מלכילון לבן גבות - Regulus ignicapilla

תיאור המין

ציפור שיר זעירה ויפת מראה. רק שלראות אותה זה עניין לא פשוט כלל…

החלקים העליונים ירקרקים, החלקים התחתונים לבנבנים, שני פסי כנף זעירים, פס עין כהה ופס גבה לבן ובולט.

כמו במקרה של מלכילון האורנים, גם למלכילון לבן-הגבות יש כתר-אש כתום (צהוב אצל הנקבות…) התחום במסגרת שחורה. אצל לבן-הגבות המסגרת הזאת נסגרת מעל המצח.

 

גם המלכילון לבן-הגבות, כמו מלכילון האורנים, הוא טיפוס שאינו נח לרגע! הדרך הטובה ביותר ללמוד על הנוחכות שלו בסביבה היא לשמוע את קריאתו האופיינית - "זיט זיט זיט..." קריאתו של מלכילון האורנים גבוהה ודקיקה יותר - "סי סי סי…"

 

מידות

אורך גוף: 9 ס"מ.  מוטת כנפיים: 15 ס"מ. משקל: 4 - 7 גר'.

 

פירוש השם המדעי - "המלך בעל כתר האש". Regulus הוא "הקטנה" של Rex - מלך (כמו טירנוזאורוס רקס…) והמשך השם ignicapillus הוא צירוף של שתי מילים: ignis - אש ו-capillus - שיער.

השם באנגלית Firecrest מתייחס אף הוא לכתר האש ורק בעברית התרשמו מאוד מהגבה הלבנה…

 

מוכרים שני תתי-מינים עיקריים R. i. ignicapillus הוא תת-המין הראשי ו-R. i. balearicus מצוי באיים הבלאריים וצפון אפריקה - שונה מעט בלבושו מתת-המין הראשי, כאשר החלקים העליונים אפרפרים יותר והחלקים התחתונים בהירים יותר.

"תתי-מינים" נוספים ממתינים לפיצול המיוחל בעוד שהפרטים המצויים באי מדירה אשר נחשבו בעבר לתת-מין של המלכילון לבן-הגבה, זכו לאוטונומיה אמתית כשהוכרזו בתור מין נפרד! מלכילון מדירה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מקנן ביערות רחבי עלים, בעיקר עצי אלון השעם, אשור וצינית.

בנופים ים-תיכוניים מצוי גם ביערות מעורבים בעצים מחטניים ואלונים ירוקי-עד. המלכילון מבלה את רוב זמנו בחופת העצים, שם הוא מלקט פרוקי-רגליים וחרקים זעירים. לעתים מזומנות פחות הוא יורד אל הסבך הנמוך שברצפת היער. משגשג מאוד גם בפארקים וגנים.

 

מצוי במערב אירופה ובמרכזה. אוכלוסיות מבודדות יותר מצויות באבחזיה, חצי האי קרים ובטורקיה. האוכלוסיות הדרומיות יציבות, בדרך כלל, בעוד שהאוכלוסיות הצפוניות והמזרחיות מעדיפות לבלות את חודשי החורף בדרום מערב אירופה ובארצות הים התיכון.

תת-המין הבלארי יציב באיים הבלאריים ובצפון אפריקה - מרוקו, אלג'יריה וטוניס.

 

 

 

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר.

בדצמבר 2011 מצאו הצפרים טוביה קאהן וידידו הצפר פרנק מופט את המלכילון לבן-הגבה הראשון לישראל, בחורשת אורנים צפופה בהר בראון שברמת הגולן.

ההתרגשות מהציפור הקטנטנה הייתה גדולה מאוד וצפרים רבים התייצבו במקום וזכו לראות את השדון הקטן והקופצני.

 

סטטוס שימור בין לאומי - ללא חשש (LC)

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי, אינו מקנן בישראל

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות במלכילון לבן גבות


גרף עמודות שבועי

מאמרים

תגובות והערות

land marks