פפיון ערבות - Anthus godlewskii

תיאור המין

מעניין שכשרואים פפיון ערבות בישראל, תמיד רואים אותו באזור החוף: חוף השרון, מעגן מיכאל… רוב התצפיות הן מהאביב, יש גם אחת מהסתיו (אילת) ואחת - זו של מעגן מיכאל, מהחורף. האם יכול להיות שמין זה הוא לא "רק" חולף נדיר ביותר בישראל?

מין זה דוגר במונגוליה ומאזורים הסמוכים לה ברוסיה ובסין. בסתיו כל האוכלוסייה נודדת אל אתרי החריפה שבדרום אסיה - הודו ומיאנמר. בנוסף, כך על פי אתר Birdlife International, קיים אתר חריפה נוסף באזור המפרץ הפרסי - בדובאי, איחוד האמירויות ועומאן.

 

פפיון הערבות גדול למדי, אורך גופו 15.5 - 18 סנטימטרים והוא קטן במעט מפפיון ארך-רגליים שלו הוא דומה מאוד. רגליו של פפיון הערבות קצרות-יותר והוא אינו מזויין בטופרים המבהילים של ארך-הרגליים וגם זנבו קצר יותר.

לחלקי הגוף התחתונים גוון בז' אחיד והפספוס על הגב ברור ו"מסודר" יותר מאשר אצל פפיון ארך-רגליים. המקור קצר ומחודד ולא מגושם ולמי שיש טלסקופ, פפיון רגוע שהספיק להחליף כמה סוככות בינוניות, וסבלנות… כדאי לבחון אותן היטב: אצל פפיון ערבות, לסוככות הבינוניות החדשות מרכזים כהים בעלי קצה מעוגל, ואילו אצל ארך-הרגליים - קצהו של המרכז הכהה מחודד…

 

 

פפיון ערבות - 12.4.17 - ארסוף

 

בכל אופן, הקביעה היומרנית כי מדובר בפפיון ערבות מחייבת תצפית מטווח קרוב! חשוב מאוד גם להקשיב לקריאות של הפפיון… גם במקרה הזה אין "הנחות" אבל מי שמכיר את הקריאה הצרודה של ארך-הרגליים, ידע מיד שיש לנו כאן עסק עם "מישהו" אחר. הקריאה של פפיון הערבות "פְּשִיוּוּוּ" מזכירה ארך-רגליים אבל היא מעט יותר גבוה, צלולה ומזכירה יותר קריאה של נחליאלי צהוב.

 

בישראל

נדיר ביותר. שלוש התצפיות האחרונות הן מאזור חוף השרון - בחודשים מרס ואפריל.

נציין שרכסי החוף מהווים מוקד משיכה לצפרים הישראלים - בעיקר בעונות הנדידה. יתכן מאוד, אם כן, כי פפיוני הערבות שאנחנו פוגשים באביב היו שם גם במהלך החורף - רק שאנחנו לא יצאנו לחפש אותם.

 

פירוש השם המדעי "העשבוני על שם גודלבסקי…"  תחילת השם - Anthus = ציפור של שדות ומישורי עשב שהוזכרה על פליניוס בספרו "תולדות הטבע". נראה שהכוונה הייתה לנחליאלי צהוב.

Anthos - ציפור קטנה וצבעונית (לכן מתאים מאוד לנחליאלי) שהוזכרה על ידי אריסטו.

המשך השם - godlewskii על שם האיכר וחוקר הטבע הפולני - ויקטור גודלבסקי. מה לוויקטור ולפפיון? מבטיחים לעדכן...

 

השם באנגלית Blyth's Pipit על שם האורניתולוג הבריטי אדוארד בליית׳ - שבילה את רוב חייו כאוצר האוסף הזואולוגי במוזיאון החברה האסיאתית בכלכותה - הודו.

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בפפיון ערבות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
26/10/2019 Hatzuk Beach, Tel Aviv חוף הצוק, תל אביב 1 Barak Granit [eBird]
15/04/2017 ארסוף - קדם 1 Ori Davidor
14/04/2017 חוף ארסוף 1 אורי עפרוני

מאמרים

תגובות והערות

land marks