פרוש מצוי - Fringilla coelebs

תיאור המין

הפרוש המצוי הוא ציפור של חורשים, יערות, פארקים ומטעים, והוא נצפה גם בגינות בתים ובשטחים עירוניים. קריאותיו מסגירות פעמים רבות את נוכחותו ("צואאיייפ" מוזיקלי ובתעופה "צ'ווופ" רך וסתמי).

 

אוכל הזרעים השכיח ביותר באירופה וגם אצלנו בחורף. על שמו קרויה משפחה גדולה של ציפורי שיר צבעוניות, אוכלות זרעים ומתלהקות, שמקורן עבה וקצר, זנבן מפורץ קלות ומעופן גלי. הפרושיים הם זמרים נהדרים ונמנים עליהם מינים המטיבים לשיר דוגמת הפרוש הקנרי ("קנרית") המפורסם בשירתו ופופולארי כציפור כלוב.

זיהוי הפרוש המצוי קל למדי בזכות שני פסי הכנף הלבנים, המזכירים דרגות רב"ט, ושולי הזנב הלבנים. לזכרים כיפה ועורף בצבע כחול-צפחה, פנים וחזה אדמדמים, מצח שחור ועל-שת ירקרק. הנקבות והצעירים חומים אפרפרים, וגם אצלם בולטים פסי הכנף והזנב.

 

לזכרים ולנקבות הרגלי נדידה שונים. בתום עונת הקינון "פורשות" הנקבות מן הזכרים ויוצאות למסע נדידה ארוך יותר (כלומר הן חורפות יותר דרומה בדרך-כלל), ואילו הזכרים חורפים בקווי רוחב צפוניים יותר וחלקם אף נשארים באירופה. בסוף החורף מקדימים הזכרים לשוב לאזורי הקינון ואילו הנקבות מגיעות כשבועיים אחריהם.

 

השם המדעי coelebs שפירושו "רווק" ניתן לפרוש המצוי על ידי קרלוס לינאוס בכבודו ובעצמו, שחי בשבדיה ובחורף היה רואה פרושים זכרים בלבד. השמות במרבית השפות מתייחסים לתכונה זו של הפרוש. מנדלי מו"ס כינה אותו "גף", כי "בגפו יבוא ובגפו ייצא". גם פירוש שמו הערבי ("בישופ") על שם התנזרות הזכרים מן הנקבות (מויאל 1991).

 

מידות

אורך גוף: 13 - 16.5 ס"מ; משקל: 17 – 31 גרם.   

שם בערבית: צע'נג', שורשור ("בישוף").

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצת הפרוש המצוי משתרעת על פני כל אירופה, למעט אזורי הטונדרה הצפונית, ומזרחה עד למרכז אסיה וכן לצפון אפריקה.

 

בישראל

חולף וחורף שכיח מאוד. נדידת הסתיו מתחילה במחצית השנייה של אוקטובר והיא מתעצמת בתחילת נובמבר. מאות-אלפי פרושים (ואולי מיליונים) חולפים את הארץ בחזית רחבה במהלך הלילה, ונדידתם נמשכת לעיתים גם בשעות הבוקר המוקדמות. בספירה שיטתית שנערכה בחוף תל ברוך בסתווים של 1983, 1984 נספרו מעל ל- 100,000 פרטים בכל עונה (אריאל צובל, 1984).

במהלך החורף נצפה בכל הארץ כמעט, למעט באזורים של מדבר צחיח.

 

מרבית הפרטים החורפים בארץ הם נקבות (הזכרים מהווים כ- 30% עד 40%). לקראת סוף פברואר - תחילת מרץ עוזבים מרבית הזכרים, ואילו הנקבות נוטשות את מחוזות החריפה בעיקר בשבוע השני והשלישי של מרץ.

טריסטרם (1884) מצא את הפרוש דוגר במורדות החרמון, אך אין עדויות מאוחרות לקינון הפרושים בארץ, למרות שפרטים בודדים נצפים מידי פעם בעונת הקיץ. אם זאת, הפרוש מוכר כמקנן בלבנון כך שסביר יהיה לגלות את קיניו גם בישראל.

 

איך הוא שר!

 

בחודש מאי 2019 חוקרי הציפורים אמיר בן דב והדורם שיריחי הקליטו פרושים מצויים בשירה טריטוריאלית בנחל סנאים אשר במורדות החרמון המערביים. בהמשך נבחנו אתרים נוספים המתאימים לקינון של מין זה - לא רק בחרמון אלא גם בצפון רמת הגולן וגם שם נשמעו פרושים בשירה. האם הפרוש המצוי, כמו מינים נוספים שהפתיעו אותנו בשנים האחרונות (תחמס אירופי ושעיר משורטט למשל...) - מקנן בישראל? ואפילו במספרים לא קטנים...

קראו את הכתבה של בן דב ושיריחי - דרכון ישראלי לפרוש המצוי .

 


 

כמעט שלושה מיליון פרושים מצויים מתים מדי שנה כתוצאה מציד בלתי חוקי.

בקיץ 2015 פרסם ארגון Birdlife International דו"ח מפורט אודות ציד ציפורים בלתי חוקי באירופה ובמזרח התיכון.

 

 

 

 

 
 
ערך זה נכתב על ידי הצפר אסף מירוז. 
 
 
 

תצפית מעניינת ב...   פרוש מצוי   תצפית מעניינת ב...   פרוש מצוי   תצפית מעניינת ב...

 
בבוקר יום חמישי ה- 10.11.16, לאחר לילה בהיר עם ירידה קלה בטמפרטורה, התייצבו הצפרים יהונתן מירב ויגאל סימן טוב לתצפית בציפורי שיר נודדות. אלו הם התאריכים ה"חזקים" ביותר כדי לצפות בציפורי השיר כשהן מגיעות מהים ונכנסות אל הארץ. המקום - רכסי החוף שמצפון לתל אביב: חוף תל ברוך והצוק הם הידועים יותר. (אבל זה לא אומר שפלמחים, אולגה ועוד... למשל, לא יספקו את הסחורה...)
 
בנוסף ל- 12,000 פרושים מצויים, מירב וסימן טוב צפו בכ- 2,000 ירקונים, 150 חורפים ומספר דומה של פרושי הרים, זרעיות השדה גם כן נצפו במספרים יפים, זרזירים מצויים, ארבעה מיני פפיונים, שלושה מיני נחליאלים, בזבוזים אירופיים, תפוחיות מצויות, פצחנים, רמיות והפתעת הבוקר - חמישה חצוצרנים שחורי-מקור...
 
 
 
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בפרוש מצוי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
11/11/2019 יהודה 14 Jerome-Yehuda Schwartz
11/11/2019 20 שדרות ש"י עגנון, ירושלים, מחוז ירושלים, IL (31.761, 35.204) 7 Rea Shaish
11/11/2019 Hula Valley--Lake Agmon אגמון החולה 3 Jonathan Meyrav

מאמרים

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks