חצוצרן מדבר - Bucanetes githagineus

תיאור המין

חצוצרן המדבר הוא החצוצרן הראשי של להקת... סתם...

 

מדובר בציפור שיר קטנה (בערך בגודל של דרור) שחיה באזורים מדבריים ומדבריים למחצה, פתוחים וסלעיים. בעונת החיזור משמיעים הזכרים קולות שמזכירים חצוצרת צעצוע כדי להכריז על הטריטוריה שלהם. בשאר השנה הם דווקא חיים בלהקות.

למרות הגודל (כ-13 ס"מ) לחצוצרן המדבר כנף ארוכה, ראש גדול ומקור קצר ועבה במיוחד.

בקיץ תזהו את הזכרים לפי המקור שנצבע אדום-כתום בוהק והרגליים הורודות. לכבוד הקיץ הם מתקשטים בכסות ורודה על הבטן, בצידי הגוף, בשולי הסוככות הגדולות והאברות, בצידי הזנב ובהעל שת.

 

רק הגב נותר חום ללא פספוס, ולעיתים גם שאר הלבוש בצבעי אפרפר בהיר מקבל גוון ורדרד.

הגוון הכללי של הנקבה (ושל הזכר בחורף) חום אפור ובז' דהוי עם פחות ורוד ופחות אפור נקי. הרגלים חומות ורדרדות בהירות והמקור בהיר. הצעיר דומה לאימא אך חסר גוונים ורודים. לכל המשפחה, בכל השנה, טבעת עין בהירה וצרה וקצות אברות היד והזנב כהים מאוד ובעלי שוליים צרים ובהירים, היוצרים ניגוד עם שאר הניצוי.

 

 

מגודל וצורת המקור בוודאי ניחשתם שהחצוצרן ניזון בעיקר מזרעים, אבל הוא מגוון לעיתים את הדיאטה עם צמחיה נמוכה וזחלי חרקים. כל כך הרבה זרעים זה מצמיא, בטח במקום חיות יבש, ולכן לרוב תמצאו את חצוצרן המדבר לא רחוק ממקור מים כלשהו.

למעשה, כל עוד יש מקור מים במרחק סביר, הוא יכול לחיות באזורים צחיחים למדי.

 

מידות

אורך גוף - 13 - 15 ס"מ. אורך כנף ממוצע: 85 מ"מ. משקל - 16-22 גר'.

 

שם בערבית - זמיר

פירוש השם המדעי -  Bucanetes - חצוצרן ו- githagineus - על שם הצמח "אגרוסטמת השדות". (הסוג = Agrostema ושם המין = Githago שפרושו, דרך אגב - "מזכיר פטרוזילה).

 

חצוצרן המדבר נקרא באנגלית ובספרדית הפרוש המחצרץ (Trumpeter finch, Camachuelo trompetero) ואילו הציפור ששמה מתורגם לפרוש המדבר (Desert finch) הוא דווקא החצוצרן שחור מקור. למרות הדמיון בשם, ואף במראה, אין בין השניים קירבה גנטית, החצוצרן שחור המקור קרוב לחצוצרן החרמון ואילו חצוצרן המדבר קרוב לחצוצרן מונגולי. אם ייצא לכם אי פעם לפתוח את הגרסה ההונגרית של מגדיר הציפורים אז תגלו ששמם של כל החצוצרנים שמופיעים בכלל מתורגם למדברונים, וכל זה עוד לפני שציינו את השמות "המדעיים" שהמין הזה זכה לשאת.

 

 

ציפורים מגיעות לבריכת המים - ניצנה - יובל דקס

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מצוי באזורים רבים ברצועת הסהרה, צפון אפריקה, חצי האי ערב, צפונה לטורקיה ובמרכז אסיה.

האוכלוסיה אינה נודדת אלא משוטטות. קיימים ארבעה תתי-מינים.

מצבם של חצוצרני המדבר טוב מאוד ולעת עתה אין חשש לעתידם. נראה ששינויי האקלים ותופעת המדבור דווקא מיטיבים עם מין זה ומשערים שעם התפשטות המדבריות למעשה נוצרים עבורו בתי גידול חדשים.

לדוגמא, ב-1969 הוא נצפה לראשונה בדרום ספרד בחצי האי האיברי ונחשב למזדמן נדיר. תוך זמן קצרצר של שלוש שנים הוא נצפה מקנן שם (עד היום) והאוכלוסייה המשיכה להתפשט בהדרגה לאורך חופי הים התיכון.

בישראל

תת-המין B. g. crassirostis (עב-מקור) שתפוצתו משתרעת בין המזרח התיכון ועד לצפון מערב הודו, יציב ונפוץ באזורים מדבריים בדרום הארץ ונדיר בצפון.

במסגרת סדרת בולים בנושא בעלי חיים ושמירת טבע שהונפקו ביוני 1995, הונפק בישראל בול עם ציור של זוג חצוצרני מדבר (אז תחת השם הלטיני הקודם Rhodopechys githagineus) בשווי של שקל אחד.

 

מידע כללי

חצוצרן המדבר נמנע מעמידה על ענפים ומבלה את רוב זמנו על פני הקרקע. בנוסף לזרעים ולזרעונים, הוא ניזון גם בעלים ירוקים, ניצנים ופרוקי רגליים - בעיקר נימפות של חגבים.

 

 

ערך זה נכתב על ידי - אלה רימון ממרכז הצפרות חצבה/ערבה תיכונה

 

 

 


תצפית מעניינת ב...   חצוצרן מדבר   תצפית מעניינת ב...   חצוצרן מדבר   תצפית מעניינת ב...


 

צלם הטבע עירד סולניק, מי שמצא את הדרונגו העשנוני, צילם חצוצרן מדבר בחוף בית ינאי.

זה תמיד קורה בעונת הנדידה, שציפורים עם "שם משפחה" כמו - מדבר. נמצאות בסמוך לחוף הים.

סלעיות מדבר נצפות דרך קבע ליד החוף. סבכי מדבר לא הרחק מהחוף בחיפה והנה עכשיו - חצוצרן מדבר...

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחצוצרן מדבר


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
09/11/2019 נחל חיון עובדה IL (30.02, 34.976) 3 David Raved
09/11/2019 עובדה מערב, IL (29.964, 34.975) 65 David Raved
08/11/2019 נגב דרומי 150 Shachar Shalev

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks