סבכי ערבות - Sylvia conspicillata

תיאור המין

 

מה הקשר בין עזים, כבשים, כלבים, עצים, בתים וסבכי ערבות?

התשובה, והיא לא ממש תשובה מעודדת, היא הרס בתי גידול. האוכלוסיה של סבכי הערבות נפגעה קשות בעשורים האחרונים בעקבות פגיעה בבתי הגידול שלו בשטחים נרחבים בישראל.

איך כמה ולמה, המשיכו לקרוא ותבינו.

 

סבכי הערבות הוא מין של ציפור שיר קטנה וביישנית. קיימת דו-צורתיות זוויגית, דהיינו הזכר והנקבה נבדלים במראה החיצוני. לזכר ראש אפור-תכלכל וחלקיו התחתונים בגווני ורוד-חום. הנקבה לעומתו בעלת ראש אפור וחלקים תחתונים לבנים. טבעת העין הלבנה בולטת היטב אצל הזכר. שני הזוויגים ניכרים בכתם הכנף הערמוני וגרונם לבן.

 

סבכי הערבות דומה מאוד לסבכי קוצים אך נבדל ממנו בכמה פרמטרים. גופו קטן ודק גזרה יותר והראש גדול יחסית לגוף. חישוף האברות של סבכי הערבות  קצר לעומת חישוף אברות ארוך של סבכי קוצים. טבעת העין הלבנה שלמה ובולטת אצל סבכי הערבות בעוד אצל סבכי הקוצים קיימת קשת לבנה (חצי טבעת) מעל העין.

 

סימן השדה הבולט ביותר המבדיל בין המינים הוא כתם הכנף. בעוד סבכי הערבות ניכר בכתם כנף ערמוני ואחיד, כתם הכנף של סבכי הקוצים קטן יותר ו"מלוכלך"  בשחור בגלל מרכזי הנוצות השחורים הגדולים יותר. גם בהתנהגות נבדלים השניים. סבכי הערבות זריז ו"עצבני" ונוטה להשאר חבוי בסבך לעומת סבכי הקוצים שנוהג לעמוד חשוף יותר בראש השיח.    

 

בית הגידול המועדף על סבכי הערבות הוא שטחים פתוחים של שיחים נמוכים בהם הוא גם בונה את הקן. חששן ונחבא אל הסבך אולם בעונת הקינון חושף עצמו יותר בראש השיחים, עת עסוק בשירה ובחיזור.

 

מידות

אורך גופו 12 - 13 ס"מ ומשקלו כ-10 גרם.

 

מקור השם

שמו בערבית: דוח'לה אום נט'ארה

מקור שמו המדעי: Sylvia בלטינית פירושה: סבך. Conspicillata בלטינית פירושה: ממושקף. על שום טבעת העין הלבנה. דהיינו סבכי ממושקף. זהו גם פירוש השם האנגלי Spectacled warbler.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מין כלל ים תיכוני, למעט טורקיה והבלקן. האוכלוסיות האירופיות (מאיטליה מערבה) חורפות בצפון מערב אפריקה. האוכלוסיות הצפון אפריקאיות ואלה ממזרח אגן הים התיכון חורפות באזורי הקינון (יציבות) או מעט דרומה אליהם (משוטטות). בתחום תפוצתו ידועים שני תתי מינים. האחד מוגבל לאיים באוקינוס האטלנטי, אל מול אפריקה. השני S.c.conspicillata נפוץ בכל שאר האזורים.

 

בישראל

יציב שכיח למדי בשטחי בתה וגריגה (שטחים של שיחים נמוכים עם נוף חשוף) באזור החבל הים תיכוני ובספר המדבר דרומה עד צפון הנגב ומערבו. קיימת אוכלוסיה ברצועה הכר-קוצית בחרמון עד רום 2100 מ'. מחוץ לעונת הקינון משוטט דרומה בעיקר לאזור בקעת הירדן והערבה.

 

תפוצתו אינה רציפה בשל קיטוע בתי הגידול על ידי שטחים נרחבים שאינם מתאימים לקינון. בשנות ה-60 של המאה הקודמת נראה היה כי אוכלוסיתו מתרחבת ומתפשטת, אך מגמה זו השתנתה ובשנות ה-70 חלה ירידה משמעותית  עד כדי היעלמות אוכלוסיות מאזורים נרחבים בדר' הר חברון, השומרון, הכרמל, מז' הגליל ודר' רמה"ג.

 

מידע כללי

האיום העיקרי המרחף על המין הוא פגיעה בבית הגידול עקב פיתוח, יעור, רעית יתר וקיטוע. סבכי הערבות תלוי לחלוטין בשטחי הבתה והגריגה לצרכי קינון. רעית היתר פוגעת בצמחיה זו וחושפת את הגוזלים לסכנת טריפה על ידי הכלבים הנלווים לעדרים ולצאן וטורפים אחרים. סוגית הפיתוח המואץ שבא על חשבון השטחים הפתוחים מהווה את אחת הבעיות הגדולות ביותר בעולם כיום בתחום שמירת הטבע.

 

אפשר לציין כדוגמה קטנה את הלחצים הכבדים המופעלים לבניית יישובים חדשים או הקמת תעשיית פצלי הנפט באזור חבל לכיש. גם פעולה מבורכת כמו ייעור יכולה להיות בעלת אלמנטים שליליים אם היא נעשית ללא חשיבה ותכנון נכונים. שכן שטחים מיוערים אינם מתאימים לקינון של סבכי ערבות ודוחקים אותו מהאזור.

אוכלוסיות רבות הצטמצמו ואף נעלמו כליל משטחים נרחבים בעשורים האחרונים. סבכי הערבות הוא רק דוגמה אחת מני רבות של מין אשר תלוי בהמשך קיומם של שטחים פתוחים רציפים בעלי מאפיינים ספציפים. לשם כך יש לנקוט בצעדים אקטיבים כגון שמירה על שטחי הבתה מפני קיטוע, יעור ופיתוח וכן ליצר ממשק רעיה מושכל בעונת הקינון.

 

סבכי הערבות בישראל נמצא בסכנת הכחדה חמורה.

עכשיו ברור למה?

 

ערך זה נכתב על ידי דותן יושע ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 

 


תצפית ב... סבכי ערבות   תצפית מעניינת ב... סבכי ערבות   תצפית מעניינת ב... סבכי ערבות


 

"רצועת הקרקע בין מלון מנדרין בתל אביב ללגונה בהרצליה היא כנראה מהיקרות ביותר בארץ הנדל"ן - ישראל. אבל כרגע היא גם אחד מהשטחים הפתוחים האטרקטיבים ביותר בתקופות הנדידה, במיוחד בעונת הסתיו.

לא מעט צפורי שיר מגיעות בלילה ,עומדות על שיחים ועוברות מעל בהשמעת קולות בתעופה.


עלוויות, חנקנים למינהם, סבכיים ועוד… אבל מה שמעניין הם 'יוצאי הדופן' - אחד מהם הוא סבכי ערבות שקפץ לי מול הפרצוף והפתיע מאוד.

היינו יהודית קאופמן ואני בתצפית משותפת.  בשטח ראיתי סבכי ורדררד וקיווויתי שמדובר בסבכי רונן שלא נראה הרבה בסתיו (האמת שגם באביב הוא די נדיר...).

 

מיד כשראיתי אותו ניסיתי לצלם תמונה כדי לקבל 'רקורד שוט'. הסבכי החביב היה די רחוק ונמצא בשיחים שהפריעו מאוד ליכולת שלי לצלם אותו. יהודית גם ראתה אותו ואף היא ניסתה לצלם, היה קשה מאוד דרך הענפים לתפוס פוקוס אבל יצא משהו...

 


שחור בקדמת העין, חישוף אברות קצר, צבע ורדרד בולט בחלק תחתון וגודל יחסית קטן - זה מה שראינו בתמונה והביא להחלטה שמדובר בסבכי ערבות - באחד מהשטחים הפתוחים האחרונים ליד החוף.

נמשיך לחפש עוד נדירים ..."


יגאל סימן טוב

 
 
 
 
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסבכי ערבות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
10/07/2019 Upper Cable hills גבעות הקרב (restricted access / שטח בטחוני אין כניסה ללא תיאום) 1 Yoav Perlman
10/07/2019 Upper Cable hills גבעות הקרב (restricted access / שטח בטחוני אין כניסה ללא תיאום) 1 nitay haiun
10/07/2019 Upper Cable hills גבעות הקרב (restricted access / שטח בטחוני אין כניסה ללא תיאום) 1 Amit Goldstein

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks