גיבתון לבן-כיפה - Emberiza leucocephalos

תיאור המין

הגיבתונים לבני-הכיפה מעדיפים יערות מחטניים פתוחים ומוארים יחסית. הם מחבבים במיוחד את שולי היער הגובלים בשטחים פתוחים שם הם מפצחים זרעים במקורם החזק.

דומה מאד לגיבתון צהוב בלבוש נקבה/צעיר. חסר כל גוון ירקרק או צהבהב. הגרון והבטן בגוון לבנבן. הפספוס בחזה ובצידי הבטן על רקע לבן, לעתים הפספוס חלודי. שולי אברות האמה והשלישוניות ללא גוון צהבהב. סוככות האוזן אפרפרות. על השת חלודי למדי.

הקריאה דומה מאד לזו של גיבתון צהוב.

 

 

מידות

אורך גוף: 17.5 ס"מ. מוטת כנפיים: 29 ס"מ. משקל: 28 גרם.

 

פירוש השם המדעי - "גיבתון לבן-ראש". Emberiza - שם גרמני עתיק לגיבתון. leukos - לבן ו - kephalos - ראש.

השם באנגלית - Pine Bunting מרמז על חיבתו של מין זה למקומות חיות המציעים מחטניים.

שם בעברית - מנדלי מוכר ספרים התרשם מהגבנונית הבולטת בחלקו הפנימי של המקור התחתון: "על חיכו יש כמו גב וגבנונית קשה לכן אכנהו גבתון, לאמור בעל גבנונית". ואת הגבנונית הזאת רואים היטב כשהגיבתון שר.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

עיקר האוכלוסייה מרוכזת במרכז אסיה ומעט צפונה - משנגחאי לכיוון רוסיה המזרחית דרך הרי אורל, אשר במורדותיהם המערביים ניתן למצוא אוכלוסייה אירופאית קטנה המונה כ-50 זוגות.

קיימות אוכלוסיות יציבות בסין ובקזחסטן. אוכלוסיות צפוניות יותר נודדות בחורף למרכז/דרום-מרכז אסיה, לכיוון סין, פקיסטן, וצפון איראן. פרטים בודדים חורפים לעתים בצפון-מזרח איטליה, ומזדמנים למערב אירופה.

 

בישראל

חורף נדיר אך מקומי למדי בצפון הארץ, בין ינואר לאמצע פברואר, בעיקר בגליל: בצפת וביער ביריה. בשנים מסוימות נצפה גם בחרמון ומומלץ לחפש אותו גם על רכס בשנית שברמת הגולן - שם, בין חבורה עליזה ל גיבתונים צהובים, ניצב לו גיבתון לבן-כיפה אחד - זכר, שמפשיר את הגוף ומחמם את הנשמה. לכו לחפש אותו.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בגיבתון לבן-כיפה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
20/02/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 1
20/02/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 1
07/02/2019 מרום גולן 1

מאמרים

תגובות והערות

land marks