סבכי אפור - Sylvia borin

תיאור המין

סבכי בינוני בגודלו, בערך בגודל סבכי שחור-כיפה אך מוארך יותר.

לבושו אפור כולו וחסר כל דגם בולט. הגחון מעט בהיר יותר, הזנב כהה כולו, הכנפיים ארוכות מאד, המקור קצר ועבה למדי. חסר פיספוס בתת-שת.

 

בעונת הקינון, תפריטו של הסבכי האפור נשען בעיקר על חרקים. מרכיב החלבון במזון מין החי גבוה במיוחד ובעל חשיבות רבה להתפתחות הגוזלים - שפורחים מן הקן בגיל 11 - 13 ימים מזמן הבקיעה.

בעונת הסתיו, לעומת זאת, התפריט משתנה והסבכי האפור ניזון בעיקר בפירות. המזון עתיר האנרגיה מסייע לסבכי להשלים בהצלחה את מסע הנדידה לאפריקה.

 

באנגלית הסבכי האפור נקרא Garden Warbler בזכות מקום חיותו - יערות נשירים, גנים ופארקים עירוניים. בפורטוגל הם קוראים לו "סבכי התאנה" ובעברית הוא זכה בשם משעמם במיוחד…

פירוש השם המדעי - "בורין" (borin) - כינוי שניתן לסבכי על ידי תושבי עיר הנמל גנואה שבצפון איטליה.

מידות

אורך גוף: 13 - 14.5 ס"מ. אורך כנף: 80 מ"מ בממוצע. משקל ממוצע: 20 גרם אבל משקלם של פרטים "מתודלקים" היטב בעונות הנדידה יכול לעבור 30 גרם בקלות.

 

סבכי אפור - 7.5.16        צילום: שלומי לוי

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

דוגר בכל אירופה, בצפון אפריקה ומזרחה עד למרכז אסיה. נודד דרומה בחורף לאפריקה.

 

בישראל

חולף מצוי למדי, במיוחד בסוף האביב, אז הוא מצוי בסביבת עצי תות.

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 


 

הוא: צלם אותי

אני: אתה סתם סבכי אפור מצ'עמם

הוא: אני קרוב

אני: אבל הרקע לא יפה

הוא: בכל זאת, אני נודד מחר

אני: תעשה פוזה

הוא: נודניק, הנה, טוב לך?

אני: קליק

 

מיכה מנדל 24.9.17

 
 

עונת עצי התות הגיעה!


 

אחת מגולות הכותרת של נדידת האביב, מבחינתי, מגיעה דווקא בסוף העונה - עם הבשלת פירות עצי התות על סוגיו: השחור, השאמי, הלבן וכן הלאה. אז מתאספים על העצים עתירי הפירות העסיסיים, כמויות אדירות של ציפורים נודדות.

 

המינים הבולטים הם סבכיים בני קבוצת ה- Sylvia, כאשר גלים גדולים של סבכים שחורי-כיפה, מגיעים בדיוק בימי הבשלת פירות התות. הם מנצלים את שפע הסוכר בפרי ונהנים מאנרגיה זמינה שתשמש אותם להמשך דרכם צפונה.

בעונה זו מופיעים מיני הסבכים של סוף האביב, אולי היפים והמיוחדים שעוברים דרכנו: הסבכי הניצי והסבכי האפור. ירושלים התברכה במינים הללו וקל לצפות בהם על עצי התות הפזורים בבירה - במיוחד בתחנה לחקר ציפורי ירושלים ובגן הוורדים.

 

עם כל אלו, הכוכבים האמתיים של העונה הם ללא ספק הזהבנים וזרזירי הארבה.

יצא לי לא פעם לשבת מול עצי תות עתירי פירות, הגדושים סבכים ממינים שונים, ופה ושם צץ לו זהבן מחלל זכר, המבהיק בזהוב, או בזהבנית, נקבה ירקרקת הנטמעת בעלווה. החוויה היפה ביותר הייתה בתצפית בקיבוץ, כשישבתי מול עץ תות צעיר ועליו כ-24 זהבנים!!!

בהמשך, עץ זה הניב גם זרזיר ארבה בודד, בלבוש אביבי מרשים במיוחד.

התצפית היפה ביותר שהייתה לי על עצי תות גדושים פירות, הייתה בחורשת התותים הסמוכה לאגמון החולה, עם סבכים, זהבנים וזרזירי ארבה למכביר.

 

כמובן שגם מינים יציבים ניזונים בפירות: עורבים, עורבנים, דררות, בולבולים, שחרורים, נקרים, דרורים ועוד... שמאכילים גם את הגוזלים והפרחונים בפרי.

אני מצרף רישום בצבעי מים מעץ התות בקיבוץ, ציירתי אותו כשהייתי בן 15.

 

 

תפקחו עיניים, חפשו עצי תות, תגלו עולם נפלא!

אבנר רינות 11.4.16

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסבכי אפור


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
09/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 Shachar Shalev
09/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 International Birding and Research Eilat
31/10/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 1 Moshe Zinger [eBird]
land marks