סבכי שחור-ראש - Sylvia melanocephala

תיאור המין

 

הסבכי שחור הראש הוא אחת מציפורי השיר השכיחות בישראל. הוא מצוי מאוד במקומות חיות טבעיים, כמו בחורש ים תיכוני למשל, אבל גם בגינות פרטיות, בפארקים בלב העיר,ולמרות זאת אינו מוכר לרבים.

 

כפי שמעיד עליו שמו הסבכי שחור הראש, כמו שאר בני סוגו, נחבא אל הסבכים, אינו מרבה לשוטט מחוץ להם ורק קריאותיו הצרודות מסגירות את נוכחותו.

בעונת החיזור הזכר בולט יותר, כשהוא מרבה לשיר מראש שיח או ממעוף כלולות פרפרי.לעיתים נחשף למספר שניות ואז ניכר בראשו השחור ובטבעת העין האדומה שלו, המנוגדים לגרון לבן-צח ולגב אפור בהיר.

במהלך השוטטות בנוף השיחים, הסבכי מרבה "להקפיץ" את זנבו השחור ובזמן "דילוג" משיח לשיח נגלים לעין שולי זנבו הבהירים, אשר מאפיינים סבכיים רבים.

הנקבה והצעיר דהויים יותר, עם ראש אפור וגב חום. הזנב אפור כהה, אמנם,אבל גם הצעיר מציג באברות הזנב החיצוניות אזורים לבנים.

 

הכרת הקולות של הסבכי שחור הראש חשובה לאיתור ולזיהוי הציפור בשטח. הקריאות צרודות ומחוספסות והנפוצה שבהן היא טרטור של 6 - 3 הברות צרודות: "צ'רט-טרט-טרט-טרט" (tret-Chret-tret-tret).

השירה היא "קשקוש" אופייני לסבכיים וכוללת חזרה על פסוקים מטרטרים שביניהםשריקות גבוהות קצרות.

סבכיים שחורי ראש הם "מעופפים למרחקים קצרים", בדרך-כלל משיח לשיח בלבד. המעוף חלש, בלתי יציב וגלי מעט, הזנב הכהה ששוליו לבנים נפרס בעיקר לקראת נחיתה ומסייע לזיהוי.

 

הסבכי שחור הראש דומה למספר מינים אחרים בסוג סבכי - שהם קטנים יחסית ומרימי-זנב, ביניהם סבכי אשלים, סבכי קפריסאי, סבכי רונן וסבכי ערבות.

קשיים בזיהוי שכיחים יותר עם נקבות וצעירים, החסרים את דגם הניצוי המוגד של הראש ובדרך-כלל גם פחות קולניים.

סבכיים שחורי ראש מצויים ביערות ובחורשים ים-תיכוניים, וכן בשטחי גריגה ובתה שבהם שיחים ועצים פזורים. הוא שכיח פחות ביערות אורנים. בדרום הארץ מאכלס וואדיות עם סבכי צומח, באזורים חקלאיים ומיושבים שכיח בגינות, משוכות צבר ובוסתנים, כולל פארקים וגנים עירוניים.

 

בארץ שני תתי-מין:

 Sylvia m. momusמקנן בסוריה, לבנון, ישראל וצפון סיני – מקנן שכיח מאוד בצפון הארץ ובמרכזה, וגם חולף וחורף שכיח בכל חלקי הארץ. הפרטים מתת-מין זה קטנים ובהירים יותר, ואצל הזכרים בולט יותר הניגוד בין הראש השחור לגב האפור בהיר.

Sylvia m. melanocephala– מקנן בצפון מערב אפריקה, דרום אירופה, יוון, תורכיה ואיים בים התיכון – חולף במספרים קטנים בכל הארץ וחורף בדרום הנגב והערבה.

 

מידות

אורך גוף: 14 - 13 ס"מ. משקל: 16.5 – 8.5 גר'.

 

שם בערבית - דוח'לה רא'אסא ("מתחבא רעשן")

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקנן שכיח סביב אגן הים התיכון, כולל צפון אפריקה, דרום אירופה והמזרח התיכון.חלק מהאוכלוסיות נודדות וחורפות בצפון אפריקה.

אוכלוסיותיו במרבית אזורי התפוצה נמצאות במגמת עלייה, בגלל התרחבות שטחיהחורש הנטוע והטבעי, והסתגלותו של הסבכי לקינון במקומות ישוב. (2013 (Birdlife international.

 

בישראל

יציב שכיח בחבל הים תיכוני והערבתי, בחורף ובנדידה נראה בכל חלקי הארץ.

 

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

מידע כללי

הסבכי שחור הראש וסבכי האשלים יוצרים "על מין" (Superspecies)  כלומר – קבוצה של לפחות שני מינים "מובהקים" עם ספציאציה (התמיינות) אלופטרית – התמיינות המתרחשת בגלל בידוד או מחסום גיאוגרפי אשר מפריד בין אוכלוסיות. שניהם הסבכיים דומים מאוד ובעלי טבעת עין.

 

המין הקרוב אליהם ביותר הוא הסבכי הרונן ושלושתם, קרובים לקבוצה אחרת שיוצרת את "על מין – שחורי הגרון" אשר כוללים את הסבכי שחור הגרון ואת הסבכי הקפריסאי.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסבכי שחור-ראש


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
07/12/2019 Mt. Herzl הר הרצל 11 Shachar Hizkiya
07/12/2019 7 בדצמ׳ 2019 9:25 33.077, 35.833 2 Oree Efroni Naor
07/12/2019 Ta'oz (Latrun) Reservoir==(מאגר תעוז (לטרון 3 Dan Alon
land marks