צלוב-מקור - Loxia curvirostra

תיאור המין

נציגי משפחת הפרושיים ניכרים במקורם החרוטי, החזק והעבה. בעזרת המקור, הפרושים מסוגלים לבקע זרעים, לקלף ולמיין אותם בתוך חלל הפה - בעזרת הלשון השרירית.

גם שרירי הלסת חזקים ומפותחים מאוד - כיאה לאוכלי זרעים.

מקור הפרושים התפתח בהתאם לאורחות חייו של הפרוש ותפריטו: לחצוצרנים ולוורדיות, למשל, מקור קצר ועבה המותאם לתזונה על פני הקרקע. לחוחית ולחורפי מקור חד ופחוס המותאם לשליפת זרעונים מקרקפות של צמחים מורכבים.

לפתחן מקור גדול וחזק במיוחד - בעזרתו הוא מפצח גלעינים קשיחים במיוחד, כמו למשל גלעיני זיתים.

אין ספק שהמקור המעניין, או אולי המוזר/משוכלל ביותר, שייך לצלוב המקור - בעזרת המקור המיוחד מין זה מסוגל לפסק קשקשי אצטרובלים ואז לשלוף את הזרעים בעזרת לשונו.

נציין כי הפרושים הם היחידים מבין ציפורי השיר שהוושט שלהם מתרחב לזפק - בו תופחים הזרעים. תהליך זה מסייע מאוד בעיכול הזרעים. בנוסף, הם בין המינים היחידים המפרישים רוק כדי לפרק עמילן.

 

צלוב המקור הוא פרוש "מגודל" למדי - בולט במיוחד ראשו הגדול. הוא מצטיין בלסתות צלובות - לעתים הלסת התחתונה נוטה לימין ולעתים לשמאל. לאחר הבקיעה, מקורם של צלובי המקור ישר ורק בהמשך כשהגוזלים מתפתחים והמקור מתארך - הוא גם הופך צלוב.

הזוויגים שונים זה מזה. במקרה של הזכרים, נוצות הגוף אדמדמות ואילו לאברות הכנפיים והזנב גוון חום-אפרפר. לנקבות נוצות גוף ירקרקות וגם במקרה שלהן - אברות הכנף והזנב חומות-אפרפרות. הרגלים קצרצרות והזנב קדוד. המראה הכללי מזכיר… פשוט תוכי קטן.  

 

מידות

אורך גוף: 17 - 1 ס"מ.  מוטת כנפיים: 28 ס"מ. משקל: 30 - 46 גר' (כאמור… כבד למדי).

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

התפוצה הולארקטית, באמריקה הצפונית והמרכזית, ברוב אירופה, צפון אסיה ומזרחה עד קמצ'טקה. גם בטורקיה.

באופן עקרוני מין זה יציב אולם במקרים מסוימים הוא כן חורג מתחומי תפוצתו: התפוצצות אוכלוסייה, חורפים קרים במיוחד ו/או מחסר במזון… אלא מעודדים אותו לשוטט, לעתים אף למרחקים גדולים.

מצוי ביערות אשוחית טבל גם יערות המשמשים מחטניים אחרים. בתחומי התפוצה הדרומיים הוא מצוי גם ביערות אורנים.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר - בין נובמבר לפברואר.

התצפית הראשונה בישראל (של העת החדשה אם תרצו…) נרשמה בנובמבר 1926 - במקווה ישראל. מאז הוא הזדמן מדי פעם - בדרך כלל בקבוצות קטנות - עד כמה עשרות פרטים.

ההפתעה הגדולה נרשמה כאשר נמצא קינון של צלובי מקור בכרמל, בשנים 1972 - 1973. בראשית שנות השמונים הוא חזר לקנן בכרמל ובנוסף תועדו קינונים דם ברמות מנשה, צפת, ירושלים ואפילו… באר שבע.

 

הצפר עדי גנץ בילה כשנתיים בחברת צלובי המקור בירושלים וגם הוא שכה לראות אותם מקננים.

"בשנתיים ההן", כותב גנץ, "צלוב מקור היה מחזה שגרתי לחלוטין בהר הרצל ולא חשבתי שהם ייעלמו לכל כך הרבה שנים…"

גם הצפר ירון בזר זוכר היטב את אותן שנים: "לא בכל מקום הם היו נפוצים כמו באותן שנים בירושלים", כותב בזר, "אבל הם נראו ברוב השנים שבין 1980 - 1992 בלא מעט מקומות ובמספרים קטנים…"

 

התצפיות האחרונות נרשמו ב:

- נובמבר 2014, הצפר נדב פבזנר צפה (וצילם!) שני פרטים בתעופה מעל מושה ינוב.

- נובמבר 2016, אבנר רינות מהתחנה לחקר ציפורי ירושלים שמע קול מוכר בהר הרצל… יום למחרת (20.11.16) הוא חזר למקום ולשמחתו הרבה היו שם שלושה פרטים.

"כדאי להמשיך ולעקוב…" כותב עדי גנץ, "יתכן שהמספרים עוד יעלו… נחכה ונראה".

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בצלוב-מקור


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
27/11/2016 הר הרצל 3 Gabriel Fridman
26/11/2016 הר הרצל 3 יהונתן מירב
26/11/2016 הר הרצל 3 דודו ראבד

מאמרים

תגובות והערות

land marks