גיבתון עפרוני - Emberiza calandra

תיאור המין

אם הגיבתון העפרוני היה משתייך למין האנושי הוא היה מקומם עליו לא מעט פמיניסטיות.

על מה ולמה? המשיכו לקרוא עד הסוף...

 

 

הגדול מבין הגיבתונים בעולם הישן. מבנה הגוף מגושם. כיאה לאוכל זרעים טיפוסי המקור עבה, חרוטי וקצר ומותאם לפיצוח זרעים קטנים. החלקים העליונים חומים-אפורים מפוספסים. הגרון, החזה והבטן בהירים עם פספוס עדין. מוצא את מזונו (זרעים ונצרים ירוקים) על הקרקע ומתקדם בדילוגים.

 

בעונת הקינון נוהג לעמוד בנקודות בולטות ולקרוא בשירתו האופיינית. קול צרצור מתמשך ממנו קשה להתעלם. מחוץ לעונת הקינון משוטט בלהקות גדולות, לעיתים יחד עם עפרונים שונים.

בזמן תעופה למרחקים קצרים או בעת מעופי ראווה יכול לשרבב רגליו כלפי מטה.

מעדיף איזורים חקלאיים פתוחים ונרחבים. באזורי הקינון זקוק לעמדות שירה מוגבהות כגון עצים, עמודים, קווי מתח או גדרות.

 

מבין הגיבתונים קל להבדיל בגיבתון העפרוני בזכות מימדי גופו, הגדולים יחסית למינים אחרים ומראהו הכבד, וכן בשל דגם הצבעים המונוכרומטי. מיני גיבתונים אשר יכולים להדמות לגיבתון העפרוני בחלקים התחתונים המפוספסים, כגון גיבתון צהוב או גיבתון לבן-כיפה אינם נפוצים כלל ועיקר.

דגם הצבעים, מימדי הגוף ושיחור המזון על הקרקע יכולים לבלבל עם העפרוני המצוייץ. אך זה נבדל מהגיבתון במקורו הדק והארוך וכמובן בציצתו הבולטת.

 

 

מידות

אורך גוף 16 - 19 ס"מ. משקל 40 - 48 גרם.

 

מקור השם

שם בערבית - דריסה איעתיאדיה, שמשמעותו גבתון מצוי.

מנדלי מוכר ספרים התרשם מהגבנונית הבולטת בחלקו הפנימי של המקור התחתון: "על חיכו יש כמו גב וגבנונית קשה לכן אכנהו גבתון, לאמור בעל גבנונית". ואת הגבנונית הזאת רואים היטב כשהגיבתון שר.

המשך השם - "עפרוני" הוא תרגום של השם המדעי calandra - עפרוני, שניתן לו על שום לבושו, שמזכיר את לבושם של העפרונים למיניהם.

 

שם מדעי - Miliaria - גלגול של המילה היוונית שפירושה "דוחן" (צמח ממשפחת הדגניים, המהווה חלק מהתפריט של הגיבתון). וכאמור calandra משמעותה ביוונית "עפרוני".

שם באנגלית: Corn Bunting פירושו גיבתון הניזון מהתירס.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

לגיבתון העפרוני תפוצה אירופית-אירנו טורנית. מבריטניה דרך ספרד וצפון אפריקה, מרכז וצפון אירופה, המזרח התיכון עד אירן וטורקיסטן. מרבית האוכלוסיות יציבות. האוכלוסיות הצפוניות נודדות וחורפות בישראל, חצי האי ערב, סיני וצפון מצרים.

 

בישראל

ציפור יציבה בצפון ומרכז הארץ. חורפת שכיחה בין אוקטובר למרץ וככל הנראה חולפת בנדידה בסתיו ובאביב.

 

 

 

 

 

צילום: רועי חזן

 

מידע כללי

 

אם הגיבתון העפרוני היה בן אנוש הוא היה מתקבל בתרבויות מסוימות בקריאות "גבר גבר". מאידך, בתרבויות אחרות הוא היה מעורר תגובות פמינסטיות נרעמות בדבר חוסר שוויון משווע.

בעונת הרביה, הזכר יכול "להשתדך" ל- 5 נקבות שונות ולעתים אף יותר ולהזדווג עם כל אחת מהן בנפרד. ולא רק זאת, הוא גם אינו נוטל חלק במלאכת בניית הקן ואף אינו משתתף בנטל גידול הצאצאים!

 

תופעה זאת קרויה פוליגמיה או במילים אחרות ריבוי בני או בנות זוג.

הפוליגמיה מתחלקת לשניים: פוליגיניה - כאשר לזכר יותר מנקבה אחת. פוליאנדריה - כאשר לנקבה יותר מבן זוג אחד. הפוליגמיה היא תכונה נפוצה בממלכת החי, כולל בקרב העופות. בסדרת ציפורי השיר הפוליגמיה נפוצה פחות והגיבתון העפרוני נמנה על אחד המינים אשר כן נוקט באסטרטגיה זו.

מה עומד מאחורי "בחירה" זו? ההנחה היא שתכונה המאומצת על ידי בעל חיים מעניקה יתרונות מסוימים על פני התכונה ההפוכה ולכן היא גם משתלמת בתנאים המתאימים.

 

פוליגמיה מסתמכת על יכולתו של הפרט לשכנע כמה פרטים מהזוויג השני כי איכותו שלו עולה על זו של מתחריו. לשם כך הוא, או היא, צריכים לעבוד קשה. זו גם הסיבה שבדרך כלל במינים פוליגמים קיימת דו-צורתיות זוויגית ניכרת (שני הזוויגים שונים שונים זה מזה במראה), כאשר הזוויג המחזר בדרך כלל מתהדר בצבעים וקישוטים. במקרה של גיבורנו הגיבתון, לא כך הוא הדבר. שני הזוויגים דומים בצורתם החיצונית.

 

כאמור, לאסטרטגית הפוליגמיה יכולים להיות יתרונות שונים:

 

- זכר המזדווג עם כמה נקבות (פוליגיניה) מבטיח הפצה נרחבת של זרעו. יען כי "אינו שם את כל הביצים בסל אחד".

- נקבה המזדווגת עם מספר זכרים שונים (פוליאנדריה) מעלה את סיכויי ההפריה של כל ביציה.

- נקבה פוליאנדרית יכולה לזכות לשמירה טובה יותר על הטריטוריה על ידי מספר זכרים.

 

 

 

צילום: יובל פלג

 

אם נמשיך בקו ההיגיון שבו התחלנו, נוכל בהכרח להסיק כי לאסטרטגיה זו יש גם לא מעט חסרונות. שאם לא כן, היינו מצפים לראות פוליגמיה בשכיחות גבוהה יותר בטבע. ולא כך הם פני הדברים.

אלה הם חלק מהחסרונות של הפוליגמיה:

 

- בהיעדר הזכר (שממשיך לתור אחרי נקבות נוספות ואינו שומר על נכסיו), הנקבה אף היא יכולה להזדווג עם זכר מזדמן אחר. מה שמקטין את סיכוייו של הזכר הראשון להפרות את כל ביציה.

- על פי רוב, זכר פוליגיני  אינו עוזר בגידול הצאצאים או בבנית הקן וכל הנטל נופל על הנקבה.

- נקבות שונות אשר חולקות את אותו זכר וחיות באותו איזור נאלצות לחלוק גם את המשאבים הקיימים בתחומן.

 

אחת התופעות המענינות המתרחשות בקרב חלק מהמינים הפוליגמים היא התכנסות זכרים רבים בשטח מצומצם למטרת תצוגות חיזור וראווה. שטח כזה קרוי לק (LEK).

קיומו של הלק מעניק, אף הוא, יתרונות שונים:

 

- טווח אותות החיזור של כמה זכרים גדול מהטווח של זכר בודד וכך קל יותר להסב את תשומת ליבן של הנקבות.

- הימצאותם של פרטים רבים במקום אחד יכולה לאפשר הגנה טובה יותר מפני טורפים. בעוד פרט אחד עסוק בשירה וריקודים, סביר להניח שיהיו פרטים אחרים שבאותו הרגע יהיו ערניים למה שקורה סביבם.

- הלק יכול לשמש מרכז להעברת מידע על איזורי שיחור מזון מוצלחים.

- לזכרים פחות מוצלחים טוב יותר להיות ליד זכרים מוצלחים ובכך למשוך את תשומת הלב של נקבות. מה שלא בטוח שהיו מצליחים לעשות אם היו לבדם.

- הימצאות זכרים רבים מאפשרת לנקבות להשוות בין המועמדים השונים ולבחור בזכר המוצלח ביותר.


ערך זה נכתב על ידי דותן יושע

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בגיבתון עפרוני


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/10/2019 צפת 3 Moshe Zinger [eBird]
23/10/2019 בריכות נווה אור 10 נסים פרימו
23/10/2019 Agamon Hula ringing station תחנת הטיבוע אגמון החולה 2 Moshe Zinger [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks