הן יציבות, בעוד שאחרות נודדות בחורף לטווחים קצרים.

אוכלוסייתו העולמית נפגעה מאוד במהלך המאה העשרים, כתוצאה מייבוש והרס בתי הגידול הלחים, וכן צייד אינטנסיבי והכלאה עם הצחראש האדמוני, מין של צחראש אמריקאי הפולש במערב אירופה.

הירידה הכללית מוערכת בכ- 90 אחוז, מאומדן של כ- 100,000 פרטים, לאוכלוסייה המונה כיום כ- 8,000 עד 13,000 בלבד. מסיבה זו הוכרז הצחראש הלבן כמין בסכנת הכחדה עולמית (EN).

 

 

 

 

בישראל

הצחראש הלבן ככל הנראה קינן בכנרת ובעמק החולה עד למאה ה - 19, אך במאה האחרונה הוא מוכר כאן כחורף בלבד.

עד לאמצע שנות התשעים נצפו כאן פרטים בודדים, אך אז החלו מספריהם לעלות בהדרגה, תחילה לעשרות פרטים, ובהמשך למאות רבות ועד לשיא של כ - 3,000 פרטים בחורף 2008 וכ- 3,500 בחורף 2014.

הצחראשים חורפים בארץ בשני מוקדים עיקריים: מאגרי עמק יזרעאל ומאגרי שפלת יהודה. הם מאכלסים מאגרי מי קולחין, שבהם ריכוז חומרי ההזנה גבוה ומביא ככל הנראה להתפתחות כמויות גדולות של פלנקטון מן החי והצומח.

יצוין, שמספר הפרטים הנצפים בארץ מגיע לעתים עד כדי כעשרים אחוז מכלל אוכלוסייתו העולמית!

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 

חדשות נפלאות!

ביום שבת - 22.7.2017 אלדד אמיר, שהוא גם חקלאי וגם צפר, צילם נקבת צחראש לבן כשהיא שוחה בחברת ארבעה אפרוחים בעמק יזרעאל. זהוא התיעוד הראשון לקינון צחראש לבן בארץ ישראל... היסטוריה אמתית!

 

 

משפחת הצחראשים מעמק יזרעאל (נקבה וארבעה אפרוחים) - 22.7.17

 

 

 

ציפור השנה 2017

והרי התוצאות, כפי שהצבעתם והצבעתן בפורטל הצפרות הישראלי.

המספרים ליד כל מין מציינים את הציון המשוקלל שלו.

 

הצחראש הלבן, כפי שאפשר לראות, נמצא במקום טוב באמצע (אם זה היה אירוויזיון, היינו מרוצים...) אבל עבור מעריצי הברווז הנדיר מדובר במפלה של ממש! הרי הצחראש הלבן מעולם לא תועד מקנן בישראל, והרי מדובר בברווז בסכנת הכחדה עולמית... נו טוב, אולי בפעם הבאה.

אוהבים אותך צחראש.

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בצחראש לבן


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/11/2019 Timorim מט"ש תימורים 19 Oded Ovadia
14/11/2019 Beersheva Reservoir מט"ש באר שבע 5 Eyal Shochat
13/11/2019 Barak resrvoir == מאגר ברק 15 Niv Bessor

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks