נחליאלי לבן - Motacilla alba

תיאור המין

ידיד קרוב של האדם ובישראל גם סמן מובהק של עונת החורף.

הנחליאלים הראשונים מופיעים במחוזותינו בתחילת אוקטובר, ותוך זמן קצר מתרבה מספרם והם מאכלסים כל מקום-חיות פתוח, כמו משטחי עפר ומגרשי כדורגל, גינות ציבוריות, כבישים ומדרכות.

הם מגיעים לאחר מסע נדידה ממושך ורצוף סכנות, ודיוקם כדיוקו של גשם ראשון בסוכות. בקריאותיהם הקצובות הם מעירים את הרחובות למציאות החורפית ומאיצים באנשים להוציא את המטריות מהבוידעם.

 

הנחליאלי הלבן, שהוא חובב ערים ותושב שכונות, הוא המוכר מבין ארבעת מיני הנחליאלי הנראים בארץ – הלבן, הזנבתן, הצהוב והלימוני.

כפי שמעיד עליו שמו, הנחליאלי הלבן צבוע בדגם ניגודי של לבן ושחור. לבוגר כיפה ועורף שחורים, מצח ופנים לבנים וסינר שחור. הגב והחלקים העליונים אפורים, הבטן והחלקים התחתונים לבנים. מבנה גופו צר ומאורך, זנבו ארוך, שחור עם שוליים לבנים, ומונע כל הזמן מעלה ומטה בעצבנות. הילוכו נרגש ונמרץ, עם תנועות ראש קופצניות, חלקן מתואמות עם תנועות הזנב. לעיתים מתפרץ בריצה ורודף אחרי חרקים, עוצר בפתאומיות ואז מניע את זנבו בתנועות ארוכות ומהירות.

מעופו גלי מאוד, ובכל גל משמיע הנחליאלי קריאה טיפוסית, בת הברה אחת.

 

מידות

אורך גוף: 16 - 19 ס"מ. משקל: 16 - 26 גרם.

 

שם בערבית - ד'וערה ("רעדן"), "קירקס" (שיבוש של השם היווני "קארקוס", שפירושו זנב).

בשפת המדע - שם הסוג Motacilla מקורו במילה Muttex - סוג של ציפור, שהוזכרה על ידי הסיכיוס מאלכסנדריה - איש השפה היוונית. משמעות המילה Motare היא "לנוע" (נראה שאין קשר למילה mōtor - מנוע) ו"הקטנה" (Diminutive) שלה מובילה ל- Motacilla כלומר - "המזיז הקטן" או "זז קטן".

פרשנים מתקופת ימי הביניים חשבו, בטעות, שסוף השם - cilla - מתייחס לזנב של הנחליאלי ואפשר להבין אותם, שהרי הנחליאלי נוהג להניע את זנבו, מעלה ומטה, לעתים קרובות. Motacilla - "זנב-נוע", וכך נוצרה המילה החדשה - cilla - זנב.

המשך השם - alba - לבן.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

נפוץ במרבית שטחי הממלכה הפליארקטית, כולל אירופה, מרכז וצפון אסיה וצפון הודו, וכן מערב אלסקה. האוכלוסיות הצפוניות נודדות, הדרומיות יציבות. בתחום זה תוארו 11 תתי מין. באירופה מורגשת ירידה במספרי הנחליאלי הלבן, אך לא במידה שיש להגדיר אותו כמין בסכנת הכחדה.

הנחליאלי נפגע משינוי, הרס וזיהום מקומות החיות הלחים. בעבר נפגע גם מהשימוש האינטנסיבי בקוטלי חרקים בחקלאות, היום גורם זה מצומצם יותר בהשפעתו.

 

 

בישראל

חורף וחולף מצוי מאוד בכל חלקי הארץ, מקנן נדיר למדי בצפון הארץ. כמה עשרות זוגות דוגרים מדי שנה, בעיקר בעמק החולה, בגולן, בצפון הכנרת ובגליל המערבי.

מקנן בקרבת מים, בגדות נחלים, בריכות דגים ומאגרים. הנחליאלים דוגרים במגוון של מקומות נסתרים, בנקיקים ובחריצים שונים. בתטולה 4 - 7 ביצים.

 

 

מידע כללי

שמו של הנחליאלי ניתן לו על שום חיבתו למקומות לחים כגדות נחלים. מנדלי כינהו "זנב-נוע", הדומה במשמעותו לשמו המדעי ולמרבית שמותיו בשפות אחרות, כמו השם הערבי והשם האנגלי (White Wagtail).

הנחליאלי הלבן מגיע אלינו מצפון אירופה, מארצות כמו שבדיה, פינלנד ורוסיה. בתקופת החורף, אותה הם מבלים בארץ, מתחלקים הפרטים לנחלות, אם כבודדים ואם בזוגות.

הזוגות המשתדכים כאן אינם אותם זוגות שהעמידו צאצאים באירופה, אלא זוגות זמניים, לתקופת החורף בלבד, מה שלא מפריע להם לשמור בקנאות על נחלתם ואף להזדווג בעליצות. כשפולש לנחלה זכר זר, הוא מותקף נמרצות על ידי בעל הבית, אבל אם נקבה היא הפולשת, הוא אינו נרגן כל כך, אלא הנקבה, שתוקפת בכל מקור. קנאותם של הנחליאלים לנחלתם מעבירה אותם לעיתים על דעתם, כאשר הם תוקפים את בבואתם המשתקפת בשלולית או במראה צדדית של מכונית.

 

הנחליאלים אינם לנים בנחלתם, כשעה לפני השקיעה הם מתחילים לעזוב את הנחלות ולהתקבץ באתרי טרום-לינה מסורתיים, שם הם עומדים בצפיפות (במרחק של פחות ממטר אחד מהשני), מסרקים את נוצותיהם ולעיתים גם מחפשים מזון.

 

קרוב לזמן השקיעה או מעט אחריה הם עפים לאתר הלינה עצמו, בדרך-כלל עץ גדול וסבוך, אך לעיתים גם חישות קנים או גג מבנה גדול דוגמת לול או בית חרושת. הירידה לאתר הלינה מתחילה לאחר השקיעה והיא מלווה בציוצים ובריבים, עד שכל פרט מוצא את מקומו. היציאה מאתר הלינה מתרחשת בפתאומיות, כחצי שעה לפני זריחה, וכל הפרטים עפים אז ישירות לנחלתם או לשטחי האכילה.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר ומי שעומד מאחורי פרויקט הספר האדום - אסף מירוז

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בנחליאלי לבן


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/01/2020 25 עמק זבולון, מודיעין מכבים רעות, מחוז המרכז, IL (31.904, 34.999) 25 מאיר גילוני
22/01/2020 חוף השרון 1 Dror Lavie [eBird]
22/01/2020 מבשרת ציון 1 shay cahani

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks