פפיון ממושקף - Anthus rubescens japonicus

תיאור המין

פפיון בגודל בינוני, מעט קטן מפפיון מים. חובב את אותם מקומות חיות כמו פפיון מים - בריכות דגים בוציות, מאגרי ביוב ושדות אספסת.

במבט ראשון דומה לפפיון מים, אך נבדל ממנו בגוון האפור-צפחתי בחלקים העליונים, פיספוס כבד ובולט בחזה ובצידי הבטן, פס עין לבנבן מודגש ואזור בהיר מקיף את כל העין.

בנוסף, שני פסי כנף לבנים בולטים ורגליים בגוון חום - אדמדם כהה, ולא שחור כמו אצל פפיון מים.

 

הקריאות דומות לשל פפיון שדות, שדומה לו אף הוא מאוד. הפפיון הממושקף נבדל מפפיון השדות בעיקר בחוסר צבע ירוק, דגם גב אחיד יותר, ודגם ראש אופייני.

כמו שאר הפפיונים, ניזון על הקרקע מחרקים, פרוקי רגליים וחסרי חוליות אחרים.

 

מידות

אורך גוף: 15 - 16 ס"מ. משקל: 15 - 20 גרם.

פירוש השם המדעי - "פפיון אדמדם/סמוק". שם הסוג - Anthus - ציפור קטנה וחובבת עשב שתוארה על ידי אריסטו. שם המין rubecens מקורו מהמילה ruber - "אדמדם" (זהו גם שם המין במקרה של הפלמינגו הגדול המוכר לנו). שם זה התקבל בזכות הגוון הוורדרד שמופיע כל חזהו של מין זה לקראת האביב. גם שמו של הפפיון הממושקף באנגלית - Buff-bellied Pipit נובע מהתכונה הזאת.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

הפפיון הממושקף דוגר בצפון אסיה, ממרכז סיביר מזרחה עד ליפן. חורף בעיקר בדרום סין ובהודו. חורף קבוע במספרים קטנים במזרח התיכון (ובמיוחד בישראל).

 

בישראל

חולף וחורף נדיר אך קבוע. לעתים קרובות נצפה בחברת פפיונים אחרים - פפיוני מים ופפיוני שדות. אזורים בהם נצפה באופן קבוע הם עמק בית-שאן (שדות אספסת ובריכות דגים), השדות המעגליים של יטבתה וביוב חוות נפחא.

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בפפיון ממושקף


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/02/2019 בריכות דגים - טירת צביTirat Zvi fishponds 4
10/02/2019 מחוז הצפון, IL (32.522, 35.276) 1
06/02/2019 Yotvata--All fields and open areas (non-Sewage) יטבתה שדות 1

מאמרים

תגובות והערות

land marks