זמיר הירדן - Luscinia megarhynchos

תיאור המין

במרבית חלקי הארץ הוא מוכר כעובר-אורח בלבד, נוסע מתמיד העוצר למנוחה תכליתית ובדרך כלל אף אינו משתהה כאן לסרנאדות ולבילויים. מסיבה זו, גם שירתו המפורסמת, שקנתה לו שם ומקום של כבוד, אינה מוכרת לרבים מחובבי הטבע הישראלים. באורח פלא, בחלקים מסוימים של גאון הירדן הוא דווקא מקייץ מקנן, ואפילו שכיח למדי.

 

הזמיר הוא ציפור שיר בגודל בינוני, קרוב מאוד לכחול-החזה המוכר והשכיח, וכמוהו ניזון מחרקים ומיני זחלים שהוא אוסף על הקרקע, בינות לעלים ולטחב. הוא מצטיין בשמיעה מעולה, המאפשרת לו לאתר את החרקים גם מתחת לפני האדמה או מחסה העלים. רגליו חזקות וארוכות, והוא משתמש בהן פעמים רבות לבטישה באדמה כדי לחשוף את טרפו.

 

את עיקר זמנו הוא מבלה על הקרקע, מתחת לסבך צומח או בחלקים הנמוכים שלו. הוא נע מנקודה לנקודה בסדרת ניתורים גמישים, כשמדי פעם הוא נעצר, זוקר את זנבו תוך כדי תנועות כנף עצבניות, ומטה את ראשו הצידה כדי להקשיב לרחש הזחלים והתולעים.

הזמיר שר במהלך היום כמו שאר הציפורים, אך הוא מתמיד בשירתו גם בלילה, לעיתים במשך שעות ארוכות, תכונה שהקנתה לו את שמו האנגלי "זמר הלילה", או "עליז הלילה" (Nightingale).

שירתו עשירה, מגוונת ומוזיקלית, היא מושמעת בעיקר באביב, בזמן ההגעה לנחלות הקינון, ההכרזה עליהן והמלחמה על ליבן של הנקבות. זכרי הזמיר מתחילים לשיר כבר באמצע החורף, ושירתם מתחזקת לקראת הנדידה ובמהלכה.

מסיבה זו ניתן לשמוע את שירתם במהלך האביב גם בארץ, בזמן שהם עוצרים כאן למנוחת ביניים אגב הנדידה. השירה מושמעת בעיקר בשעות הערב והלילה מתוך שיח או עמדת תצפית נמוכה. היא מתחילה בסדרה של שריקות עמוקות, מהדהדות, המתפתחות לסדרה אינסופית של שריקות, נקישות, סלסולים וחיקויים של ציפורים אחרות. במשך היום מרבה להשמיע קריאה הנשמעת כשריקה גבוהה וחורקנית המזכירה קריאת שחרור.

 

מידות

אורך גוף: 16 - 17 ס"מ. משקל: 16 - 30 גרם.

 

שם בערבית: ענדליב

פירוש השם המדעי - Luscinia - זמיר ו - megarhynchos - גדול מקור.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצת הזמיר אירופאית, ים-תיכונית ואירנו-טורנית, מספרד, פורטוגל, מרוקו ותוניס במערב אירופה וצפון אפריקה, דרך מרבית שטחה של אירופה, עד לקזחסטאן וצפון סין במזרח. בתחום זה תוארו 3 תתי-מין.

 

בישראל

מקייץ ומקנן בסבך שלאורך גאון הירדן, מבקעת כנרות בצפון ועד לעין-פשח'ה בדרום. האוכלוסייה המקננת מגיעה במרץ-אפריל ועוזבת ביולי-אוגוסט. בשאר חלקי הארץ הוא חולף שכיח למדי בנדידת האביב, בחודשים מרץ-אפריל. בסתיו אינו נפוץ ונצפה במספרים קטנים באילת, במזרח הנגב ובבקעת הירדן, בחודשים ספטמבר-אוקטובר.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי – לא בסיכון (LC).

 

מידע כללי

בשל שירתו המרשימה שימש הזמיר כציפור כלוב מועדפת, עוד מתקופת רומא הקדומה. בתקופה זו נמכר זמיר המיטיב לשיר במחיר גבוה ממחירו של עבד מובחר. איסוף של פרטים רבים למסחר, וכן כריתת יערות ונטיעת יערות מחטניים במקום יערות רחבי-עלים, הביאו לירידה בגודל אוכלוסייתו באירופה במהלך המאה ה- 19.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בזמיר הירדן


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
04/12/2019 נחל עולים דרום באר שבע South Wadi Olim Beer Sheva 1 Oded Ovadia
13/11/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 1 Rea Shaish
08/11/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 1 Uri Stoffman [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks