מלכילון האורנים - Regulus regulus

תיאור המין

יחי מלך העופות!

 

לא. אין מדובר כאן על הנשר הגדול כי אם על ציפור השיר הקטנה ביותר באירופה…

מלכילון האורנים ניכר בציצתו הזהובה, המושווית לכתר, דבר אשר זיכה את הציפור הקטנה הזו לכינוי "מלך העופות" - בפולקלור האירופי.

יש לקרוא עד הסוף.

 

מלכילון האורנים הוא ציפור שיר זעירה.

המראה הכללי "גוצי", נובע מהצוואר הקצר, הראש הגדול (ביחס לגוף), הזנב הקצר וממדי הגוף הקטנים.

הכיפה מעוטרת בפס אורך זהוב רחב (כתום אצל הזכרים וצהוב אצל הנקבות) התחום בשני פסים שחורים. העין שחורה ובולטת על רקע פנים בהירות, מוקפת בטבעת לבנה ובולטת.

המקור דק ועדין ומותאם לאכילת חרקים. החלקים התחתונים בגוון לבן-בז'. הגב חום-ירקרק. על הכנף ניכרים שני פסים לבנים והזנב מפורץ.

 

בארץ ניתן לבלבל את מלכילון האורנים במספר מינים אחרים. מרביתם ככולם אינם שכיחים עד נדירים. אולם עובדה זו אינה מקלה על הזיהוי, מאחר ומלכילון האורנים, אף הוא, אינו שכיח יתר על המידה ובנוסף, מדובר בטיפוס זעיר, תזזיתי - שאינו נח לרגע וקשה מאוד להתמקד בו מבעד למשקפת.

 

המלכילון לבן-הגבות נבדל ממלכילון האורנים בפס גבה לבן ורחב ובפס עין שחור ודק. אולם ההבדל העיקרי הוא העובדה כי זהו מין נדיר ביותר בארצנו שנצפה עד כה (דצמבר 2011) רק פעם אחת בצפון רמת הגולן.

 

עלווית צהובת-גבות, עלווית לבנת-גבות ועלווית מלכילונית: כולן נבדלות מגיבורנו המלכילון בפס גבה בהיר ובולט ובפס עין שחור ועדין שאינם קיימים אצל המלכילון.

שלושת מיני העלויות הללו דומים למלכילון בממדי הגוף הקטנים, במקור העדין, במראה ה"גוצי" ובשני פסי הכנף הבהירים. שלושתם נדירים: צהובת-גבות - נדירה. לבנת-גבות - נדירה מאוד. מלכילונית - מזדמנת נדירה ביותר.

 

שמו של גיבורנו מעיד על בית הגידול המועדף עליו - יערות מחטניים. אולם ניתן לראותו גם ביערות מעורבים בעלי צמחית תת-יער עשירה ואף במטעים וביערות המנוהלים על ידי האדם. מעדיף אזורי מחיה גבוהים וגם על העצים מבלה בדרך כלל גבוה בצמרות.

 

מידות

אורך גופו כ - 9 ס"מ ומשקלו 5 - 6.5 גרם.

 

שמו בערבית: צעווה מותווג'ה בא(ל)ד'הב

מקור שמו המדעי: השם Regulus בלטינית הוא נגזרת מקטינה של המילה הלטינית Rex שפירושה הוא "מלך" ומקנה לו משמעות של "מלך קטן" (להבדיל מהטירנוזאורוס רקס…). מכאן שמו העברי - מלכילון.

כפי שצוין בתחילה, הקישור למלוכה נעשה בשל הציצית הזהובה המושווית לכתר. מכאן נובע גם שמו באנגלית - Goldcrest.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

למלכילון האורנים תפוצה גאוגרפית נרחבת שכוללת את מרבית שטחי אירופה, טורקיה, צפון איראן ומזרחה בשיפולים הצפוניים של ההימליה אל מזרח סין ויפן.

מרבית האוכלוסיות יציבות. האוכלוסיות הנודדות אינן מרחיקות ומבלות את החורף דרומית ובקרבת אזורי הקינון. ישנן תצפיות של פרטים החורפים בצפון אפריקה (מרוקו, אלג'יר, טוניס ומצרים). בתחום תפוצתו ידועים 14 תת-מינים.

 

בישראל

מלכילון האורנים חולף וחורף נדיר בצפון הארץ ובמרכזה. מרבית התצפיות במלכילונים מגיעות מיערות וחורשות אורנים בצפון הארץ (ביריה, רמה"ג) אך מי שיתמיד יכול לזכות ולראות מלכילונים גם בפארק הירקון!

תצפיות פזורות קיימות גם בדרום מבאר-שבע ואפילו משדה בוקר.

ראשוני הנודדים מגיעים באמצע נובמבר ואחרוני העוזבים לקראת אמצע מרץ.

 

מידע כללי

עבור ציפור קטנת מימדים כמו המלכילון, שמירה על חום הגוף בעונה הקרה אינה עניין של מה בכך. במיוחד עבור ציפור המעדיפה מקומות חיות צפוניים וגבוהים.

ידוע כי מיני ציפורים נוקטות בטכניקת של הורדת המטבוליזם וטמפרטורת הגוף בכמה מעלות בכדי לצלוח את הלילות הקרים. אולם עבור המלכילון עושה רושם שהחסרונות של טקטיקה זו עולים על היתרונות. כנראה בשל האנרגיה הרבה הנדרשת לשמור על חום הגוף הקטן ובשל האנרגיה הרבה הנדרשת להשבת טמפרטורת הגוף הרגילה.

 

תצפיות ומחקרים הראו שבכדי להתגבר על מצוקת הקור נוקטים המלכילונים בטכניקות התנהגותיות לוויסות ושמירה על חום הגוף. כמו לדוגמה התקבצות של כמה פרטים ללינה משותפת בתוך עלווה צפופה או בחורים בתוך השלג. 3 פרטים המצטופפים ביחד יכולים לצמצם את איבוד חום הגוף בשליש! רק בכדי להבין את כמות האנרגיה הנדרשת לשמירה על חום הגוף בלילה קפוא, מלכילון אורנים יכול לשרוף שומן בכמות שוות ערך ל- 20% (!) ממשקל גופו.

 

המטבוליזם הגבוה דורש אספקת אנרגיה גבוהה ותכופה. ואכן, המלכילון הנו ציפור תזזיתית ואנרגטית המקפצת ותרה אחר מזון ללא הרף בין ענפי העץ. עיקר מזונה הוא כנימות ופרוקי רגליים קטנים בעלי קוטיקולה ("שריון") רכה כמו קפזנביים או עכבישים.   

 

האגדה מספרת על התחרות שהוכרזה בין העופות מי יכול לנסוק לגובה הרב ביותר - הוא אשר יוכרז למלך העופות. המועמד החזק ביותר היה כמובן העיט הגדול. ואכן העיט לא אכזב.

הוא נסק מעלה עוד ועוד משאיר מאחוריו את כל שאר המתחרים.

אלא שאז, בהגיעו לנקודה הגבוהה ביותר, מעבר לה לא הצליח עוד העיט העייף להגביה, יצא המלכילון הזעיר אשר התחבא מתחת לנוצות הזנב ובמספר חבטות כנף טפס ועלה וחלף על פני העיט הגדול.

המלכילון זכה בתחרות והוכרז למלך העופות. ומאז ועד היום נושא הוא כתר מוזהב על ראשו.      

 
 
ערך זה נכתב על ידי דותן יושע ממרכז הצפרות הישראלי
 
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות במלכילון האורנים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/02/2019 Cedar Grove חורשת הארזים 2
22/02/2019 Cedar Grove חורשת הארזים 2
05/02/2019 Biriya Orchards מטעי ביריה 2

מאמרים

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks