חוחית - Carduelis carduelis

תיאור המין

היא מספר אחד בכיסוח קוצים, יפהפיה אמתית וזמרת מחוננת!

היא היתה מועמדת לתואר הציפור הלאומית - החוחית.

 

החוחית, כשמה כן היא - ניזונה על החוח ועל הדרדר, ומיני חדים ודוקרים אחרים, שאת זרעיהם היא שולפת במיומנות רבה מבלי להידקר.

זוהי ללא ספק אחת מציפורי השיר היפות של ישראל. בכנפיה המשובצות שחור וצהוב ובראשה הערמוני, היא מצדיקה בהחלט את שמה הערבי "אל ערוס" (ה"חתן"). אך כפי שקורה לעיתים מזומנות, יופייה של החוחית היה לה למכשול ולרועץ.

 

לא די בכך שבתי גידולה הולכים ומצטמצמים, הפכה היא לציפור כלוב מבוקשת, הניצודה כמעט בכל רחבי הארץ. מגדלי החוחיות אינם מסתפקים בגידולן בלבד. חלומם הרטוב הוא להביא למיזוג גלויות - לשדך בינן לבין אחיותיהן הקנריות, שמוצאן באיים הקנריים. הכלאה מוצלחת בין קנרית לחוחית יוצרת את ה"בנדוק" ("ממזר", בערבית), המשלב בשירתו ובמראהו שני מיני ציפור אלה.

לצפייה בכתבה: "עשרות חוחיות חולצו ממחסן בבאר שבע" (כתבה ב"ירוק" - ynet) - לחצו כאן.

 

בעיותיה של החוחית מתחילות בבית הגידול שהיא סיגלה עצמה. כפי שוודאי שמתם לב, אין הרבה שמורות טבע הנקראות "שמורת שדה קוצים", ואכן אין שמורה כזו. עד לשנים האחרונות, לא הוערכה חשיבותם האקולוגית של נופים פתוחים דוגמת שדות בור, כרי מרעה, ואזורים בעלי תכסית צומח נמוכה ("בתה" או "גריגה" בשפה המקצועית).

לחלוצינו היה ברור שצריך לשמור על חורשים ויערות, נופי מים, הרים נישאים וקווי מצוקים, אך לא על אזורים ש"אין בהם כלום". בשנים האחרונות, עם התמעטותם הדרמטית של שטחים טבעיים פתוחים, חודרת להכרה העובדה שאנו מאבדים את אלה שחיו בעבר בבתי הגידול הנ"ל, ביניהם הציפור החביבה עלינו מאוד - החוחית, ולצידה מינים רבים אחרים.

בית הגידול חיוני אומנם לקיומה של החוחית, וגם לה יש תרומה נכבדת עבורו, בהיותה מפיצה של זרעי הצמחים אותם היא אוכלת.

 

מידות

אורך גוף: 12 - 13.5 ס"מ. משקל: 12 - 19 גרם.

 

שם בערבית - חסון, ערוס ("חתן").

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

החוחית נפוצה בכל רחבי אירופה, למעט סקנדינביה וצפון רוסיה. תפוצתה משתרעת גם מזרחה, למרכז אסיה וצפון אפריקה. בתחום זה תוארו 12 תתי מין. בארץ נצפה בעיקר תת המין C. c. niediecki.

 

לפרטים הצעירים חסר דגם הראש הבולט. במקום זה הראש אפרפר-חום מפוספס.

אצל החוחיות, גם הצעירים מבצעים חילוף מלא בקיץ ולכן, במהלך אוגוסט/ספטמבר, יתקבל דגם הראש הנאה. 

 

 

בישראל

יציבה שכיחה בכל חלקי הארץ, למעט אזורים של מדבר צחיח.

 

סכנות ואיומים

פגיעה והרס בתי הגידול, צייד ואיסוף צורכי מסחר וגידול.

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

מידע כללי

בעונת הקינון בונה החוחית הנקבה קן בצורת סלסלה, עשוי זרדים עדינים, מחובר בקורי עכבישים ומרופד בריפוד עדין כצמר-גפן. הנקבה דוגרת במשך כשבועיים והזכר דואג להאכיל אותה כל העת. הקן נבנה על עצים ושיחים ולעתים הוא נמוך מקומת אדם.

הצעירים הפורחים מהקן דומים להוריהם אך ראשם אפור והם חסרים את הכתמים האדומים והשחורים. מחוץ לעונת הקינון החוחיות מתלהקות בדרך-כלל ללהקות קטנות, והן מעופפות לטווחים קצרים תוך כדי פטפוט בלתי פוסק ושירה עולצת.

 

הזואולוג ישראל אהרוני ציין כי יש שהאמינו כי החוחית קוראת עתידות ועל כן היו מלמדים אותה "להוציא גורלות”. באמנות הנוצרית הפכה סמל לייסוריו של ישו בשל הקשר שלה לקוצים והיא מופיעה על-כן בידיו של ישו הילד בציורים שונים.

 

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחוחית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/11/2019 שמורת גמלא 5 נסים פרימו
15/11/2019 מחוז המרכז, IL (31.93, 34.699) 25 Ehud Fast [eBird]
15/11/2019 Timorim מט"ש תימורים 6 Oded Ovadia

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks