סבכי מדבר - Sylvia nana

תיאור המין

 

מהקטנים ביותר בסוג סבכי, ומהנאים ביותר.

סבכי זעיר, בגודל עלווית. ניכר בגוון החום-חולי בהיר, אחיד יחסית. הזנב ועל השת ערמוני יותר, והחלקים התחתונים בהירים יותר. מבחינת מראהו, הסימן הבולט ושובה הלב ביותר הוא העין הצהובה. הזוויגים דומים.

 

סבכי המדבר אכן נמצא בשטחי מדבר צחיחים ומבלה את מרבית זמנו בשיחים קטנים ועל הקרקע, שם הוא מקפץ בצורה אופיינית, לעתים קרובות רץ במהירות כמו מכרסם, ואף נכנס למחילות של מכרסמים!

בעבר סבכי המדבר שוייך למין-על אחד יחד עם האוכלוסייה הדוגרת במערב אפריקה (Sylvia deserti), אבל לאחרונה, בעקבות מחקר, הוחלט על הפרדת שתי האוכלוסיות למינים נפרדים על בסיס הבדלים גנטיים, גאוגרפיים, התנהגותיים, מורפולוגיים וקוליים.


 

 

מידות: אורך גוף: 11 - 12 ס"מ.  

פירוש השם המדעי - nana - "קטנצ'יק"

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

סבכי המדבר דוגר במדבריות ממזרח הים הכספי מזרחה עד למונגוליה.

חורף בעיקר בחצי האי ערב, בדרום איראן ומזרחה עד לפקיסטן ולצפון-מערב הודו.

 

בישראל

חורף נדיר למדי, במספרים קטנים. עיקר תפוצתו בישראל בנגב הדרומי ובערבה הדרומית, שם באתרים מתאימים עשויים להיראות מספר פרטים יחד באזור מצומצם. אתרים מומלצים הם המישר, בקעת עובדה, קא-סעידין ועוד.

נצפה בצפיפויות נמוכות גם צפונה בניצנה ובצפון הערבה, ומזדמן נדיר ביותר מחוץ לאזורי המדבר.

 

חורף 2012/13 היה יוצא דופן בכמויות שחרפו בישראל, אז למשל במישר נצפו עד ארבעים פרטים באתר אחד. בתחילת האביב מספריו עולים מעט אז מצטרפים פרטים שחרפו דרומה אל האוכלוסייה החורפת, בדרכם צפונה חזרה לאזורי הדגירה.

ב - 20.4.2013 צילם עמית גולדשטיין סבכי מדבר בשקמונה - צפון חוף הכרמל, בקרבת העיר חיפה. זו הייתה התצפית הראשונה במין זה בקרבת החוף בישראל וגם הראשונה לצפון/מרכז הארץ.

ב - 10.3.14 צפו איתמר גורפינקל ועומר תמרי בסבכי מדבר על הדיונות של חוף תל-ברוך.

 

 

מידע כללי

סבכי המדבר מבלה חלק ניכר מזמנו יחד עם סלעית המדבר. אין מחקרים המציעים השערות לקיומו של קשר מובהק בין השניים, אבל ייתכן כי הסבכי נהנה מחרקים ופרוקי רגליים אותם מבריחה הסלעית בתנועתה, ומרוויח הגנה כתוצאה מערנותה של הסלעית כלפי טורפים אפשריים.

 

בכל מקרה, במדבריות ישראל לעתים קרובות הם נראים יחד, לפעמים נעים יחד למרחקים גדולים, ולמעשה דרך טובה למצוא את סבכי המדבר הנדיר היא לעקוב אחרי סלעיות מדבר.

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 


 

"סבכי מדבר, נדיר ומיוחד. ימים רבים בילינו ילדי חוג הצפרות הירושלמי בשמורת שיזף בחיפושים אחר הסבכי החמקן. עשרות קילומטרים, סריקה של כל ריכפתן וזוגן. יגענו וגם מצאנו. אלה היו רגעים מתוקים במיוחד.

 

אתמול, בדרך חזרה מאילת עצרתי לתצפית בין ערביים קצרה בשמורת עברונה. המים שזרמו בשמורה עשו טוב לשיטים ולמלחה למרות הזיהום הכבד. בחלק המזרחי של השמורה, במלחה פגשתי במכר הוותיק. פרט לא חששן עם נחלה די קטנה שאפשר מעקב מטווח קצר. מעטים הסבכים שמקפצים בשטח פתוח כמוהו. וכמו כל סבכי שמבלה אצלנו בערבה הוא מגיע בסופו של כל סיבוב לשיח ריכפתן מועדף, נהנה מהצוף ומהפרי".

 

עמיר בלבן, דצמבר 2016

 

 

סבכי מדבר בין נבטים של זוגן

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסבכי מדבר


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
25/03/2019 Neot Smadar Sewage Ponds ביוב נאות סמדר 1 obsr30907 [eBird]
25/03/2019 Neot Smadar Sewage Ponds ביוב נאות סמדר 1 obsr20408 [eBird]
24/03/2019 Yahel Park חניון יהל 1 obsr20408 [eBird]

מאמרים

תגובות והערות

land marks