סתרי שחור-גרון - Prunella atrogularis

תיאור המין

בני הסוג ״סתרי״ Prunella הם אנדמיים לאזור הפליארקטי - הכולל את אירופה, אסיה (שמצפון להימלאייה), צפון אפריקה, ישראל וחלקים מצפון ומרכז חצי האי ערב.

הסתריים מצויים בהרים של אסיה ואירופה, עם כמה יוצאים מהכלל, כמו הסתרי המצוי, הסתרי היפני והסתרי הסיבירי - אותם ניתן לפגוש גם בגבהים נמוכים יותר.

מינים מסויימים, כמו למשל Prunella hymalayana (אין לו שם בעברית אבל שמו המדעי מסגיר את אזור תפוצתו) נמצא דוגר בגובה של כמעט שישה קילומטרים מעל פני הים. בכל אופן, רוב המינים דוגרים בנוף אלפיני, או תת-אלפיני, מעל קו העצים ומתחת לקו השלג.

 

הסתריים אינם נחשבים נודדים ארוכי טווח וברוב המקרים התנועה היא אנכית - מאתרי הקינון הגבוהים בקיץ לאזורים עוינים פחות בעונת החורף.

הסתריים ״קרובים״ לבני הסוג ״קיכלי״ וגם הם נוהגים לבלות את עיקר זמנן על הקרקע בחיפוש אחר דרגות צעירות של חרקים... אלה רכים (עדיין חסרים שלד חיצוני כיטיני קראנצ׳י) ועסיסיים. בחורף, כאשר מלאי החרקים מצטמק, התפריט כולל גם פירות וזרעים.

 

הסתרי שחור-הגרון ניכר בדגם ראש בולט: הגבה רחבה ובולטת, תחומה בין כיפה ולחי כהות.

החלקים העליונים חומים עם פספוס כהה, החזה כתמתם ומנוגד לבטן הבהירה יותר.

זהירות, לא להתבלבל עם סתרי ממושקף, הם דומים אבל האחרון חסר את הגרון השחור, שאינו ניכר כל כך מחוץ לעונת הקינון - אצל שחור-הגרון.

 

מידות

אורך גוף: 15 ס״מ. משקל: 19 ג׳.

 

פירוש השם המדעי ״חומצ׳יק שחור-גרון״ - הקידומת Prunus = חום (גוון חום) ו-Prunella הוא, בעצם, כינוי חיבה למילה Prunus.

הסיומת - atrogularis - מורכבת מ- ater - שחור ו- gular - גרון.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מכיוון שמין זה דוגר בנופים גבוהים, פראיים ומרוחקים (וטוב שכך...) - אין מידע רב באשר למצב האוכלוסייה. סביר להניח שהמגמה יציבה.

שני תתי מינים מוכרים:

P. a. Atrogularis - דוגר בצפון ומרכז הרי אורל שבצפון מערב רוסיה. חורף במזרח איראן, טורקמניסטן, אוזבקיסטן, דרומה לאפגניסטן ודרום מערב תת היבשת ההודית.

P. a. Huttoni - דוגר במרכז אסיה, מהרי האלטאי ודרומה לטיין שאן ורכס פמיר. בחורף נע דרומה לדרום מערב אסיה. Huttoni - ע"ש הסרן הבריטי T. Hutton ששירת באפגניסטן.

שני "כיסים" זעירים מערבה לאורל, בצפון החלק האירופי של רוסיה - שם מקננים בין 1,500 - 2,100 זוגות ואלה מהווים כ- 5% מתוך כלל האוכלוסייה האירופית. במקרה של האוכלוסייה הזעירה הזאת, המגמה היא חיובית ומספר הפרטים נמצא בעלייה.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר. שתי תצפיות עד כה: הראשונה מאזור ירושלים ב- 1982 והאחרונה הייתה בפרט שחרף בעמק האלה (נתיב הל"ה) ב- 2010.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסתרי שחור-גרון


גרף עמודות שבועי

land marks