סיטת צוקים - Sitta neumayer

תיאור המין

יש הסוברים שאת ההשראה לבנות בתים מבוץ בימי קדם, קבל האדם מהסיטה....

 

ציפור שיר בגודל של דרור בעלת מבנה גוף מוצק. הראש גדול ביחס לגוף. המקור ארוך (כאורך הראש) וחזק. הזנב קצר. הרגליים קצרות וחזקות בעלות טפרים ארוכים. הגב והראש בצבע כחול-אפור. החלקים התחתונים לבנים עם גוון בז'-אדמדם בצדדים. פס עין שחור בולט נמשך עד לאחורי הראש ומפריד בין הלבן לבין האפור. הזוויגים דומים.

 

סיטת הצוקים מחבבת נוף הררי סלעי, עם שיחים ועצים פזורים. היא ניזונה בעיקר בחרקים ועכבישים. בחורף כאשר מתדלדל מצאי פרוקי הרגליים הן מגוונות בזרעים.

כמו הנקרים, גם הסיטות יודעות לנוע אנכית על גבי עצים וסלעים, אך להבדיל מהנקר הן אינן משתמשות בנוצות הזנב למשען. הסיטות נעזרות ברגליהן החזקות ובטפרים הארוכים. עובדה זו מקנה להן את היכולת לנוע מטה בצורה אנכית כאשר ראשן כלפי מטה.

 

סיטת הצוקים מזכירה את הכותלי, בכמה פרמטרים. למעשה הכותלי שייך למשפחה קרובה לסיטות, לעתים אף מסווג כתת-משפחה שלהן. הדמיון ניכר בממדי הגוף, במקור הארוך, בזנב הקצר, בגווני האפור של החלקים העליונים ולבסוף, בבית הגידול הסלעי מצוקי המועדף על שני המינים.

 

אבל למרות כל אלה, בלבול בין סיטת הצוקים לכותלי הוא כמעט בלתי אפשרי - במיוחד כאשר זה האחרון פורש את כנפיו ומגלה צמד "חלונות" אדומים ומרהיבים, אחד בכל כנף…

בנוסף, בעוד שהסיטה "שלנו" היא דיירת קבע בחרמון, הכותלי הנו חורף נדיר בישראל במצוקים בהרי הגליל ואפילו במדבר.

 

מידות

אורך גופה  14-15.5 ס"מ. משקלה כ-30 גרם.

 

 

שם בערבית: ח'אזן אלבנדק אל-צע'יר

פירוש השם המדעי - 'הסיטה הסורית ע"ש פרנץ נוימאייר' - בוטנאי ואספן אוסטרי שפעל ב"דלמטיה", שבקרואטיה, לחופו המזרחי של הים האדריאטי.

 

השם האנגלי Rock Nuthatch על שום העדפתה לבית גידול סלעי וקינון על גבי הסלע.

להבדיל ממרבית מיני הסיטה, אשר חיים על עצים, שם הם מקננים ומוצאים את מזונם. מכאן נובע גם השם העברי, סיטת צוקים.

Nuthatch -  אגוז מבוקע. לסיטות יש יכולת לנעוץ זרעים ופרות קשים בחריצים בסלע או בעץ ואז לבקע אותם בעזרת מקורן החזק.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

סיטת הצוקים נפוצה מאזור הבלקן במערב דרך טורקיה, לבנון סוריה וישראל במזרח התיכון ועד הקווקז ואיראן במזרח. בתחום תפוצתה ידועים 5 תתי מינים. תת מין אחד מצוי בישראל.

  

בישראל

תת המין של סיטת הצוקים המצוי בישראל קרוי  S.n.syriaca הוא נבדל מתת המין הנפוץ בבלקן בממדי הגוף והמקור הקטנים מעט יותר. גם צבעיו מעט חיוורים יותר.

הסיטה היא ציפור יציבה ואינה נודדת. קיימת תנועה גאוגרפית אנכית, עת הסיטה נסוגה מהשלג בחורף לשטחים נמוכים יותר. כמו כן קיימת תנועה של הצעירים מאזור הקינון לאחר פריחתם מהקן.

הסיטה מקננת בחרמון ובמורדותיו. תצפיות בודדות נרשמו גם במצוק רמים ובקרבת מערת קשת בגליל.

 

 

סיטת צוקים במערת קשת - אוקטובר 2015     צילום: מתן בוגומולסקי

 

מידע כללי

הסיטה שוקלת בממוצע כ-30 גרם. קן הבוץ אותו היא בונה (באמצעות המקור בלבד וללא עזרתם של פועלים זרים מסין) יכול לשקול 30 ק"ג ויותר. פי 1,000 ממשקל גופה!

את הקן בונה הסיטה על גבי סלע. בדרך כלל תבחר אזור שקוע בסלע על מנת להגדיל את החלל הפנימי של ה"וילה". וזו אכן וילה.

 

הקן בנוי בצורת בקבוק כשחלקו הרחב יכול להגיע ל- 35 ס"מ דבוק לסלע ופיתחו הצר בקוטר של 5 ס"מ פונה כלפי חוץ. עובי הדפנות יכול להגיע לכדי 6 ס"מ.

עונת הקינון מתחילה בחודשים מרץ-אפריל עת הפשרת השלגים. אבני הבניין של הקן הגדול הן גושי בוץ המהולים ברוק ומודבקים בזה אחר זה ביסודיות ובקפדנות. הסיטה מוסיפה לחלק מגושי הבוץ גם חיפושיות מעוכות ופרוקי רגליים אחרים המהווים חלק מדופן הקן. כל עוד לא נהרס הקן תשמש בו הסיטה גם בשנה הבאה.

 

סוגיית החיפושיות המעטרות את קירות הקן ידועה מזה זמן רב אך טרם נמצא לה הסבר ודאי. בנוסף לשילוב החיפושיות בחומר הבניין, נמצא כי הסיטה מועכת חיפושיות וזחלים שונים ומורחת אותם על הדפנות החיצוניות של הקן.

הצפר אמיר בן-דב שהתחקה אחר אורחות החיים של סיטת הצוקים במרומי החרמון מצא כי אחת החיפושיות הנפוצות בהן משתמשת הסיטה משתייכת לקבוצת החיפושיות הרפואנית. חיפושיות אשר חלקן מכילות חומרים שיכולים לגרום לצריבה במגע עימם ואשר מרחיקים אויבים פוטנציאלים.

תגלית זו הביאה להעלאת ההשערה כי השימוש בחיפושיות הנו למטרת הרחקת טפילים שיכולים להתנחל בתוך הקן הבנוי לתלפיות.

 

לסיום, אם אכן האדם הקדמון קבל השראה מקני האבן המרשימים של הסיטות לצורך בניית בתים, אנו צריכים להיות אסירי תודה אולי שהוא לא אימץ את הנוהג של מעיכת חיפושיות וחרקים ומריחתם על קירות הבית.

 

ערך זה נכתב על ידי דותן יושע

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסיטת צוקים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/11/2019 Slope above Majdal Shams סביבת מג'דל שמס 3
19/11/2019 Slope above Majdal Shams סביבת מג'דל שמס 3 obsr1400561 [eBird]
19/11/2019 Slope above Majdal Shams סביבת מג'דל שמס 3 obsr1392672 [eBird]

מאמרים

  • שוב על ההר...
    שוב על ההר...
    תצפית קיצית בחרמון - שלל פרחונים וציפורים צמאות...
    29/06/2014

הספר האדום

תגובות והערות

land marks