גיבתון חום-ראש - Emberiza bruniceps

תיאור המין

אחד הגיבתונים הנאים באזורינו.

מין זה מאכלס צבירי צמחייה בנופים ערבתיים, בספר ובנאות מדבר - במורדות הרים חשופים וברמות גבוהות.

גיבתון גדול וארך זנב, מזכיר מאוד בממדיו את קרובו הגיבתון שחור-הראש.

לזכרים לבוש ייחודי שאי אפשר לטעות בו: החלקים התחתונים צהובים, גם העל שת, החלקים העליונים ירקרקים ומפוספסים והראש, הגרון והחזה - חומים-אדמדמים. הזנב אפור-ירקרק, אחיד ללא שוליים לבנים.

 

 

 

 

הנקבה היא בעצם גרסה של הזכר לאחר שתיים-שלוש כביסות... החלקים התחתונים לבנים-צהבהבים מלוכלכים, לחלקים העליונים גוון חום חלש עם פספוס עדין ורק האחוריים - במיוחד התת שת הצהוב, מסגיר שמדובר פה במישהי ״מיוחסת״.

המקור ארוך, כבד וצבעו אפור בהיר. טבעת העין עדינה ובהירה.

למעשה היא דומה מאוד לנקבת גיבתון שחור-ראש וקשה מאוד, עד בלתי אפשרי להבחין ביניהן... אולי זאת הסיבה שבאזורי החפיפה של שני הגיבתונים הם מעמידים בני כלאיים? מה יהיה אתם, עם הזכרים האלה...

 

מידות

אורך גוף: 15 - 16.5 ס״מ.

 

פירוש השם המדעי - ״גיבתון חום-ראש״. שם הסוג: Emberiza - כינוי לגיבתון בגרמנית. שם המין הוא חיבור של brunus - חום ו- ceps - ראש/של הראש. מילה זו נגזרת מהמילה הלטינית Caput - ראש, שממנה התפתחו מילים כמו Captain ו- Capital. בעברית של פעם נהוג היה לומר - "הלך קפוט" = הלך פייפן/מת

גם בעברית ובאנגלית Red-headed Bunting. מנדלי מוכר ספרים התרשם מהגבנונית הבולטת בחלקו הפנימי של המקור התחתון: "על חיכו יש כמו גב וגבנונית קשה לכן אכנהו גבתון, לאמור בעל גבנונית". ואת הגבנונית הזאת רואים היטב כשהגיבתון שר.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

לא קיים אמדן באשר לגודל האוכלוסייה העולמית אבל מאריכים שברוסיה האירופית והסביבה דוגרים בין 2,300 ל- 7,000 זוגות.

אזורי התפוצה באירופה מהווים רק כ- 5% משטח התפוצה הכללי שמשתרע מצפון ומזרח לים הכספי ונמתח מזרחה לקזחסטן, איראן, אפגניסטן, מערב מונגוליה וצפון מערב סין.

בסתיו כל האוכלוסייה נודדת לצפון ומרכז תת היבשת ההודית.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר באביב

שתיים מהתצפיות הן של זכרים שלשמחתנו הרבה אף צולמו.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בגיבתון חום-ראש


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/04/2012 בית קמה 1 יואב פרלמן
land marks