דרור הבית - Passer domesticus

תיאור המין

הציפור המצויה ביותר בקרבת מקומות ישוב ובשכנות לבני האדם.

דרור הבית קשור בקשר הדוק אל בני האדם - הוא מקנן בחורים בבניינים, בעליות גג, במחסנים, בקיני נקרים ושרקרקים נטושים ובתיבות קינון.

 

יש ציפורים יפות מדרור הבית - שהתברך בצבעים "דלים" ומשעממים (דרך אגב - גם היכולות הווקליות, ממש לא בשמים). הגוון הכללי אפור-חום, מפוספס. הגחון בהיר, החלקים העליונים חומים יותר, מיוחד אצל הזכרים ומפוספסים בשחור. הכיפה חומה והלחיים בהירות. בעונת הקינון הזכרים מקושטים בסינר שחור ונאה.

הנקבות בהירות יותר, ללא קישוטים מיוחדים למעט הגבה הבהירה שלה.

המקור חזק, כיאה לאוכלי זרעים (למרות שדרור הבית לא מסתפק בתפריט זרעים משמים), כהה אצל הזכר ובהיר אצל הנקבה. המעוף "מאומץ" במקצת ובהמראה קרובה אפשר לשמוע את רחש חבטות הכנף בקלות.

 

דרור הבית דומה מאוד לדרור הספרדי, במיוחד הנקבות, ובשדה קשה מאוד לקבוע מי היא מי. אבל הדרורים הם ציפורים חברותיות ובכל מקום שיש נקבות, מסתובבים להם גם כמה זכרים ואלא קלים הרבה יותר לזיהוי. לדרור הספרדי יש כיפה בצבע חום אדמדם, על החזה שלו יש דגם פסים שחור בולט, שנמשך גם אל צידי הגוף.

דרורי הבית קיבלו את שמם בזכות גלגלי ההיסטוריה, שהסיעו אותם אל משכנות האדם וכעת - זהו מקום חיותם. למרות זאת, אפשר למצוא דרורי בית גם באזורים חקלאיים ופחות צפופים.

דרור הבית, כפי שכבר ציינו, הוא אוכל כול. הוא מעדיף זרעוני דגניים, אבל ניזון גם בחרקים, פירות, ניצנים ונבטים ושאריות מזון בפחי אשפה.

 

 

 

מידות

אורך גוף: 14 - 17 ס"מ. מוטת כנפיים: 23 - 25 ס"מ. משקל: 21 - 33 גר'.

 

שם בערבית - עספור דורי

פירוש השם המדעי - "דרור הבית"

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מוצא הדרור, ככול הנראה, ממערב אסיה ומהאגן המזרחי של הים התיכון, אז (וגם היום) הוא קינון בסלעים ובעצים. מאז הדרור נצמד אל האדם וכיום הוא נפוץ ברוב תת-הממלכה הפליארקטית (למעט אזורי טייגה וטונדרה), מזרחה לממלכה האוריינטלית ודרומה לממלכה האתיופית.

דרורי בית הובאו, על ידי האדם כמובן, אל יבשת אמריקה, דרום אפריקה ואוסטרליה.

קיימים לא מעט תתי מינים ובאזורינו שניים:

 

P. d. biblicus - מצוי מטורקיה וקפריסין עד לישראל וסיני.

 

P. d. niloticus - תפוצתו מוגבלת למצרים. חיוור וקטן יותר.

 

מצבם של דרורי הבית טוב מאוד ואין חשש לעתיד האוכלוסיות. דרור הבית נחשב לציפור הנפוצה ביותר באזור, למרות שמבחינה מספרית זה לא תמיד נכון.

 

בישראל

יציב, מצוי ביותר. מקנן מצוי ביותר.

מחוץ לעונת הקינון הדרורים מבלים בלהקות גדולות ולעת ערב הם מתכנסים לאתרי לינה, בעיקר בעצי פיקוס. דרור הבית אינו חושש מבני אדם ואחד התחביבים החביבים עליו הוא "אמבט חול" קבוצתית שבה הדרורים מנקים את עצמם וכפי הנראה נפטרים מטפילי גוף חיצוניים.

באזור אילת אפשר לפגוש גם בתת-המין niloticus.

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בדרור הבית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Ta'oz (Latrun) Reservoir==(מאגר תעוז (לטרון 5 Yoav Perlman
22/11/2019 פארק בריטניה 5 Rea Shaish
22/11/2019 Nafha Vineyards חוות נפחא 15 Meidad Goren

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks