טריסטרמית - Onychognathus tristramii

תיאור המין

כשביקר הנרי בייקר טריסטראם במנזר מר-סבא, הוא התפעל לא רק מנופו המיוחד של המקום, על צוקי נחל קדרון ליד יריחו, אלא גם מהציפורים השחורות אותן נהגו הכמרים להאכיל בצימוקים, ושכמותן לא ראה מימיו. הוא לא השתהה זמן רב, שלף את רובהו וצד ציפור אחת, ואותה צירף לאוסף הציפורים שליקט בארץ הקודש.

בדומה לבן זמנו צ'ארלס דארווין, היה גם טריסטרם תלמיד בינוני למדיי, שלא הצליח לזכות למלגות אקדמיות, ועסק בכמורה. בשנות העשרים לחייו חלה בשחפת, שאילצה אותו לנסוע מדיי חורף לארצות הדרום.

אחד מיעדיו החביבים היה ארץ ישראל, אליה הגיע לארבעה מסעות שונים, במהלכם תיעד את נופיה ואתרי הקודש שלה, כמו גם את החי והצומח. כתביו ואוסף הפוחלצים שלו מהווים מקור ידע חשוב מאין כמוהו לעולם החי של ארץ ישראל במאה ה- 19.

 

הטריסטרמית קרויה היום על שמו של האדם שתיעד אותה לראשונה מבחינה מדעית, והיא מין של זרזיר, שהסתגל לאקלים הקיצוני של המקום הנמוך בעולם. צבעה של הטריסטרמית שחור מבריק וכנפיה כתומות (הזכר שחור-סגלגל מבריק, ואילו לנקבה ראש אפרפר). נזירי מר-סבא כינו אותה "שחרור כתום-כנפיים", ומאוחר יותר זכתה לשם "זרזיר ים המלח".

 

מאז התרחבה תפוצתה וכיום היא מקננת גם בערד, שדה בוקר ודימונה, וזוג אחד אף התנחל בהר הבית, סמוך לכותל המערבי.

הטריסטרמית ניזונה מפירותיהם של צמחי מדבר שונים, כמו גם מענבים ומתמרים, שהיא גורמת לעיתים נזקים למטעיהם.

בין היתר, מתמחה היא בפליית קרציות מפרוותם של יעלים, חמורים וגמלים. באזור עין גדי יש מספר "עמדות ניקיון", בהן עומדות הטריסטרמיות ומחכות ליעלים שמגיעים לטיפול ניקיון ייסודי, לרווחת שני הצדדים. בשנים האחרונות פתחו הטריסטרמיות "סניפים" חדשים במגרשי החנייה של עין גדי ומצדה, המתמחים בניקוי חרקים ורמשים מהגריל הקדמי של הרכבים החונים.

 

מידות

אורך גוף: 25 - 30 ס"מ; משקל: 100 – 135 גרם.

 

שם בערבית - טריסטרמית

פירוש השם מדעי - "טופר ולסת" על שם טריסטרם.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

הסוג Onichognatus מונה עשרה מינים, מהם תשעה הנפוצים באפריקה ורק הטריסטרמית חרגה מתחומי יבשת זו והיא נפוצה לאורך חלקו המערבי של חצי האי ערב, מתימן בדרום עד למזרח סיני, מזרח הנגב והערבה.

 

בישראל

יציבה ומקננת שכיחה במזרח הנגב והערבה, מהרי אילת וצפונה עד לאזור יריחו, ומערבה עד לשדה בוקר ומכתש רמון. מקננת גם בערד ובמזרח ירושלים ובשנים מסוימות מצפינה עד לאזור שכם במזרח השומרון, צפון בקעת הירדן ודרום הגולן. מחוץ לעונת הקינון משוטטת על פני מרחקים ניכרים ואז עשויה להגיע גם לחוף השרון, לכרמל ולמערב הגליל.

 

סכנות ואיומים

באופן כללי הרחיבה מאוד את תחום התפוצה שלה בעקבות התיישבות אדם. היא גורמת נזקים משמעותיים לגידולי גפנים ומטעי תמרים ולכן נרדפת על ידי החקלאים.

 

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

 

מידע כללי

הטריסטרמית היא ציפור חברותית ביותר ומתלהקת. לאחר עונת הקינון עשויות להקותיה להגיע למאות רבות של פרטים. מקומות חיותה הם אזורים מצוקיים וקניונים נישאים במדבר. קריאתה המוזיקלית והערבה היא הקול הדומיננטי ביותר המאפיין את קניוני מדבר יהודה ומזרח הנגב, וביחד עם מעופה המרשים של הלהקה, הפורסת את כנפיה הכתומות, מהווים חלק חשוב מחוויית הטיול במדבר הישראלי. כשם שלמדה לעקוב אחר מנהגי היעלים ולנצל אותם כמקור מזון, כך גם היא עוקבת אחר קבוצות מטיילים ומפתה אותם להשליך לה פרורי מזון.

 

הקשר של זוג הטריסטרמיות נמשך שנים רבות בדרך-כלל, והן שומרות עליו גם בתוך הלהקה – בני הזוג אוכלים ושותים ביחד ומסדרים את הנוצות זה לזה. הטריסטרמיות מקננות בנקיקים ובחגווי סלע, לעיתים בתוך מערה. בערד ובשדה בוקר גם בסדקי חלון ובארגזי רוח בבניינים. הקן עשוי זרדים וצורתו כקערה עמוקה, במרכזו אזור מרופד.

בתטולה 3 - 5 ביצים, והנקבה דוגרת עליהן לבדה במשך כ - 16 יום. הגוזלים בוקעים סומים ועירומים. שני בני הזוג מאכילים אותם במשך כ- 30 יום עד הפריחה ועוד כ- 10 ימים לאחריה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בטריסטרמית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
17/10/2019 Sde Boker fields שדה צין 4 Lior Dor
17/10/2019 ניטור גן הקבר 5 Lior Dor
16/10/2019 מצפה אליהו 30 מנדי ג'ייקובס

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks