סלעית חורף - Oenanthe finschii

תיאור המין

דוגרת במתלולי הרים סלעיים חשופים. חורפת בבתות, בהרים גבוהים, בערבות עשב ובספר המדבר.

סלעית בינונית בגודלה, בעלת דו-צורתיות זוויגית בולטת.

הזכרים בעלי לבוש שחור ולבן נקי מאוד, כמעט ללא גוונים אפורים או חומים. מעט גדולה וחזקה מסלעית קיץ, מקורה חזק יותר. חישוף האברות קצר יותר.

לזכר גב לבן בדומה לסלעית קיץ, אך הגרון השחור מתחבר לכתף השחורה ויוצר רצף שחור, בעוד שבסלעית הקיץ הגרון השחור נפרד ומבודד מהכתף והכנף השחורים. בתעופה, הפס השחור בקצה הזנב ישר ואחיד, ללא המפרצים הכהים בצידי הזנב של סלעית הקיץ.

הנקבה בגוון חום-אפור למדי מלמעלה, ולעתים קרובות בעלת גרון שחרחר.

 

מידות

אורך גוף: 15-16 ס"מ. משקל: 22 - 25 גרם.

 

פירוש השם המדעי - Oenanthe finschii - "ניצנית הגפן" ע"ש Otto Finsch. השם Oenanthe הוזכר על ידי אריסטו בהקשר של ציפור (כנראה סלעית אירופית) שהופיעה כל פעם מחדש בעונת בציר הענבים. Oine - יין ו - anthus - לבלוב.

הד"ר (של כבוד) אוטו פינצ' הגרמני היה דיפלומט, אורניתולוג ואספן בעל שם. מיני תוכים רבים קיבלו אף הם את הסיומת המדעית finschii ויש גם מכתש, על הירח, שקרוי על שמו.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

דוגרת ממזרח טורקיה, מזרחה דרך אירן עד לצפון פקיסטן ואפגניסטן. נודדת לטווחים קצרים יחסית.

 

בישראל

דוגרת נדירה ביותר בחרמון הגבוה, וכנראה לא קבועה. חורפת מצויה למדי בבתי גידול מתאימים בחרמון, בגולן, בגליל המזרחי, בהרי יהודה ושומרון, בבתות הנגב הצפוני, ובאזור ניצנה. נדירה יותר בשאר חלקי הארץ.

בסקר שעקב אחר הציפורים המקננות החרמון, בקיץ 2013, נמצא זוג אחד בלבד מאכיל גוזלים בקן בנקיק סלע מעל מ'גדל שאמס, בגובה 1300 מ'.

 

נדירה ביותר באזור החוף - סלעית חורף - 16.2.19 חוף הצוק.          צילום: יוסי חן

 

"אורח חורפי...

סוף שבוע סוער וגשום השאיר אותי בבית אחרי הרבה סופי שבוע מהנים בשטח, שבת אחר הצהריים, השמש מציצה מבין העננים וגם הרוח מעט נחלשה ואז מתחילים ה'סימפטומים'... כאב ראש מישיבה רצופה בבית הופך אט אט לגירודים בכל הגוף. משכנע את עצמי שהרוח החזקה יכולה להביא עימה 'אורחים' וגם לא תזיק לי מנה קטנה של ויטמין D.

 

לא עוברים כמה רגעים ואני מוצא את עצמי עם חיוך קל בתוך הרכב בדרכי לרכס הצוק, כמה דוחלים, חוגלות ושירת סבכי שחור-ראש ופשוש מקדמים את פניי, הצבע חוזר לאט ללחיי ואז אני מבחין בזנב שחור-לבן עף מבין השיחים. המחשבה הראשונה היתה נחליאלי, מרים משקפת ורואה את הסלעית היפה הזו, מתלבט בין לבנת-כנף לחורף, אבל בכל אופן את האורח הזה שעשה לי את השבת אני אישית רואה בפעם הראשונה על הרכס".

(סלעית חורף זכר, צולם מרחוק רכס הצוק, 16.2.2019)

יוסי חן

 

 

 

קינון סלעית חורף בחרמון. נתונים משנת 2013

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסלעית חורף


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/01/2020 Revaya reservoir מאגר רוויה 1 Lior Kislev [eBird]
14/01/2020 14 בינו׳ 2020 12:33 32.045, 35.311 1 Jerome-Yehuda Schwartz
14/01/2020 14 בינו׳ 2020 15:45 33.227, 35.706 1 מנחם אדר

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks