גיבתון סוף - Emberiza schoeniclus

תיאור המין

ציפור שיר ממשפחת הגבתונים, בערך בגודל של דרור.

לגיבתון הסוף לבוש חום-בז' אופייני, עם פספוס כהה וזנב ארוך ששוליו לבנים. דגם הפנים בולט עם גבה בגוון בז', כיפה ולחיים חומות-אפורות. פס שפם בולט נמשך מהמקור ועד לצוואר.

לזכרים לבוש קיץ נאה עם ראש וגרו שחורים, שמבליטים את פס השפם הלבן. בנוסף גם צווארון לבן.

 

בלבול עשוי להיווצר בעיקר בינו לבין שני מיני גיבתונים נוספים הנדירים בהרבה: גיבתון לבן-גרון וגיבתון גמדי. במקרה של גיבתון לבן-גרון, החלק התחתון של המקור ורדרד (אפור אצל גיבתון סוף) ופסי כנף לבנים (חומים-צהובים אצל גיבתון סוף). לגיבתון גמדי לחיים בגוון חום-אדום "חם" ואחיד, ולא חום-אפור "כהה" אצל סוף.

 

גיבתון הסוף נפוץ בעיקר בנוף של בית גידול לח. לרוב יראה בין סבך קנים או עומד בגאון בשולי מאגרי מים.

ממדיו מזכירים דרור עדין: כ - 15 סנטימטר, אורך הכנף בין 7.5 - 9 ס"מ ומשקלו בין 18 ל - 24 גרם.

 

שמו המדעי של גיבתון הסוף - Emberiza schoeniclus. הקידומת -  Emberiza = גיבתון ו - schoeniclus - סוג של קנה ירוק הנפוץ באזור יוון והבלקן.

שמו הערבי - درسة الغاب- דאראסט אל- ראב, או אם תרצו - "קישוטי הקנה" (או באופן מפתיע משהו - הג'ונגל הנכון).

שם בעברית - מנדלי מוכר ספרים התרשם מהגבנונית הבולטת בחלקו הפנימי של המקור התחתון: "על חיכו יש כמו גב וגבנונית קשה לכן אכנהו גבתון, לאמור בעל גבנונית". ואת הגבנונית הזאת רואים היטב כשהגיבתון שר.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

גיבתון הסוף נפוץ מאוד ברוב חלקי אירופה הצפונית והמערבית ובמספרים גבוהים (4.8 - 8.8 מיליוני זוגות באירופה Birdlife International).

האוכלוסיות הצפוניות נודדות דרומה לצפון אפריקה, אגן הים התיכון, אסיה הקטנה, דרום מערב ודרום מזרח אסיה. האוכלוסיות הדרומית הן יציבות.

 

בכל אזורי התפוצה שלו, תוארו עד כה 20 תתי מינים שונים זה מזה !

 

גיבתון סוף בתימורים

צילום: רוני לבנה

 

בישראל

עד כה נצפו בארץ 3 - 4 תתי מינים שונים. גיבתוני הסוף חורפים בישראל ובשל אופיים הדיסקרטי הם אינם שכיחים כל כך. למרות עונת החורף, נצפים לא מעט זכרים בלבוש מעבר, עם רמזים (לעתים עבים) ללבוש הקיץ הנאה שלהם.

 

לרוב, הבוגרים מאכילים את הצעירים בין חישות צמחיות קרוב מאוד לקרקע, בעיקר בחסרי חוליות, זאת בניגוד למזון העיקרי של הבוגרים - זרעים. דבר זה אופייני אצל ציפורי שיר רבות ומטרתו לספק לצעירים מזון עתיר חלבון החיוני להתפתחות מהירה. תפריט החרקים עלול לסכן את הגיבתון באזורים חקלאיים שבהם מתבצע שימוש בחומרי הדברה כיוון שההורים בהחלט יכולים להגיש לצעירים חסרי חוליות שהודברו בשדה...

 

מידע כללי

גיבתון הסוף מקנן על הקרקע, בין חישות צמחיה. הנקבה בונה את הקן מעשבים רכים ומזרדים ומטיבי הריח יוכלו לאתר את הקן בזכות שכבת הריפוד האופיינית - האזוב המצוי. הנקבה מטילה 3 - 6 ביצים בצבע שחור מנוקר בחום-ירקרק.

בשעת סכנה, יש להורים שלוש דרכים "מעניינות" להניס את הטורף מאזור הקן: הראשונה היא להעמיד פני פצוע… תשומת הלב מופנית אל ההורה ה"מציג" שדואג להרחיק את הטורף מאזור הקן.

הדרך השנייה היא לזחול.. ממש ככה, לזחול אל עבר מחבוא טוב יותר ולקוות שהטורף לא ימצא אותם. במידה וכל אלה לא מצליחים,גיבתון הסוף פורס את כנפיו ומסתער "באמוק" על הטורף. בצורה כזו הגיבתון פשוט מבהיל את הטורף…

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר ברק ביכלר

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בגיבתון סוף


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 כפר רופין 2 Noga Steinmetz
14/11/2019 כפר רופין 2 Hila Ashuri [eBird]
14/11/2019 Be'et Shean Valley--general area עמק בית שאן אזור כללי 2 Avner Rinot

מאמרים

  • חורף על החוף
    חורף על החוף
    בלי אוהלים, בלי מסיבות וצלצול מטקות מחריש אוזניים.
    01/12/2014

תגובות והערות

land marks