ירקון - Chloris chloris

תיאור המין

בית קברות. יותר מכל ציפור אחרת, הירקון תמיד מזכיר לי בתי קברות.

אולי בגלל ההרגל לשתול בהם ברושים (החביבים עליו למזון ולקינון), השירה האביבית שמלווה את ההלוויות היא שירת הירקון. והוא מצידו, כמו אינו מודע לתפקידו הרציני ולדרמה האנושית המתחוללת, מעיז בחוצפתו לקחת בה חלק.

זהו מין של פרוש, קרוב לחוחית וכמוה נכסף לזרעי גדילנים, ברקנים, חוחים ושאר קוצים ודוקרים, אך גם לזרעי דגנים וחד-שנתיים אחרים, אצטרובלי ברושים, אורנים ומיני מחטנים.

 

ירקון ירוק הוא, ירוק חי ומתכתי אצל הזכר, וירוק זיתי-אפרפר אצל הנקבה. צידי בסיס הזנב צהובים בהירים, ובשילוב עם שפת זרימה כהה יוצרים בזנב דגם של "T" הפוך כהה. גם בסיסי אברות היד צהבהבים ויוצרים בכנף כתם בהיר הניכר בתעופה.

צבעים אלה מסווים אותו יפה על רקע העצים והשיחים שעליהם הוא מבלה את עיתותיו, ומה שמסגיר בדרך-כלל את נוכחותו הם קריאותיו הרכות ושירתו הזמזמנית.

 

מידות

אורך גוף: 14 - 15 ס"מ. משקל: 17.7 - 26.8 גרם.

 

שם בערבית: חוצ'יירי (הירוק)

פירוש השם המדעי - Carduelis - "חוחית" (פרוש) ו - Chloris - ירוק.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

לירקון תפוצה אירופית, ים-תיכונית ואיראנו-טוראנית. הוא נפוץ מספרד, פורטוגל מרוקו ואלג'יר במערב, דרך מרבית שטחה של אירופה, ועד לדרום טורקמניסטאן במזרח. בתחום  זו תוארו 9 תתי-מין.

 

בישראל

תת המין C. c. chlorotica יציב ומקנן מצוי בכל החבל הים-תיכוני של ישראל, כולל בקעת הירדן דרומה עד יריחו, והנגב הצפוני והמרכזי, דרומה עד לשדה בוקר ומצפה רמון.

פרטים מאוכלוסיות צפוניות ומזרחיות יותר (תתי המין C. c. chloris, C. c. aurantiiventris) הם חולפים וחורפים בכל חלקי הארץ, בדרכם לאזורי חריפה במזרח התיכון ובצפון אפריקה. נדידת הסתיו ניכרת במיוחד לאורך מישור החוף במהלך אוקטובר-נובמבר, אז נראות להקות של עשרות ירקונים בנדידה פעילה.

 

מידע כללי

הירקון הוא ציפור של חורשים דלילים, שולי יערות, מטעים ובוסתנים. בעונת החורף הוא מתלהק ומחפש מזון ביחד עם פרושיים אחרים דוגמת תפוחיות, חוחיות, בזבוזים ופרושים מצויים, ולעיתים גם עם דרורים וגיבתונים עפרוניים.

 

מעופו גלי ומתאפיין במספר חבטות כנף מהירות המתחלפות בגלישה בכנפיים סגורות. במתואם עם תנועות הכנפיים הוא משמיע קריאות תקשורת קצובות, מעיין "צ'ו" חד-הברתי, מתכתי ורך, או לעיתים רצף של מספר הברות כאלה.

במהלך חודש מרץ מתפזרות הלהקות וכל זכר תוחם לעצמו נחלה. הוא מכריז עליה באמצעות שירה רמה ומזמזמת מעץ גבוה או ממעוף איטי, "פרפרי" ומעגלי. הנקבה בונה קן דמוי סלסלה גסה על עץ גבוה, לרוב על ברוש, בין ענפים עבותים ואפלוליים. בתטולה 4 - 6 ביצים, והנקבה דוגרת לבדה במשך 13 - 14 יום.

הזכר קורא לה לצאת מידי פעם ומאכיל אותה מחוץ לקן.

 

הגוזלים שוהים בקן 12 - 15 יום, בתקופה זו ההורים מאכילים אותם בחרקים ולעיתים גם בזרעים שרוככו בזפק. ההורים אינם מפנים מהקן את לשלשת הגוזלים, והיא מעטרת עם הזמן את שולי הקן. עונת הקינון נמשכת ממרץ ועד לספטמבר. בעונה זו משלימים הירקונים שניים ואף שלושה מחזורי קינון.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר אסף מירוז

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בירקון


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Ta'oz (Latrun) Reservoir==(מאגר תעוז (לטרון 1 Yoav Perlman
22/11/2019 נחל עירון 2 נתנאל ירקוני
22/11/2019 Nafha Vineyards חוות נפחא 8 Meidad Goren

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks