בזבוז אדום-מצח - Serinus pusillus

תיאור המין

כמו קרוביו הבזבוז האירופי ובזבוז הלבנון, גם הבזבוז אדום-המצח הוא קטנטן עם JIZZ (רושם כללי שהציפור משדרת לצפר המתלבט…) "חמוד"... אדום-המצח אף קטן יותר משני קרוביו.

הלבוש הכללי "שמח" במיוחד - מנוקד ומפוספס, צהבהב ושחרחר, אבל במקרה של פרטים בוגרים אין מקום לבלבול: הפנים שחרחרים (בקיץ הראש כולו שחור כהה!) והמצח "אדום עז!". הזוויגים זהים.

לצעירים - במקרה של ישראל נקרא להם בזבוזים אדומי-מצח בחורף הראשון, פנים בצבע קינמון...

 

הבזבוז אדום-המצח מחבב לרוב אזורים הרריים המציעים  שולי יער בקרבת אזורים פתוחים יחסית בעלי צמחייה פזורה ונמוכה. לעתים קרובות בסמוך למקומות חיות לחים, שמצוי בהם פלג מים.

לעיתים קרובות ימצאו כמה פרטים עומדים יחדיו על שיחים דלילי עלווה.

 

גם השמות בעברית וגם באנגלית - Red-fronted Serin או Fire-fronted Serin מתייחסים אל המצח האדום. השם המדעי מצביע דווקא על מידותיו הזעירות של הבזבוז הזה. pusillus - זעיר.

הקידומת המדעית - Serinus היא שם ספציפי שניתן לבזבוז. בצרפתית שם זה מתאר את הקנרית ונראה שמקור השם מהמילה Citrinus - כצבע הלימון...

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגר במרכז  ודרום מזרח אסיה - בעיקר בקווקז הטורקי והאיראני אבל גם ברוסי, בחלקים צפוניים יחסית במזרח התיכון ובאזורים מסויימים בהימאליה ההודית.  

בעוד שבזבוז הלבנון הוא נודד מובהק (לטווחים מצחיקים אמנם) והבזבוז האירופי חלק מהאוכלוסייה נודדת וחלק יציבה, אוכלוסיית אדומי-המצח יציבה עם תנועות קצרות טווח (שוטטות) לכאן ולשם...

 

 

 

 

בישראל

חורף וחולף נדיר. מקומי למדי.

החודש ה"קלאסי" לצפייה בבזבוז אדום-מצח בארץ הוא חודש נובמבר. נחל ראש פינה, הר החרמון, השומרון הגבוה והרי הגליל כולם מקומות טובים לצפייה בו.

 

תודה לצפר ולמדריך הצפרות ליאור כסלו על התמונה הנדירה.

בקרו באתר "תצפית" של כסלו.

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בבזבוז אדום-מצח


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
01/02/2019 Upper Wadi Rosh Pina נחל ראש פינה עליון 2
24/01/2019 Upper Wadi Rosh Pina נחל ראש פינה עליון 2
10/06/2017 רכבל עליון 1 אלירז דביר

מאמרים

תגובות והערות

land marks