סלעית הבזלות - Oenanthe lugens warriae

תיאור המין

סלעית גדולה למדי, בעלת ראש מעוגל וגדול.

לבושה שחור עם מעט גוון חום, לא שחור מבריק. לעתים מופיעות מעט נוצות לבנות במצח. בעמידה בולטים קצוות בהירים לסוככות היד.

בתעופה דגם הכנף מזכיר סלעית לבנת-כנף, עם בסיסים בגוון אפרפר בהיר לאברות היד הפנימיות ואברות האמה. בתעופה בולט גם פס הזנב העבה לרוחב הזנב כולו. בשונה מסלעית לבנת-הכנף, סוככות תת הזנב שלה לבנות לגמרי. הזוויגים דומים.

במשך שנים הייתה מוכרת בתור מופע מלניסטי של הסלעית לבנת-הכנף, וכרגע היא מוכרת כתת-מין שלה, אך ככל הנראה היא מין בפני עצמו.

 

הצפר והצלם עמיר בלבן מצלם ומקליט את שירתה של סלעית הבזלות בבקעת עובדה - 11.2017

   צילום: יואב פרלמן

 

 

מידות

אורך גוף: 15 - 16.5 ס"מ.

 

פירוש השם המדעי.

סלעית הבזלות נחשבת, עדיין, לתת מין של סלעית לבנת-כנף ובשפת המדע - Oenanthe (lugens) warriae.

Oenanthe מורכב מחיבור של יין (ainos ביוונית) ופרח (anthos ביוונית) והמשמעות היא - הציפור אשר חוזרת ליוון באביב עת פורחים הכרמים.

lugens, פירושו "מתאבל". זהו שמה המדעי של לבנת-הכנף (Mourning Wheatear באגלית = סלעית מתאבלת, בזכות שירתה המלנכולית).

 

ולסיום "נגיעה" שכולה כחול-לבן...

הדורם שיריחי, שחקר את סלעית הבזלות העניק לה את השם warriae לכבודה ועל שמה של Effie Warr, האוצרת המיתולוגית של אוסף הציפורים ב- Natural History Museum ב- Tring שבאנגליה. בשנותיו הראשונות כחוקר מקצועי במוזיאון, האוצרת דאגה לו בצורה אימהית וחמה, והוא העריך אותה מאוד על כך ועל הידע הרב שצברה ואגרה במהלך שנותיה הרבות במוזיאון.

 

"האוצרת המיתולוגית" Effie Warr מקבלת ציור של סלעית הבזלות מידי יו"ר ארגון Geoff Welch - OSME

בקיץ 2012 במטה ה- BTO אנגליה.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

דוגרת במדבר הבזלת של צפון מזרח ירדן ודרום סוריה, וככל הנראה נודדת דרומה בחורף לדרום ירדן ואולי למצרים.

סלעית הבזלות היא כנראה נדירה ביותר ובסכנת הכחדה בשל בצורת מתמשכת באזורי הקינון שלה ואולי גם תהליכי דחיקה תחרותית עם הסלעית לבנת-הכנף. חוקר הציפורים הדורם שיריחי, שחקר את סלעית הבזלות ואף ביקר מספר פעמים באזורי הדגירה בירדן מאמין שסלעית הבזלות שרויה בסכנת הכחדה חמורה ביותר והוא לא יתפלא אם גודל האוכלוסייה נע סביב 100 פרטים - בלבד!

 

בישראל

נדירה ביותר. עיקר התצפיות מדרום הערבה.

בינואר 2016 נמצא הפרט השביעי לישראל בנחל חמדה (ק"מ 95). הוא שהה במקום שבועות ארוכים עד שאבד עמו הקשר והוא המשיך לדרכו. אז כמה שנים נצטרך לחכות עכשיו - עד שנזכה לפגוש סוף את סלעית הבזלות הנדירה? עם מצבו של תת-מין זה (סלעית הבזלות עדיין לא מוכרת כמין בפני עצמו אלא תת מין של סלעית לבנת-כנף) ימשיך להדרדר... יתכן וזה לא יקרה לעולם. אבל אז, בתחילת 2017 - זכינו ל"גשם" של סלעיות הבזלות!

 

זה התחיל עם שלושה פרטים צעירים! הראשון שבהם (תצפית שמינית לישראל) נמצא על ידי צמד צפרים גרמנים ב- 1.1.17 סמוך אל כביש הגישה לעמודי עמרם, כעבור כמה ימים הצפר איתי שני מצא את הפרט השני (התשיעי לישראל) סמוך למקום מגוריו בבאר אורה וב- 17.1.17 הצפר ליאור כסלו מצא את הפרט השלישי - העשירי לישראל, בבקעת עובדה.

ב- 3.2 נמצא פרט בוגר בסמוך לעמדת הסקר (ספירת נודדי האביב) בהרי אילת, ב- 9.2. נצפו שני פרטים לא הרחק זה מזה בבקעת עובדה וב- 16.2 נצפו שני פרטים בבאר אורה.

יש סיכוי אם כן, שבחורף 16/17 חורפו בדרום הארץ שישה פרטים שונים!

סלעית הבזלות עדיין איתנו!

 

 

"צפר מחו"ל מניף את ידיו לאות אושר כשלראשונה בחייו רואה באותו הרגע את סלעית הבזלות.

יותר מאוחר סיפר שבשנה שעברה הוא 'פספס' את הסלעית במספר ימים

ולכן בא לארץ, לפחות משלושה ימים, רק בשביל לראותה...

מדהים מה ציפורים בראש גורמות לאוהבים".

 

אילן ביאל 15 לינואר 2017

 

סלעית הבזלות הראשונה לישראל זוהתה על ידי הצפר אהוד דברת בשנת 1982. למעשה היא זוהתה תחילה כסלעית שחורה ורק בהמשך התברר שמדובר בסלעית בזלות - מופע נדיר ויפהפה של סלעית לבנת-כנף. סלעית הבזלות תעסיק מאוד את הדורם שיריחי - חוקר הציפורים הנודע, הפועל להפריד את סלעית הבזלות מלבנת-הכנף ולהעניק לה "אוטונומיה" - מין בפני עצמו. הדורם הוא אחד החניכים המצטיינים של אהוד דברת.

 

דברת ידוע בעיקר בזכות גילוי ציר נדידת הסתיו "עוקף ים תיכון מזרחי" אבל ברזומה שלו יש עוד הרבה. הוא שקד על סקרי קינון, היה הראשון "לשבור את הראש" עם השחפים הגדולים (לבני הראש), בלילות הוא עקב אחר הגידול באוכלוסיית ינשופי העצים במרכז הארץ ועוד ועוד ועוד…

בעיני רבים, ההישג הכי חשוב של הצפר אהוד דברת הוא טיפוח, חינוך והכשרת הדורות הבאים. צפרים מקצועיים. חלקם בעלי שם עולמי!

 

בחודש נובמבר 2017 אהוד חגג יום הולדת 80 ולכבוד האירוע המשמח פורסמה באתר הצפרות כתבה שכולה זיכרונות וחוויות שכתבו חניכיו.

לקריאת הכתבה לחצו כאן.

 

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

תיעוד נדיר - סלעית הבזלות טורפת ישימונית מצויה.

גם הצלם והצפר שלומי שמאי יצא לפגוש את הסלעיות הנדירות שבילו בחודש נובמבר ובהמשך אל תוך חורף 18/17 בבקעת עובדה. לא בכל יום רואים את סלעית הבזלות טורפת ישימונית מצויה... מדהים.

 

סלעית הבזלות וישימונית מצויה - 2.12.17 בקעת עובדה   צילום: שלומי שמאי

 


 

הרבה מחשבות ורגשות מעורבים אחרי מפגש היסטורי עם סלעית הבזלות

 

שמחה והתרגשות - כי מה עוד אפשר להרגיש אחרי שאתה ניצב פנים אל פנים מול ציפור שנראתה כאן רק 7 פעמים?

סקרנות עצומה - לגבי עניין הסיווג (טקסונומיה). מין שממש ברגעים אלה עומד לקבל מעמד משלו, ולהפוך למין עצמאי, אחרי שנחשב שנים באופן רשמי לתת-מין של סלעית לבנת כנף, מין הרבה יותר מוכר ונפוץ אצלנו. את המחקר מנהל הדורם שיריחי, וייתכן שבזכותו התצפית הזאת תהפוך בקרוב לאיקס נוסף ברשימת המינים הישראלית שלי.

 

עצב וחשש - כי אפילו יותר ממקרים אחרים של ציפורים נדירות, יש הפעם חשש מסוים שזו הפעם האחרונה שאני נתקל ביצור היפהפה הזה, וחשש עוד יותר כבד שהוא עומד להיעלם מעל פני כדור הארץ.

 

מדריכה צעירה ונחמדה אמרה לי פעם שלדעתה כל עניין הסלעיות הוא פיקציה של צפרים.

"איך אפשר בכלל להבדיל?" אמרתי לה אז, ואומר גם היום, שצריך להתאמץ, וללמוד, ולטעות, אבל בשלב מסוים מבינים ומרגישים את ההבדלים בין המינים השונים.

התמונה הזאת, שאינה עומדת בקריטריונים של התמונות הנפלאות להן זכתה הגברת, ממחישה מבחינתי כמה דברים. איך ציפור שנראית כמעט שחורה, חוץ מתת-שת לבן, ומזכירה מאד סלעית שחורת-בטן, מוכיחה בהנף כנף שלא כך הדבר. תת-הכנף הבהירה היא אחת הסיבות לשיוך למין ס' לבנת-כנף, הכתמים הלבנים על הראש (שאינם מופיעים אצל כל פרט) יכולים לגרום לעוד בלבול - עם ס' שחורת-בטן צעירה, אבל סך כל המרכיבים, וזה משהו הרבה יותר מוחשי בשטח, מבהיר לך מיד שמדובר בציפור שונה. מקור אחר, גוון אחר של שחור (שנוטה לחום באזורים מסוימים), וכמובן, הג'יז הקדוש...

 

 

 

גם מיקומה של הציפור, בפינה התחתונה של התמונה, מרמז אולי על המסר הפחות חיובי של הפוסט הזה - היא נעלמת לי מהפריים, היא נעלמה להדורם מירדן, ויש חשש שבקרוב היא תיעלם לגמרי. כולי תקווה שאתבדה, ונזכה לעוד ביקורים מרגשים כאלה.

אלדד גולן - ינואר 2016

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסלעית הבזלות


גרף עמודות שבועי

land marks