כסוף-מקור הודי - Euodice malabarica

תיאור המין

אין צפר בישראל שלא נהנה משירת הצוצלת, מצבעיה העזים של הדררה או מוצא עצמו מתרגז בגלל הקריאות הבלתי פוסקות של המיינה המצויה. האמת היא שללא התערבות האדם, המינים האלה כנראה לא היו מוצאים את דרכם אל אזורנו.

"מין פולש" מוגדר כמין שהובא אל אזור מסוים בו לא היה מצוי לפני כן כתוצאה מפעילות אדם, מכוונת או לא מכוונת, התבסס באזור הזה והמשיך להתרבות ללא התערבות אדם. בין המינים הפולשים המוכרים בישראל כיום

ניתן למנות את המיינה, הדררה, הצוצלת ו- 15 מינים  נוספים.

 

מין פולש פחות מוכר הוא הכסוף-מקור ההודי (Euodice malabarica). בתור מין שמוצאו בתת יבשת ההודית, קשה להאמין שיימצאו אוכלוסיות מבודדות שלו במזרח התיכון ובצרפת, אבל פה נכנס האדם לתמונה. הטענה הרווחת היא שבתחילת שנות ה- 80 כסופי המקור הראשונים הגיעו לטבע לאחר שנמלטו מכלובי גידול או שוחררו על ידי המגדלים. ב- 1983 מין זה תועד לראשונה על ידי הצפר עוז חורין, שצפה במספר פרטים בעמק בית שאן. ב- 1985 נמצאו עוד כמה פרטים בנחל עמוד עם עדויות לקינון וב- 1986 עשרה פרטים בכרי דשא.

 

בחורף 1988, לאחר היעדרות מוחלטת של כשנתיים כסופי המקור חזרו ובגדול. הם נצפו בקבוצות של 10 - 20, קבוצות אלו כללו פרטים צעירים ובוגרים ובנוסף נמצאו עדויות לקינון באזור ים המלח, הכנרת, אילת, עמק בית שאן ויריחו. תצפיות אלו אימתו את החשד כי כסוף-המקור ההודי התבסס, זה מכבר, בישראל.

 

 

 

 

צמד כסופי-מקור הודים באילת      צילום: יעל שיף

 

זוהי ציפור קטנה, בעלת מקור כסוף (כמובן), סוככות זנב ותת-שת לבנים, ואברות וזנב שחורות. החלקים העליונים חומים והתחתונים לבנים. בישראל היא לא מהווה אתגר זיהוי כל עוד לא שוכחים מקיומה.

כסוף-המקור הוא ציפור חברותית המתוארת בספרות כאמיצה במיוחד. כסופי-המקור מקפידים לבלות יחדיו, לזלול ביחד מגוון מיני זרעונים, לעוף יחדיו אל נקודת השתייה ובכל הזמן הזה הם "משוחחים" בקולות עדינים.

 

עונת הקינון בישראל היא בין מרץ ליוני, מקום הקינון המועדף הוא אזורים פתוחים עשבוניים ושיחניים, לעתים בשולי מטעי דקלים ובקרבת עצי שיטה.

במושבות הקינון המרווח בין הקינים הוא מטר עד עשרה מטרים, הקן נבנה במחצית השנייה של מרץ ונראה כסלסלה עמוקה הנוטה על צידה. הקן בנוי מעשבים, זרדים וחומר רך לריפוד החלק הפנימי. בניגוד למינים אחרים, הקן משמש את כסופי-מקור במשך כל השנה. מחוץ לעונת הקינון הוא משמש ללינה.

בהודו מין זה נוהג לאמץ קינים של אורגים ובנוסף קיימת גם טפילות תוך מינית (הטלה בקינים של זוגות אחרים).לאחר תקופת דגירה של 12 - 15 יום בוקעים הגוזלים ולאחר 10 - 13 ימים נוספים הם פורחים להם.

 

מידות

אורך: 11 - 12 ס"מ

 

פירוש השם המדעי: "המאסטרו ממלבר" - שם המין Euodice מורכב מ- eu = "טוב" ו- odikos = זמרה/מוזיקליות. המשך השם malabarica = מלבר/הודו. באופן עקרוני חבל מלבר נמצא בדרום הודו אבל בשפת המדע הכוונה היא לכל תת היבשת, מה שמתיישב היטב עם תפוצתו של כסוף-המקור בהודו.

השם בעברית התקבל מהשם באנגלית Indian Silverbill.

 

תפוצה

כמו ששמו רומז, כסוף-המקור ההודי מצוי בתת-יבשת ההודית. בנוסף לישראל, מין זה התבסס גם בחצי האי ערב, מדינות המפרץ, פורטו ריקו, דרום צרפת ועוד...

 

בישראל

מאז סוף שנות ה- 80 התפשט לאורך השבר הסורי-אפריקני וכיום מצוי מאילת ועד הירדן ההררי.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר דרור נואה

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בכסוף-מקור הודי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
16/10/2019 עין חרוד 2 Tuvia Kahn
16/10/2019 Nahal Ekron, Mazkeret Batya נחל עקרון, מזכרת בתיה 1 Yoav Perlman
16/10/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 3 Itamar Donitza [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks