גיבתון שלג - Plectrophenax nivalis

תיאור המין

גיבתון גדול למדי שמקנן בנוף אלפיני גבוה באזורים הרריים, לאורך חופי ים סלעיים, בשטחי בור גבוהים ובטונדרה.בתעופה ניכרים כתמים לבנים גדולים בחלק הפנימי של הכנפיים.

בלבוש קיץ קשה להתבלבל, בטח כשמדובר בזכר, אז הראש לבן, הגב שחור, החלקים התחתונים צחים כשלג וכתמי הכנף הלבנים בולטים. זוהי ציפור שיר יפהפיה, גם במופע החורף שלה - אז מופיעים כתמים צהבהבים/חלודיים בחלקי הגוף העליונים, בלחי ובכיפה ועל הגב - החום/צהבהב, מופיע פספוס כהה.

 
 

מידות

אורך גוף: 15 - 18 ס"מ. מוטת כנפיים - 35 ס"מ. משקל: נקבות - 35 ג'  זכרים - 42 ג'.

פירוש השם המדעי - "תרנגול לבן, עם דרבן, אבל לא באמת.." שם הסוג Plectrophenax מורכב מ- Plektron - דרבן של תרנגול ו- phenax - "מתחזה". שם המין nivalis - צח כשלג.

שם בעברית - מנדלי מוכר ספרים התרשם מהגבנונית הבולטת בחלקו הפנימי של המקור התחתון: "על חיכו יש כמו גב וגבנונית קשה לכן אכנהו גבתון, לאמור בעל גבנונית". ואת הגבנונית הזאת רואים היטב כשהגיבתון שר.תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגר בצפון אירופה, בצפון אסיה ובצפון אמריקה - בחוג הקוטב הצפוני. בחורף נודד דרומה, בעיקר לאורך החופים של צפון מערב אירופה (אנגליה, הולנד, גרמניה, דנמרק וכד') ובחופים הצפוניים של הים השחור .

 

 

גיבתון שלג מסנ"צ - מסדר נוצות.   צילום: עזרא חדד

בישראל

תצפית אחת בישראל בחוף עכו - דצמבר 2013/ינואר 2014.

בחודשי החורף נוטים גיבתוני השלג להתלהק ולבלות בחופי הים. לכן לא פלא שגיבתון השלג הראשון של ישראל נמצא על ידי צמד הצפרים דוד קוטר וטוביה קאהן - שהלכו לחפש עופות ים בחוף עכו.

ב-18 לפברואר 2014 צפה הצפר ירון בזר בבז מצוי דורס את גיבתון השלג של עכו. בזה תם, לעת עתה, פרק גיבתוני השלג בישראל - עד לתצפית הבאה.

אפרופו "נדרס" על ידי בז מצוי - כושר השרידות של גיבתוני שלג בוגרים אינו גבוה - 0.63, כלומר - הסיכוי שהפרט יזכה לשנה הבאה (או לשרוד עד מחר אפילו) הוא 63% שזה לא גבוה, אבל אופייני לציפורי שיר רבות. באשר לכושר השרידות של הפרטים הצעירים - המידע חסר, אבל ערכו נמוך מזה של הבוגרים. תמיד.


 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בגיבתון שלג


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
28/12/2013 חוף עכו צפון 1 אביהוא נוסבאום שקולניק
28/12/2013 נקודה באזור עכו 1 רמי
26/12/2013 חוף עכו צפון 1 יואב פרלמן

מאמרים

תגובות והערות

land marks