גיבתון צהוב - Emberiza citrinella

תיאור המין

מידות

 

אורך גוף: 16 ס"מ. מוטת כנפיים: 26 ס"מ. משקל:31 גרם.

 

הגיבתון הצהוב מחבב אזורים יבשים יחסית עם עצים פזורים.

הוא נמנע מיערות עבותים, אזורים אורבניים ואדמות ביצה, אבל בהחלט יכול להימצא בשדות חקלאיים פתוחים עם עצים מועטים בסביבתם, או מטעים לא צפופים. ניזון בזרעים, בעיקר זרעי דגנים ולגיוון התפריט - חסרי חוליות קטנים.

 

כמו ציפורי שיר רבות, גם תוחלת חייו הממוצעת של הגיבתון הצהוב נעה סביב שלוש השנים. אחוז השרידות גם אצל הבוגרים וגם בקרב הצעירים, גדול מעט מ-50% ולמרות זאת, הפרט הקשיש ביותר הידוע לחוקרים זכה להגיע לגיל מופלג של 11 שנים, תשעה חודשים ו-28 ימים!

 

פירוש השם המדעי: גיבתון ההדרים. Emberiza - שם גרמני עתיק לגיבתון ו - citrus - עץ הדר. הכוונה היא, מן הסתם, ללבוש הקיץ הצהוב של הזכרים, שצבעו כצבע הלימון לכן, citrinella אפשר לתרגם בחופשיות ללימונדה - לבחירתכם. באיטלקית - citrinella - ציפור קטנה וצהובה.

באנגלית Yellowhammer - הכוונה היא לא לפטיש צהוב. נראה שמקור השם הוא ממילה גרמנית נוספת - Ammer, שגם פירושה הוא גיבתון.

מנדלי מוכר ספרים התרשם מהגבנונית הבולטת בחלקו הפנימי של המקור התחתון: "על חיכו יש כמו גב וגבנונית קשה לכן אכנהו גבתון, לאמור בעל גבנונית". ואת הגבנונית הזאת רואים היטב כשהגיבתון שר.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מקנן באזורים קרירים יחסית (16-20 מעלות צלזיוס לערך בממוצע) ברחבי אירואסיה, מרוסיה ואוקראינה לכיוון הקווקז ותורכיה.

באירופה הגיבתון הצהוב מצפין בקיץ עד לצפון ארצות סקנדינביה אבל ברוב אזורי התפוצה הוא אינו מצפין מעל לחוג הקוטב הצפוני והוא נעדר מהטונדרה הארקטית.

מדובר בגיבתון הנפוץ ביותר ורחב התפוצה באירופה. מרבית האוכלוסייה האירופאית יציבה אבל אוכלוסיות צפוניות יותר נודדות דרומה בחורף לספרד, איטליה ומדינות הים התיכון.

האוכלוסייה האסייתית מעדיפה לבלות את החורף בדרום איראן ועיראק והמזרח התיכון.

 

ראוי לציין כי מספר גיבתונים צהובים הועברו על ידי בני האדם לניו זילנד והתבססו שם בצורה יפה.

 

 

 

בישראל

חורף לא שכיח בעיקר בצפון הארץ, לרוב בגליל - צפת עד הר מירון, ובגולן - בעיקר בחרמון. תצפיות מועטות יותר גם באזור השומרון - גוש עציון ונחל רפאים.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בגיבתון צהוב


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/02/2019 חרבת זבד 3
07/02/2019 מרום גולן 7
07/02/2019 מרום גולן 7

מאמרים

תגובות והערות

land marks