דוחל שחור-גרון - Saxicola rubicola

תיאור המין

ציפור שיר קטנה ממשפחת הקיכליים המצויים בנופי עשב, חקלאות, בתה וגריגה וניזונים מחרקים.

 

לזכר ראש וגרון שחורים, "חצי קולר" לבן בצידי הצוואר, חזה כתום שנמשך עד לצידי הגוף ועל שת חום ומנומר. לנקבה צבעים פחות בולטים ומנוגדים - הגרון חום-אפור ובסתיו, כאשר הנוצות טריות ובעלות שוליים בהירים, הגרון נראה בהיר יותר. גם "חצי הקולר" חסר.

הצעיר דהוי ומזכיר את הנקבה.

המעוף מהיר וישר - מנקודת התצפית אל חרק פוטנציאלי, ובחזרה ו-"הקפצת" זנב ו/או כנפיים עם הנחיתה. בזמן התעופה נגלים לעין "שכמות" לבנות, כתם לבן בעל-שת ותת-כנף אפורה חלקה.

 

בעבר נכללו תתי מינים רבים תחת השם דוחל שחור גרון, אבל בשנים האחרונות בעקבות עבודות גנטיות רבים מאותם "תתי מינים" קיבלו מעמד של מינים נפרדים וכיום מתייחסים לשני תתי מינים בלבד:

S.r.rubicula - הנפוץ מצפון אירופה ועד מזרח אירופה ואזור המזרח התיכון.

S. r.hibernas - נפוץ במערב אירופה.

 

דוחל חום-גרון נבדל ממנו בגרונו החום ודגם פניו ובצידי הזנב הלבנים. דוחל מזרחי (על 3 תתי מיניו) דומה מאד לדוחל שחור גרון ובעבר אף נחשב לתת מין שלו, אך הוא בהיר יותר בצורה ניכרת והאזורים הכתומים בחזה מצומצמים יותר והקולר הלבן נרחב יותר.

 

שם בערבית - קלייעי - אבלק אלחקל

פירוש השם המדעי - שם הסוג Saxicola הוא שילוב של שתי מילים - Saxum - סלעים ו - cola - שוכן. שם המין - torquata - צווארון.

 

מידות

אורך גוף: 11 - 13 ס"מ. מוטת כנף: 20 - 22 ס"מ. משקל: 15 גר' בממוצע.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

בעבר נחשב כנפוץ בכל העולם הישן (אירופה, אסיה ואפריקה) אך לאור החלוקה החדשה של מינים נחשב כיום כמין אירופאי בעיקרו עם אוכלוסיות יציבות בצפון אפריקה, במערב ובדרום אירופה.

האוכלוסייה של מרכז אירופה נודדת לצפון אפריקה, מזרח אפריקה והמזרח התיכון. ההערכה היא שבאירופה בלבד, מספר הזוגות נע בין 2 מיליון ל - 4.6 מיליון זוגות ושמצב האוכלוסיה יציב.

 

בישראל

חולף וחורף מצוי בכל הארץ.

 

מידע כללי

דוחלים שחורי גרון מבלים בזוגות ומחזיקים בטריטוריה גם באזורי החריפה.

השותפות באזורי החריפה אינה נמשכת גם לאזורי הקינון. באביב, כל אחד מהם נודד לדרכו, אל בן זוג אחר, אבל יש סיכוי טוב שהם יפגשו שוב - בסתיו, כשימהרו לתפוס את טריטורית החורף. ואז יבלו חורף נוסף יחד. שני בני הזוג מגנים על הטריטוריה שלהם בקנאות, הם משקיפים על הנחלה מנקודת תצפית בולטת ומדי פעם פורשים ומרטיטים את זנבם או "מהבהבים" בכנפיהם.

 

התנועות האלו נועדו, כנראה, להציג את צבעי חלקי הגוף העליונים - המנוגדים, ועל ידי כך לאותת "לכול המעוניין" שהטריטוריה הזאת תפוסה.

בזכות הרעדת הזנב קיבל הדוחל את שמו - דחל = רעד.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בדוחל שחור-גרון


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/01/2020 Nahal Ekron, Mazkeret Batya נחל עקרון, מזכרת בתיה 5 Yoav Perlman
18/01/2020 מחצבת הר חרת - Heret Quarry 6 Yotam Lehnardt [eBird]
18/01/2020 עין הנצי"ב 10 Avner Rinot

מאמרים

תגובות והערות

land marks