אדום חזה - Erithacus rubecula

תיאור המין

ציפור קטנה וגוצית, החלקים העליונים בצבע חום-ירקרק זיתי, הפנים, הגרון והחזה בצבע כתום אדום עז. "סינר" זה מעוטר, בדרך כלל, בנוצות אפורות בהירות. החלקים התחתונים בהירים יותר - אפרפרים עד לבנים.

לאדום החזה הצעיר, ניצוי ירקרק - זהבהב מנוקד ומקושקש, ללא סינר. אדום החזה חורף בישראל ואינו מקנן בה, לכן הסיכוי לפגוש פרט בלבוש צעיר הוא אפסי. הצעירים שעוזבים את שטחי הקינון בסתיו מגיעים לישראל כשהם כבר עוטים את לבוש המתבגר – מראה של בוגר עם פס צר וצהבהב על הכנף.

 

התפריט כולל בעיקר פירות וחרקים, עם חולשה לזחלים עסיסיים ולפטל קדוש.

אדום החזה נשמע, בדרך כלל, לפני שרואים אותו, בגובה "השליש התחתון" של השיח, עומד על ענף ו"מתקתק" בקול מתכתי. או מקפץ על הקרקע בחיפוש אחר חרקים.

 

מידות

אורך גוף: 14.7 - 13.5 ס"מ. מוטת כנף: 23 - 20 ס"מ. משקל: 22 - 15 גרם.

פירוש השם המדעי: Erithacus - ביוונית, ציפור לא מזוהה. היום נהוג לומר שמדובר באדום החזה ו- rubecula - "אדמדם" (הקטנה של ruber - אדום, כמו הפלמינגו הגדול).

 

שם בערבית - אבו אלח'ינה

מינים דומים:

זמיר הירדן יכול להזכיר את אדום החזה בעיקר במבנה ובעיניים הגדולות שמאפיינות את כל בני משפחת הקכליים. אבל לזמיר חלקים עליונים בצבע "חום חם"... והוא חסר סינר כתום.

 

שונות ומופעים:

קיימת שונות בין הפרטים לאורך שטח המחייה העולמי, אך אין שונות נראית לעין בין פרטים בארץ. בארץ נמצא תת המין E. r. rubecula.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

אדום החזה מצוי באזורים המציעים חורש וסבך עם שטח פתוח, אבל הוא רחוק מלהיות בררן.

אדומי החזה של מרכז אירופה מעדיפים, אמנם, חורשות ויערות אורנים, אבל הם מסתפקים גם בשיחים לצד פלגים ונחלים, קבוצות עצים קטנות, שיח פרי גדול, פארקים וגינות עירוניות. באזורי החריפה, הגמישות בבחירת מקום החיות גדלה אף יותר ובארץ אפשר לפגוש אדומי חזה גם באזור הערבה.

 

מעדיף אזורים בעלי אקלים קריר אבל מסתדר מצוין גם באקלים ים תיכוני. מקנן בצפון טורקיה והקווקז, מרבית אירופה, ואף צפון מערב אפריקה. אדומי החזה יציבים בדרום אירופה ומערבה, אבל שאר האוכלוסיות נודדות.

ניכרת מגמת עלייה משמעותית במספר אדומי החזה משנות השמונים, כ - 20% מסך האוכלוסייה הכללית.

הסיבה לכך נעוצה באורח החיים הגמיש והאופורטוניסטי של אדומי החזה, שמצאו כי החיים לצד בני האדם - יכולים להיות נוחים מאוד.

 

בישראל:

חולף וחורף מצוי. מקייץ נדיר אך קבוע יחסית - בעיקר בצפון הארץ אך גם באזורים רבים אחרים.

נפוץ יותר בסתיו מאשר באביב. בסתיו כמות השיא היא בסביבות חודש נובמבר, ובאביב באמצע חודש מרס. חורף מסוף אוקטובר-תחילת דצמבר, ולרוב עוזב בשיא עונת הנדידה.

 

מידע כללי

אדום החזה קיבל את שמו בזכות חזהו הבולט בצבעו הכתום. השם המקורי באנגליה היה Redbreast - אדום חזה.

הצבע "כתום" עדיין לא היה בשימוש, עד למאה ה- 16 אז הוצג לראשונה הפרי בעל השם הכתום - Orange. במאה ה-15, כשמתן שמות אנושיים לציפורים מוכרות היה עניין פופולארי, קיבל אדום החזה את השם Robin Redbreast, שהצטמצם עם הזמן ל - Robin.

אדום החזה היא ציפור מבלבלת טקסונומית, בעיקר "בזכות" האמריקאים, אשר בעת שהתיישבו ביבשת אמריקה לראשונה, קראו לקיכלי הנודד ( (Turdus migratorius) בעל החזה האדום בשם "Robin", אך זהו למעשה שמו של אדום החזה ה"רגיל", כפי שהכירו מבריטניה.

מובן שהבלבול התרחש משום שהמתיישבים עסקו יותר בהתיישבות מאשר בזיהוי ציפורים ונראה שהם פשוט "הדביקו" את שמו של אדום החזה לציפור אדומת החזה שנמצאה בעולמם החדש.

לכן, כיום שמו האנגלי של הקיכלי הנודד הוא American robin, ושל אדום החזה European robin.

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 


תצפית מעניינת ב... אדום חזה   תצפית מעניינת ב...   אדום חזה


 

הצפר והצלם רותם אגמון צילם אדום חזה, בקיבוץ יזרעאל, בסוף חודש יוני.

 

"אדום החזה הוא אחד ממיני הציפורים הבולטים ביותר בחורף - בין אוקטובר למרץ המונים מבלים את החורף הישראלי הנעים בכל גינה ובכל חורשה.

עם האביב רובם חוזרים לאזורי הקינון שלהם בטורקיה ובאירופה, אך מעטים בוחרים מדי שנה לבלות את הקיץ החם אצלנו.

תופעה זו מוכרת משנות השמונים, אז מעטים נצפו לראשונה מבלים את הקיץ בירושלים. אך עם השנים הגנים רבו, החורש התפתח, וכיום כמעט בכל מקום (שגרים בו צפרים) נצפים בקיץ - בירושלים, בכרמל, בגליל, בגוש דן ובמודיעין.

 

עד עתה לא נמצאו עדויות כלשהן לקינון, ממש כלום. הם רק מבלים כאן את הקיץ ללא מעש. זה מעניין מאד, כי זו אוכלוסיה לא קטנה בכלל - סדר גודל של כמה מאות מקייצים בישראל מדי שנה. אבל עד שלא תמצא עדות לקינון, נצטרך להסתפק עם ברק אדום מקפץ לו על הקרקע בגינה".

 
 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות באדום חזה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/12/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 2 oren baum
15/12/2019 Tsor'a fields שדות צרעה 1 Yechiel Scheinfeld [eBird]
15/12/2019 Gazelle Valley עמק הצבאים 1 נתנאל ירקוני

מאמרים

תגובות והערות

land marks