נחליאלי לימוני - Motacilla citreola

תיאור המין

נחליאלי יפהפה.

לזכר בלבוש קיץ ראש וחלקים תחתונים בצבע צהוב עז. העורף שחור, החלקים העליונים אפורים כהים ואברות הכנף האסופות בולטות בשוליהן הלבנים. לבוש הקיץ של הנקבה צנוע יותר: החלקים הצהובים דוהויים יותר, הכיפה והלחיים אפורים והחלקים התחתונים אפרפרים בהירים. כך גם נראים הבוגרים - הזכר והנקבה בחודשי החורף. לצעיר בחורף הראשון מראה אחיד יותר - אפור בהיר. הגב אפרפר והחלקים התחתונים לבנבנים.

 

סימן זיהוי חשוב אצל הצעירים הוא מסגרת לחי בהירה ושני פסי כנף לבנים בולטים. גם הבוגרים מצטיינים בשני פסי כנף בולטים והמסגרת, שתוחמת את סוככות האוזן, מסייעת מאוד לזיהוי בחורף. במקרה של פרטים בוגרים בחורף צבע המסגרת צהבהב.

 

מידות

אורך גוף: 15 - 17.5 ס"מ.  משקל: 20 גרם בממוצע.

 

פירוש השם המדעי: נחליאלי לימוני - citreola - כצבע הלימון. גם השם באנגלית - Citrine Wagtail קושר את המין היפה הזה לצבע הלימון.

בשפת המדע - שם הסוג Motacilla מקורו במילה Muttex - סוג של ציפור, שהוזכרה על ידי הסיכיוס מאלכסנדריה - איש השפה היוונית. משמעות המילה Motare היא "לנוע" (נראה שאין קשר למילה mōtor - מנוע) ו"הקטנה" (Diminutive) שלה מובילה ל- Motacilla כלומר - "המזיז הקטן" או "זז קטן".

פרשנים מתקופת ימי הביניים חשבו, בטעות, שסוף השם - cilla - מתייחס לזנב של הנחליאלי ואפשר להבין אותם, שהרי הנחליאלי נוהג להניע את זנבו, מעלה ומטה, לעתים קרובות. Motacilla - "זנב-נוע", וכך נוצרה המילה החדשה - cilla - זנב.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפוצתו של הנחליאלי הלימוני אסיאתית בעיקרה אם כי בשנים האחרונות הוא מתפשט גם למזרח אירופה ואף מקנן בפולין. אזורי הקינון, אם כן, משתרעים ממזרח אירופה ואסיה הקטנה במערב ועד לצפון מזרח סין במזרח. מאפגניסטן ונפאל במרכז היבשת ועד לטונדרה הסיבירית בצפון.

 

כל האוכלוסייה נודדת. עיקר האוכלוסייה מבלה בתת-היבשת ההודית ומזרחה משם, בתאילנד, מיאנמר ודרום סין. אוכלוסיות מערביות יותר חורפת באירן - לחופיו הדרומיים של הים הכספי, מרכז המדינה והמפרץ הפרסי. מספרים לא גדולים חורפים גם במזרח התיכון.

 

גודל האוכלוסיה האירופית מוערך בכ 200,000 - 500,000 זוגות דוגרים, שהם מהווים עד 25% מכלל האוןכלוסייה העולמית.

 

בישראל

חולף וחורף נדיר, בעיקר בעמקי המזרח (עמק בית-שאן) ומישור החוף הצפוני (חוף הכרמל). יש הסבורים כי יתכן והנחליאלי הלימוני גם מקנן נדיר ביותר בארץ...

במסגרת פעילות מרכז הטיבוע הישראלי, טובעו (זכו בטבעת) בשנת 2014 עשרה נחליאלים לימוניים: אחד באזור צרעה, ארבעה בעמק בית-שאן, ארבעה במעיין צבי ואחד בימק החולה. אלו היו פרטים חורפים.

 

 

נחליאלי לימוני (חורף ראשן) לצד נחליאלי צהוב - סתיו 2015 - דרום הערבה       צילום: שמעון שיף

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בנחליאלי לימוני


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/01/2020 Gesher fishponds בריכות גשר 1 Tuvia Kahn
19/01/2020 Agamon Hahula (general) אגמון החולה (כללי) 2 Rea Shaish
18/01/2020 Ein Hamifratz Fishponds בריכות עין המפרץ 2 Daniel Melamed

מאמרים

תגובות והערות

land marks